W tym roku 25-lecie istnienia obchodzi Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Jazzowe, którym od początku zarządza i jest jego główną twarzą Jarosław Michaluk. Dzięki jego zaangażowaniu i miłości do muzyki, przez ostatnie ćwierć wieku na bialskiej scenie wystąpiły największe gwiazdy jazzu i bluesa: Jan Ptaszyn Wróblewski, Leszek Możdżer, Hiram Bullock czy Jennifer Batten. W muzyczny pejzaż nie tylko Białej Podlaskiej, ale całego kraju wpisały się natomiast Podlasie Jazz Festival i Biała Blues Festival, cieszące się ogromnym uznaniem muzyków i publiczności. O początkach i działalności stowarzyszenia opowiada nam Jarek Michaluk.
Z końcem miesiąca upływa kadencja działającej obecnie rady muzeum J.I. Kraszewskiego w Romanowie. Rada powiatu musiała więc przegłosować skład nowego gremium. Zaproponowana lista nie podoba się wiceprzewodniczącemu rady, reprezentantowi klubu PiS.
Za nami 56. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Sukcesem zakończyli w nim swój udział reprezentanci naszego regionu. Zdzisław Marczuk i Aniela Juszkiewicz z Zakalinek, zdobyli pierwszą nagrodę w konkursie „Mistrz i uczeń” w kategorii instrumentalistów, a w tym samym konkursie, tyle że w kategorii śpiewaków II nagrodę zdobyła Marzena Zieńczuk z zespołem „Jabłoneczka”. Wyróżniony na festiwalu został też zespół Sokotuchy. Gratulujemy!
Za nami Dzień Działacza Kultury. To jedno z najważniejszych wydarzeń w roku, kiedy wyróżnienia i nagrody dostają ci, którzy dbają o rozwój kultury w naszym regionie. Są organizatorami wielu ciekawych inicjatyw, laureatami konkursów oraz dbają, by mieszkańcy na co dzień i od święta mieli kontakt z przeróżnymi dziedzinami sztuki, ale też historią południowego Podlasia. Nie inaczej było i tym razem. Podczas uroczystej gali w Konstantynowie wręczono nagrody Bialskie Talenty 2021 oraz Nagrody Kultury Powiatu Bialskiego im. Józefa Ignacego Kraszewskiego. Wyróżniona została też wieloletnia dyrektor wisznickiej biblioteki – Alina Maniowiec – oraz samorząd przyjazny kulturze.
IX Ogólnopolski Przegląd Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci "Oko Kalejdoskopu" w Poznaniu, obfitował w sukcesy młodych filmowców z Pracowni Grafiki Komputerowej Piksel, działającej w Bialskim Centrum Kultury.
Wspólne śpiewanie piosenek ludowych, tańce, warsztaty kulinarne, rękodzielnicze oraz zabawy z dawnych lat, to tylko nieliczne, wybrane elementy programu spotkań jakie odbywają się na terenie gminy w ramach projektu "Z tamtej strony Buga Panna do mnie mruga. Poznajemy i śpiewamy gminne piosenki ludowe" – realizowanego przez miejscowy ośrodek kultury. Zadanie zostało dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022. Słowo Podlasia objęło wydarzenie patronatem medialnym.
7 czerwca w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wisznicach teraźniejszość spotkała się z przeszłością, a rzeczywistość przeplatała z fikcją literacką. Pisarka Agnieszka Panasiuk opowiadała o swojej twórczości, w tym o nowej książce „Ścieżki Elizy".
Dzięki najnowocześniejszej technologii można zobaczyć, jak z rolą zabójczego robota poradziłby sobie Sylvester Stallone.
Michalina Cyran, ośmioletnia wokalistka zespołu „Chwilka”, działającego pod kierownictwem Ireneusza Parafiniuka, zajęła drugie miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca „Muszelki Wigier" w Suwałkach.
Filmy z dzieciństwa poprzednich pokoleń wracają w nowej odsłonie. Spektakularny remake czeka m.in. „Akademię Pana Kleksa”. Na ekrany wróci też „Pan Samochodzik”.
Za nami wojewódzkie eliminacje do 56. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Reprezentanci naszego regionu poradzili sobie w nich świetnie! Część z nich pojedzie do Kazimierza, a część wystąpi w innych ogólnopolskich festiwalach m.in. w „Sabałowych Bajaniach” w Bukowinie Tatrzańskiej. Wszystkim gratulujemy!
Były piękne występy uczniów, poruszające przedstawienie z przesłaniem oraz mnóstwo dobrej zabawy. Tak minął festyn rodzinny, przygotowany przez szkołę podstawową w Dołdze.
Już 5 czerwca czeka nas wyjątkowy festyn w Halasach, przygotowany z myślą o rodzinach. Nie zabraknie wielu atrakcji dla najmłodszych.
Za nami jubileuszowy 15. Biała Blues Festiwal! Usłyszeliśmy fantastycznych wykonawców i bluesa w kilku odsłonach. Było jego połączenie z funkiem, o które zadbał Lublin Street Band. Przenieśliśmy się też do Nowego Jorku za sprawą niezwykłej charyzmy i wspaniałego głosu Siggy Davis, która wystąpiła u boku Łukasza Gorczycy i jego zespołu. Na deser natomiast otrzymaliśmy dawkę gitarowej wirtuozerii w wykonaniu Leszka Cichońskiego & Guitar Workshop. Było naprawdę magicznie! Słowo Podlasia miało przyjemność być patronem medialnym imprezy.
Dzisiaj, w samo południe, na dworcu PKP w Białej Podlaskiej, odbyło się oficjalne odsłonięcie tablicy poświęconej Czesławowi Niemenowi. Muzyk postawił na tym dworcu pierwsze kroki w ojczyźnie dokładnie 27 maja 1958 roku.