Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 05:34
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Mieszkańcy: Kiedy informacje w sprawie wywłaszczeń pod autostradę A2?

Mieszkańcy gminy Międzyrzec Podlaski cały czas z niecierpliwością czekają na kolejne decyzje w sprawie budowy autostrady A2. Szczególnie interesują ich kwestie, związane z wywłaszczeniem działek oraz organizacją ruchu i dróg dojazdowych do pól podczas budowy A2.
Mieszkańcy: Kiedy informacje w sprawie wywłaszczeń pod autostradę A2?
Mieszkańcy gminy Międzyrzec Podlaski z niecierpliwością czekają na informacje o wywłaszczeniach nieruchomości pod budowę autostrady A2 oraz dojazdy do pól

Źródło: GDDKiA

Na marcowej sesji rady gminy Międzyrzec Podlaski pojawił się mieszkaniec, który dopytywał m.in. o kwestie związane z budową autostrady A2 na terenie międzyrzeckiej gminy. 

Chcą informacji o wywłaszczeniach i organizacji ruchu
Jeden z mieszkańców na sesji rady gminy Międzyrzec Podlaski dopytywał o kwestie, związane z budową autostrady A2. (fot. screen z sesji)

 – Konsultowałem się z moimi sąsiadami, mieszkańcami Łukowiska, Dołhołęki i Łuniewa, w sprawie zorganizowania spotkania, związanego z budową autostrady A2 w naszej gminie, na którym pojawiłby się inwestor, czyli przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz wykonawca. Chodzi o to, że ludzie dostają pisma z GDDKiA, z których trudno cokolwiek zrozumieć. Chcemy, by uporządkowano temat wywłaszczeń działek pod budowę autostrady oraz organizacji ruchu, by uniknąć sytuacji, jaka miała miejsce w Sworach w gminie Biała Podlaska. Tam ludzie z tygodnia na tydzień dostawali pisma od wojewody w sprawie wywłaszczeń i musieli z dnia na dzień opuszczać swoje domy – przekazał mieszkaniec.  

Podkreślił, że oczywiście mieszkańcy gminy Międzyrzec Podlaski rozumieją, że to musi nastąpić. – Tylko niech to będzie nam powiedziane, kiedy konkretnie do tego dojdzie. Czy to będzie za 3 miesiące czy za pół roku, żeby ludzie mogli się zorganizować i przygotować – przekazał mężczyzna. 

Mieszkańcy chcieliby też spotkania, na którym GDDKiA poinformuje ludzi o tym, które wnioski mieszkańców oraz gminy zostały uwzględnione w projekcie, jeśli chodzi o organizację dróg pomocniczych, dojazdów do pól i terenu budowy. – Wiem, że takie spotkania odbywają się już w powiecie siedleckim, dlatego proszę władze gminy o wystąpienie w imieniu mieszkańców z taką inicjatywą do inwestora i wykonawcy – zwrócił się do wójta i radnych mieszkaniec. 

Tak postępują prace przy budowie autostrady A2 na odcinku Swory – Biała Podlaska (fot. GDDKiA)
Gdzie można zapoznać się z dokumentami?

My natomiast zwróciliśmy się w tej sprawie do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Przypomnijmy, na wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej oczekują jeszcze m.in. odcinek Malinowiec  Łukowisko oraz Łukowisko – Swory, oba przebiegają częściowo przez gminę Międzyrzec Podlaski. Na jakim etapie są obecnie procedury? 

– Postępowanie o wydanie decyzji ZRID dla odcinka Malinowiec – Łukowisko jest obecnie na etapie udziału społeczeństwa, które ma możliwość zapoznania się z dokumentacją złożoną do wniosku o ZRID. Ten etap kończy się 8 kwietnia. Dla odcinka Łukowisko – Swory udział społeczeństwa rozpocznie się od 4 kwietnia i będzie trwał do 4 maja – informuje Małgorzata Tarnowska z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Z dokumentacją można zapoznać się w urzędach gmin. 

Jak dodaje, jeśli chodzi o spotkanie GDDKiA i wykonawcy z mieszkańcami, których działki w całości lub częściowo zostaną przejęte przez Skarb Państwa, to inwestor jeszcze będzie uzgadniał tę kwestię z wykonawcami. – Postępowanie administracyjne o ustalenie odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości będzie prowadził właściwy wojewoda. Postępowania odszkodowawcze wszczyna się bezpośrednio po wydaniu decyzji ZRID – informuje specjalistka z GDDKiA. 

Przekazuje, że informacje, dotyczące procesu wykupu nieruchomości znajdują się na stronie internetowej GDDKiA na portalu www.gov.pl w zakładce “Załatw sprawę”, dalej “Wypłata odszkodowania za nieruchomości przejęte pod budowę dróg krajowych”.  

