Architekt radzi – dach dwuspadowy czy wielospadowy w projekcie domu jednorodzinnego

  • 06.03.2018, 08:00
  • Grupa Tipmedia
Architekt radzi – dach dwuspadowy czy wielospadowy w projekcie domu jednorodzinnego
Wybór dachu to tylko jeden z dylematów stojących przed inwestorem. Nie należy go jednak bagatelizować, gdyż zła decyzja akurat w tym aspekcie jest w późniejszej fazie realizacji praktycznie nieodwracalna. Chcąc postawić dom raczej rozpatruje się dwie opcje – dach dwuspadowy oraz wielospadowy. Co oprócz wyglądu je dzieli? Posiłkując się wiedzą architektów postaramy się wspólnie znaleźć odpowiedź i raz na zawsze rozwiać dylematy.

Dach dwuspadowy

Dach dwuspadowy to nic innego jak dwie połacie, mające punt styku w tzw. kalenicy. Kat nachylenia wynosi tutaj od 30 do 45 stopni. Przepisy regulują dodatkowo ułożenie kalenicy względem osi jezdni (prostopadle lub równolegle – uwaga, nie jest to bez znaczenia!). Konstrukcja dachu daje swobodny odpływ wody deszczowej oraz sprawia, że nie musimy obawiać się o zalegający na dachu śnieg.

Cena wykonania dachu dwuspadowego, bez względu na materiał dachówki, jest relatywnie niska w porównaniu do wielospadowego. Wiąże się to przede wszystkim z faktem, że na całej jego powierzchni nie ma dodatkowych załamań oraz detali. Plusem jest też fakt, że skosy dachu nie wpływają zbyt mocno na ograniczenie powierzchni użytkowej poddasza. Jego bryła uniemożliwia jednak kreatywne podejscie jeśli chodzi o geometrię całego domu. Estetykę dachu możemy formować w zasadzie wyłącznie w oparciu o typ dachówki.

Dach wielospadowy

Dachy wielospadowe to rozwiązanie kierowane dla domów o rozbudowanej i nieregularnej bryle. Są to dachy, które nadają całości bardzo oryginalny wygląd. Chcąc zastosować taki wariant musimy liczyć się z większymi kosztami. W trakcie pokrywania dachu napotyka się na wiele detali, które zwiększają ilość dodatkowych, często precyzyjnych prac blacharskich oraz generują spory odpad od dosyć kosztownego surowca. Inna niż prosta krawędź dachu to także utrudnienie przy projektowaniu odwodnienia w postaci rynien. Chcąc uniknąć tych niedogodności można więc zainteresować się dachem kopertowym, który jest czterospadowy.

 

Przy projektowaniu dachu wielospadowego ważnym jest takie dobranie spadków, aby zminimalizować ryzyko zalegania pokrywy śnieżnej. Jej ciężar oraz okresowe nagromadzenie może w powodować nadmierną wilgotność i przeciekanie. Dachy wielospadowe świetnie wpasowują się w domy parterowe, wzbogacając ich prostą geometrię. W przypadku domów z poddaszem użytkowym jest nieco mniej ekonomicznie – mnogość skosów może znacząco ograniczać przestrzeń użytkową i inwestor będzie zmuszony dodać lukarny.

 

Zobacz również: Pracownia-projekty.dom.pl/projekty_z_poddaszem.html - Projekty domów z dachem wielospadowym

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: