Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 06:13
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Teatr powrócił na bialskie ulice

Sobotni wieczór zmienił ulicę Browarną nie do poznania. Dzięki uczniom bialskich szkół mieszkańcy choć na chwilę mogli poczuć atmosferę dawnych, międzywojennych czasów i jednocześnie poznać nieznaną dla wielu historię naszego miasta.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Akcja sztuki "Lidia z Białej. Zdarzyło się na Browarnej" dzieje się w okresie międzywojennym. Główną bohaterką spektaklu jest Lidia, podchodząca z Białej Podlaskiej. To osoba, która ma w sobie wiele rozterek. Jest zakochana w Żydzie, ale musi stanąć przed wyborem – wybrać miłość czy wyjazd do Warszawy. Chce zostać aktorką i bardzo w siebie wierzy. Drugim wątkiem jest druga wojna światowa, która może rozpocząć się w każdej chwili. Bohaterowie w swoich perypetiach bardzo przeżywają strach przez konfliktem. Wystawiona sztuka była pewnego rodzaju mieszanką teatru formy i ulicy.

Projekt "Chodź na Browarną" znalazł się w gronie 29 najwyżej ocenionych, które otrzymały dofinansowanie przez Narodowe Centrum Kultury. Młodzi artyści od paru miesięcy bardzo ciężko przygotowywali się do prezentacji spektaklu, co ostatecznie dało wyśmienity i profesjonalny efekt.

Potencjał młodych aktorów

– W projekcie uczestniczy młodzież bialskich szkół. Dla mnie to działanie priorytetowe, by przez kulturę uczyć młodych ludzi zarówno tradycji i historii oraz kreować ich wizję życia na przyszłość - mówi Mariusz Orzełowski, dyrektor BCK.

Również uczniowie w ciepłych słowach wypowiadali się na temat spektaklu, przy którym mieli okazję pracować. – Panowała świetna atmosfera, więc nie czuliśmy stresu, bo wszystko było bardzo dobre przygotowane. Zdobyliśmy też fantastyczne doświadczenie, gdyż mogliśmy zobaczyć na ile nas stać i poznać historię - mówi Adrianna Janusiewicz, aktorka.

Podczas przygotowań aktorzy spotykali się również z seniorami pamiętającymi dawne czasy, którzy opowiedzieli młodym aktorom różne przedwojenne historie. – To było na tyle przejmujące i ciekawe, że wszyscy słuchaliśmy z zapartym tchem. Mieliśmy gotowy scenariusz, aczkolwiek dodawaliśmy także coś od siebie, by pokazać nasze emocje – dodaje Janusiewicz.

Również Orzełowski w ciepłych słowach odnosił się do pracy uczniów na planie teatralnym.  – Ważne jest podkreślenie faktu, iż wyłaniają się przed nami znakomici, przyszli aktorzy. Ja jako osoba z doświadczeniem teatralnym i aktorskim mogę stwierdzić po dwóch zdaniach, czy danej kreacji, że jakaś osoba może być aktorem – mówi dyrektor BCK. I dodaje, że w przyszłości planowane jest stworzenie studia teatralnego "Chodź Na Browarną" które w przyszłości może prężnie funkcjonować, wystawiając podobne sztuki.

Nietypowa sceneria

Scenariusz do sztuki napisał Radosław Plandowski, natomiast za reżyserię odpowiadał Jan Wawrzyniak Tuzin z Lublina. Jak sam przyznaje, praca nad spektaklem nie była łatwa. – Gra jest trudna dla młodych a nawet dla doświadczonych aktorów. Gramy dosyć nietypowo, bo publiczność znajdowała się w środku a my graliśmy w kilku lokacjach dookoła - mówił Tuzin.

Reżysera cieszył fakt, iż młodzież z pasją pracowała na planie. – Dla niektórych był to pierwszy kontakt ze sztuką – coś więcej niż szkolne kółko. Cieszyło mnie to, że niektórzy będą chcieli zdawać do szkoły teatralnej – podkreśla Wawrzyniak Tuzin.