Czytamy tam m.in. że: “Decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) zatwierdza granice terenu pod budowę drogi. Wysokość odszkodowania za nieruchomości przejęte na rzecz Skarbu Państwa ustala właściwy wojewoda w postępowaniu administracyjnym. Można zwiększyć wysokość odszkodowania przy szybkim wydaniu nieruchomości.  Całość odszkodowania może być wypłacona właścicielom nieruchomości dopiero po uzyskaniu ostatecznej decyzji ZRID. Do tego czasu GDDKiA może jednak wypłacić 70 proc. zaliczki (dotyczy to tylko decyzji z rygorem natychmiastowej wykonalności)”.

Tak postępują prace przy budowie autostrady A2 na odcinku Swory – Biała Podlaska (fot. GDDKiA)
Tak postępują prace przy budowie autostrady A2 na odcinku Swory – Biała Podlaska (fot. GDDKiA)

O tym, że nieruchomość zostanie przejęta pod budowę drogi, jej właściciel powiadomiony zostanie drogą pocztową, otrzymując zawiadomienie o wydaniu decyzji ZRID. Dokument dotrze na adres wskazany w ewidencji gruntów i budynków. Dodatkowo wojewoda zawiadamia o wydaniu decyzji ZRID obwieszczeniem w Biuletynie Informacji Publicznej, które może ukazać się także w prasie lokalnej oraz w siedzibach gmin, na terenie których inwestycja jest prowadzona.

Termin przekazania nieruchomości wskazany jest w zawiadomieniu o wydaniu decyzji ZRID.  Wywłaszczenie działki/domu musi nastąpić za odpowiednim odszkodowaniem. Oznacza to, że wysokość odszkodowania powinna być równa co najmniej wartości rynkowej nieruchomości. Jak przekazuje GDDKiA na stronie: “Oznacza to również, że procedura ustalenia wysokości odszkodowania przez wojewodę może trwać nawet kilka miesięcy, bo każdą z nieruchomości należy wycenić indywidualnie”. Postępowanie w sprawie ustalenia wysokości odszkodowania wojewoda wszczyna z urzędu, w dniu, w którym decyzja ZRID stała się ostateczna lub nadano jej rygor natychmiastowej wykonalności. 

CZYTAJ TEŻ: 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Clark GriswaldTreść komentarza: Brakuje najważniejszej informacji: czy Łoś był trzeźwy. Brakuje też innej, kto został ukarany mandatem karnym? Łoś, leśniczy, nieboszczyk przed zarejestrowaniem zgonu w USC?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 14:54Źródło komentarza: Tragiczny finał zderzenia z łosiem. Nie żyje mężczyznaAutor komentarza: Rafuś Bezpłodny MyśliwyTreść komentarza: Jest tych łosiów zatrzęsienie . Dlaczego ta cała zgraja Myśliwców (myśliwych ) nie strzela do Łosiów a ich mięso nie wpier*ala w kiełbasy ? Zapewne dlatego , że mięso łosia jest nie dobre na kiełbasy lepiej sptrzelić sarenkę i dziczka . Nie strzelają dlatego , że jest zakaz strzelania do łosi ale jest też zakaz strzelania do jeleni patrząc przez noktowizor a niektórzy strzelają . Dlatego jeżdzę w nocy przez tereny leśne max 60 km/h .Data dodania komentarza: 17.05.2024, 12:55Źródło komentarza: Tragiczny finał zderzenia z łosiem. Nie żyje mężczyznaAutor komentarza: grażynaTreść komentarza: już dawno tą babe powinni wyrzucić a kontrole to powinna przeprowadzić prokuraturaData dodania komentarza: 17.05.2024, 02:03Źródło komentarza: Prezydent wypowiedział pracę dyrektorce MOPSAutor komentarza: MonaTreść komentarza: A sa badania potwierdzajace skutecznosc tego serum antycellulitowego?Data dodania komentarza: 16.05.2024, 21:52Źródło komentarza: Balsam ujędrniający – Poznaj Vialise Lifting EffectsAutor komentarza: 75-letni senior z astma oskrzelowaTreść komentarza: Ubolewam, ze w dzisiejszych czasach realizując obiekt dedykowany m.inn. seniorom, nie uwzględniono potrzeb seniorów i ich utrudnień z korzystania dóbr natury w chowaniu się przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych. Zgłaszam problem mając nadzieję na Toy Toi'a.Data dodania komentarza: 16.05.2024, 21:29Źródło komentarza: Tężnia solankowa i plaża. Nad Krzną, jak nad morzem
Reklama
Reklama