Co zrobić, żeby dostać odszkodowanie za włamanie do domu?

  • 10.07.2018, 08:00
  • Grupa Tipmedia
Co zrobić, żeby dostać odszkodowanie za włamanie do domu?
Ubezpieczenie domu na wypadek kradzieży to dobre rozwiązanie, które może się okazać szczególnie przydatne w okresie wakacyjnym, gdy sezon urlopowy jest w pełni i właściciele nieruchomości wyjeżdżają pozostawiając cały swój dobytek bez nadzoru. Aby jednak otrzymać pieniądze za skradzione mienie, trzeba pamiętać o spełnieniu kilku warunków.

Ubezpieczenie na wypadek kradzieży – o tym pamiętaj

Ubezpieczenie na wypadek kradzieży to polisa, która wchodzi w skład umów dodatkowych w ubezpieczeniu. Co to dokładnie oznacza? Umowa podstawowa to ubezpieczenie murów i stałych elementów na wypadek pożaru czy zalania. Nie ma więc tu mowy o kradzieży, włamaniu ani zdarzeniach pokrewnych (dewastacji, aktów wandalizmu). Jeżeli taka opcja również ma się znaleźć w granicach odpowiedzialności towarzystwa, to trzeba za nią dodatkowo zapłacić.

Warto również mieć na uwadze to, że łupem złodziei najczęściej padają różnorodne ruchomości domowe, wartości pieniężne, biżuteria czy sprzęty. To właśnie one powinny zostać otoczone dodatkową ochroną na wypadek kradzieży. W przeciwnym razie, towarzystwo nie przejmie za nie swojej odpowiedzialności i nawet najlepsze ubezpieczenie murów (www.ubezpieczeniaonline.pl) nie będzie tu wystarczające.

Skoro tak, to również one powinny zostać zabezpieczone przez polisę. Najlepiej to zrobić za pomocą kolejnej umowy dodatkowej, którą jest ubezpieczenie ruchomości domowych na wypadek kradzieży z włamaniem.

Jak wybrać odpowiednią polisę na wypadek kradzieży?

Podstawową sprawą jest odpowiednie zapoznanie się z definicjami, z których dane towarzystwo ubezpieczeniowe korzysta. Wielokrotnie mówi się o ubezpieczeniu na wypadek kradzieży, tymczasem to polisa na wypadek kradzieży z włamaniem. Jaka jest różnica?

Jeżeli policja czy rzeczoznawca nie znajdą śladów włamania, a polisa obejmuje kradzież z włamaniem – wówczas poszkodowany nie otrzyma żadnych pieniędzy. Warto o tym pamiętać, ponieważ sytuacja, w której nie ma jednoznacznych śladów włamania stanowi wyłączenie odpowiedzialności, nawet jeżeli złodziej do włamania wykorzystał niedomknięte przez przypadek okno, ale go nie uszkodził i nie zniszczył.

Jeżeli już na etapie zawierania umowy dom ma pewne zabezpieczenia można otrzymać od towarzystwa ubezpieczeniowego zniżkę. Drzwi z wkładką antywłamaniową to bardzo dobra podstawa, by taką obniżkę przyznać. Jeżeli dodatkowo okna zabezpieczane są automatycznymi roletami zewnętrznymi, to stanowi kolejny argument do negocjowania stawki. Więcej informacji można znaleźć przeglądając dowolne ubezpieczenie domu (www.ubezpieczeniaonline.pl).

Kradzież z włamaniem a warunki ubezpieczyciela

Decydując się na rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej o ryzyko kradzieży, trzeba mieć na uwadze również wymogi, jakie stawiane są przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

Przede wszystkim, wymagane jest prawidłowe zabezpieczenie drzwi, okien i innych elementów przeszklonych lub nieprzeszklonych, izolujących dom od zewnątrz. Drzwi i okna muszą być tak osadzone, dopasowane, zamknięte i w takim stanie technicznym, że ich wyważenie jest niemożliwe bez uszkodzenia czy zniszczenia. Jednocześnie muszą być w takim stanie, że ich otwarcie nie jest możliwe bez oryginalnego klucza lub klucza podrobionego czy też po prostu zniszczenia.

Wszelkie otwory w sufitach i ścianach muszą być tak zabezpieczone, że niemożliwe jest ich pokonanie bez zniszczenia. Zamki w drzwiach muszą być osadzone na stałe, by ich wypchnięcie lub wyłamanie bez specjalnych narzędzi nie było możliwe.

Drzwi zewnętrzne ubezpieczanego domu muszą być zamknięte na przynajmniej jedno z poniższych zabezpieczeń:

  • dwa różne zamki wielozastawkowe,
  • jeden zamek wielopunktowy,
  • jeden zamek mechaniczno-elektroniczny,
  • co najmniej jeden zamek wielozastawkowy stanowiący wyposażenie drzwi
  • antywłamaniowych posiadających odpowiedni atest określający stopień
  • odporności na włamanie wystawiony przez upoważniony podmiot.

W przypadku posiadania zamków elektronicznych, elektronicznych kluczy, pilotów lub kart dostępu – ich przechowywanie musi być odpowiednio zabezpieczone, a nikt poza ubezpieczonym nie może dysponować wymienionymi akcesoriami służącymi do otwierania elektronicznych zamków.

Jak otrzymać odszkodowanie?

Jeśli zawarta została umowa ubezpieczenia zawierająca kradzież z włamaniem, to warto wiedzieć, co trzeba zrobić, by w razie ewentualnego zdarzenia pieniądze rzeczywiście odzyskać.

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie drzwi i okien. Muszą być starannie pozamykane, tak by wejście do domu nie było możliwe bez wyrządzenia jakichkolwiek szkód. Jeżeli będzie pozostawione uchylone okno lub niedomknięte, złodziej natychmiast skorzysta z takiej okazji, a brak śladów włamania wyeliminuje możliwość uzyskania odszkodowania. Także najważniejszą sprawą jest zabezpieczenie domu.

Jeżeli jednak mimo zabezpieczenia do włamania dojdzie, to obowiązkowo należy powiadomić policję. Wiele firm ubezpieczeniowych nie wypłaca odszkodowania, jeżeli do wniosku o wypłatę nie będzie załączona notatka policyjna, która potwierdza zajście zdarzenia. Dlatego też, zanim cokolwiek zostanie zrobione, po rozpoznaniu, że doszło do kradzieży i włamania, w pierwszej kolejności należy zawiadomić policję o tym fakcie.

I na koniec, należy złożyć odpowiedni wniosek do siedziby firmy. We wniosku należy opisać okoliczności zdarzenia oraz to, co zostało skradzione. W miarę możliwości można również dołączyć dowody zakupu, jeżeli oczywiście takie jeszcze istnieją. Im więcej informacji potwierdzających poniesione straty, tym większa szansa na szybkie rozpatrzenie wniosku i rozwiązanie sprawy.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: