Wszystko co musisz wiedzieć o makrosomii płodu
Makrosomia płodu nazywana jest jako hipertrofia wewnątrzmaciczna płodu. Polega na nadmiernym przyroście masy ciała dziecka. Jego masa urodzeniowa wykracza poza 90 centyl masy ciała odpowiedniej dla konkretnego wieku ciążowego. Powszechnie rozróżnia się trzy podstawowe stopnie makrosomii:
- stopień 1 – masa urodzeniowa większa niż 4000g,
- stopień 2 – masa urodzeniowa większa niż 4500g,
- stopień 3 – masa urodzeniowa większa niż 5000g.
Na makrosomię płodu ma wpływ stan zdrowia matki. Znacznie częściej narażone są na to dzieci, których matki miały cukrzycę w trakcie lub jeszcze przed zajściem w ciążę, nadciśnienie tętnicze lub problemy z utrzymaniem właściwej wagi ciała. Bazując na przeprowadzonych badaniach medycznych, można stwierdzić, że ryzyko hipertrofii wewnątrzmacicznej płodu zależy od ilości przebytych ciąż oraz od wieku matki. Jedną z najpoważniejszych konsekwencji makrosomii płodu jest tzw. dystocja barkowa polegająca na zatrzymaniu porodu po wyjściu główki na zewnątrz. Zbyt duża masa dziecka wpływa na zablokowanie górnego barku nad spojeniem łonowym matki, przez co podczas parcia, główka dziecka zaczyna się cofać. W takiej sytuacji może dojść do uszkodzenia splotu ramiennego u płodu oraz nerwu przeponowego.
Jak rozpoznać makrosomię płodu? Zobacz, kiedy lekarz powinien podjąć odpowiednie działania
Już wykonanie standardowego badania USG pozwala zobaczyć, że dziecko posiada zbyt dużą masę ciała. Historia wcześniejszych ciąż, a także zbyt duży przyrost masy ciała w trakcie 9 miesięcy może stanowić przesłankę do podejrzewania makrosomii płodu. W momencie stwierdzenia makrosomii płodu nie ma możliwości na przeprowadzenie porodu naturalnego. Każdy lekarz prowadzący ciążę ma obowiązek sprawowania właściwej opieki nad ciężarną. Patrząc na dostępność obecnych urządzeń oraz metod niewykrycie makrosomii płodu wydaję się praktycznie niemożliwe. Zdarzają się jednak przypadki kiedy personel medyczny błędnie wykonuję diagnostykę biometryczną płodu narażając zarówno matkę jak i dziecka na poważne konsekwencje zdrowotne. Każde takie niedopatrzenie uznawane jest przez sąd za niezgodne z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 września 2012 r. w sprawie standardów postępowania medycznego. Jeśli padłaś ofiarą błędu w sztuce lekarskiej wnieś pozew do sądu o uzyskanie odszkodowania. Specjalistyczną pomoc prawną zasięgniesz na stronie prawapacjenta.org/odszkodowanie-za-blad-medyczny-lekarski/. Ośrodek Pomocy Poszkodowanym ma na swoim koncie dużą ilość wygranych spraw! Decydując się na ich pomoc zyskujesz gwarancję, że Twoją sprawą zajmują się profesjonaliści.
Napisz komentarz
Komentarze