Spektakl został przyjęty przez publiczność bardzo gorąco. – Bardzo podobała mi się gra młodzieży, ponieważ nie robiła czegoś na jakiś wzór, tylko tak jak czuła - mówiła seniorka Józefa Stanek.

Po długich podziękowaniach odbył się również specjalny koncert zespołu "Makabunda", który wykonał międzywojenne szlagiery w nowych aranżacjach.

Aktorzy i opiekunowie szkolni

Publiczne Gimnazjum nr 3: Weronika Brodacka, Karolina Dobrzyńska, Dominika Sidoruk, Julia Wawrzyniewicz (Dorota Galej-Mazur).
PG nr 4: Liliana Michalczuk, Anna Trocewicz, Szymon Kasprzyk, Jakub Lesiuk (Bartosz Prokop).
PG nr 5: Weronika Dawidziuk, Karolina Remblewska, Anna Styś (Mirosława Steckiewicz).
PG nr 6: Weronika Denisiuk, Katarzyna Golanko, Anna Kacik, Wiktoria Płandowska (Anna Jakubowska).
Zespół Szkół Zawodowych nr 1: Dominika Czarnecka, Wioleta Kosmatowicz, Weronika Tarkowska, Joanna Słowik.
ZSZ nr 2: Weronika Daniluk, Bartłomiej Pyndryk, Dariusz Nestorowicz, Szymon Rozmysł (Agnieszka Alikowska).
I Liceum Ogólnokształcące: Julia Ruszkowska, Iga Paderewska, Zuzanna Stańczuk, Wojciech Pietrow (Stefan Wrzosek).
II LO: Agata Orzechowska, Magdalena Kłusek, Adriana Janusiewicz, Bartłomiej Korpysz (Ewa Kwiatkowska).
III LO: Karol Markowski, Natalia Skrzyńska.
IV LO: Weronika Szymczuk, Gabriela Jarocka, Karolina Młynarczyk, Michał Skrzypczak (Beata Kuzko).

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: jaTreść komentarza: ruscyData dodania komentarza: 18.05.2024, 20:58Źródło komentarza: Trwa drugi dzień akcji gaśniczej lasu w Wiskach. Czy to podpalenie?Autor komentarza: zodowolonyTreść komentarza: Super, koniec obstrukcji, niech nie wracaja.Data dodania komentarza: 18.05.2024, 20:52Źródło komentarza: Biała Samorządowa kończy dotychczasową działalnośćAutor komentarza: Clark GriswaldTreść komentarza: Brakuje najważniejszej informacji: czy Łoś był trzeźwy. Brakuje też innej, kto został ukarany mandatem karnym? Łoś, leśniczy, nieboszczyk przed zarejestrowaniem zgonu w USC?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 14:54Źródło komentarza: Tragiczny finał zderzenia z łosiem. Nie żyje mężczyznaAutor komentarza: Rafuś Bezpłodny MyśliwyTreść komentarza: Jest tych łosiów zatrzęsienie . Dlaczego ta cała zgraja Myśliwców (myśliwych ) nie strzela do Łosiów a ich mięso nie wpier*ala w kiełbasy ? Zapewne dlatego , że mięso łosia jest nie dobre na kiełbasy lepiej sptrzelić sarenkę i dziczka . Nie strzelają dlatego , że jest zakaz strzelania do łosi ale jest też zakaz strzelania do jeleni patrząc przez noktowizor a niektórzy strzelają . Dlatego jeżdzę w nocy przez tereny leśne max 60 km/h .Data dodania komentarza: 17.05.2024, 12:55Źródło komentarza: Tragiczny finał zderzenia z łosiem. Nie żyje mężczyznaAutor komentarza: grażynaTreść komentarza: już dawno tą babe powinni wyrzucić a kontrole to powinna przeprowadzić prokuraturaData dodania komentarza: 17.05.2024, 02:03Źródło komentarza: Prezydent wypowiedział pracę dyrektorce MOPS
Reklama
Reklama