Ceny OC na Podlasiu w porównaniu z innymi województwami

  • 08.10.2019, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Ceny OC na Podlasiu w porównaniu z innymi województwami
Jeżeli mieszkasz na Podlasiu i niedługo planujesz zakupić obowiązkowe OC dla swojego auta, z pewnością interesują Cię ceny tej polisy obowiązujące w tym województwie. Ile w takim razie kosztuje ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w tym regionie i jak się prezentuje na tle składek w innych województwach? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Cena OC a województwo

Na początku warto wyjaśnić, co powoduje, że w ogóle ceny OC różnią się w zależności od województwa, w którym się mieszka. Otóż dzieje się tak ze względu na fakt, że na jednym obszarze ryzyko ubezpieczeniowe jest wyższe lub niższe niż na innym, a to właśnie ono jest czynnikiem decydującym o wysokości składki na OC. Nietrudno dojść do wniosku, że w województwach, w których ryzyko ubezpieczeniowe jest największe, ceny polisy są najdotkliwsze dla kierowców. I odwrotnie – tam, gdzie, jest ono niskie, polisy są tanie.

O poziomie ryzyka ubezpieczeniowego w danym województwie decyduje przede wszystkim wartość wypłaconych odszkodowań. W praktyce oznacza to, że im więcej stłuczek, kolizji i wypadków, tym więcej kierowcy płacą za OC. Jak nietrudno się domyślać, najwięcej zdarzeń drogowych odnotowuje się w województwach, w których są zlokalizowane najludniejsze miasta w Polsce – mazowieckim, pomorskim i dolnośląskim. Ile trzeba wyłożyć za obowiązkowe ubezpieczenie w tych województwach?

Najdrożej jest w pomorskim, gdzie kierowcy średnio płacą za OC 788 zł. Niewiele taniej jest na Dolnym Śląsku, ponieważ w tym województwie polisa kosztuje przeciętnie 772 zł. Z kolei na Mazowszu trzeba za nią wyłożyć 757 zł. z drugiej strony najtaniej jest w województwach podkarpackim, świętokrzyskim i opolskim – w tym pierwszym średni koszt OC wynosi 565 zł, w drugim 598 zł, a w trzecim 600 zł. A jak sytuacja wygląda na Podlasiu?

Dobra sytuacja kierowców z Podlasia

Jeśli chodzi o województwo podlaskie, nie jest ono ani najtańsze, ani najdroższe pod względem przeciętnych cen OC. Kształtują się one bowiem na poziomie 664 zł – dla porównania, w Warmińsko-Mazurskiem polisa kosztuje 661 zł, w Wielkopolsce 653, Lubuskiem 670 zł, Lubelskiem 640 zł, Małopolsce 659 zł, a Śląskiem 641 zł. Jakie widać, średnia składka na obowiązkowe dla kierowców ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej na Podlasiu jest przystępna, choć nie należy do najniższych. Z drugiej strony daleko jej do kwot, które za OC płacą mieszkańcy Pomorza, Mazowsza czy Dolnego Śląska.

Analizując powyższe ceny, trzeba mieć cały czas na uwadze, że są one uśrednione, a więc nie da się ich przełożyć ani na każdego kierowcę, ani na wszystkie miejscowości położone w danym województwie. Fakt, że podane stawki są wyliczone na podstawie tysięcy kalkulacji wykonanych za pomocą jednej z popularnych porównywarek internetowych, powoduje, że nie należy się nimi sugerować i przyjmować, że właśnie tyle zapłaci się za OC.

Składki ubezpieczeniowe zawsze wylicza się indywidualnie dla każdego kierowcy z osobna, więc to, że ich średnia wysokość dla danego województwa jest równa jakiejś określonej kwocie, bynajmniej nie znaczy, że obowiązuje ona każdego. Średnia cena stanowi co prawda wskazówkę i pozwala zorientować się, w którym województwie polisy są nieco tańsze, ale nie uprawnia do wysnuwania jakichkolwiek innych wniosków na temat kosztów swojego OC. Aby nie były one zbyt wysokie, warto zajrzeć na stronę http://porownywarki-ubezpieczen.pl/ i za pomocą jednego z dostępnych na niej narzędzi przeprowadzić kalkulację składki w wielu towarzystwach, tak żeby w krótkim czasie móc się dowiedzieć, w którym OC jest najtańsze.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: