Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 15 maja 2024 02:48
Reklama
Reklama

Nauczyciel, działacz, prezes TPN. Miasto pożegnało Ryszarda Turyka

20 września zmarł Ryszard Turyk, działacz społeczny, nauczyciel, wieloletni prezes TPN w Międzyrzecu Podlaskim. Był też honorowym obywatelem miasta. Jego pogrzeb odbył się w ubiegły piątek, 22 września.
Nauczyciel, działacz, prezes TPN. Miasto pożegnało Ryszarda Turyka
20 września zmarł Ryszard Turyk, działacz społeczny, nauczyciel, wieloletni prezes TPN w Międzyrzecu Podlaskim. Był też honorowym obywatelem miasta

Źródło: UM Międzyrzec Podlaski

20 września w wieku 75 lat zmarł Ryszard Turyk. Nauczyciel, działacz solidarnościowy, samorządowy i społeczny. Wieloletni prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim. Msza pogrzebowa odbyła się 22 września w kościele pw. Chrystusa Króla w Międzyrzecu Podlaskim. Honorowy obywatel miasta spoczął na cmentarzu przy ulicy Brzeskiej.

Ryszard Turyk urodził się w 1948 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Szkołę podstawową oraz liceum ogólnokształcące ukończył w rodzinnym mieście. Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie, gdzie uzyskał tytuł magistra filozofii. W latach 1972-1982 pracował jako instruktor szkoleniowy w oddziale wojewódzkim Stowarzyszenia PAX w Lublinie, a później w Białej Podlaskiej. 

W latach 80. działał w strukturach organizacji opozycyjnych, między innymi aktywnie w Klubie Myśli Politycznej "Dziekania". 

W latach 1980-1981 był aktywnym działaczem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" w Białej Podlaskiej, gdzie pracował jako instruktor w Stowarzyszeniu PAX. Po wprowadzeniu stanu wojennego kontynuował działalność opozycyjną. Został zwolniony z pracy bez podania przyczyny i w okresie od lutego do października 1982 r. przez ponad 6 miesięcy pozostawał bez pracy, ze względów politycznych nie mógł znaleźć nowego zatrudnienia. Dopiero w październiku 1982 r. podjął pracę w Szkole Podstawowej w Tłuśćcu, później został dyrektorem tej placówki. W okresie od 1982-1989 był inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa w związku z prowadzoną działalnością w strukturach podziemnej „Solidarności”. W 1989 roku był przewodniczącym Wojewódzkiego Komitetu Obywatelskiego NSZZ Solidarność oraz Miejskiego Komitetu Obywatelskiego NSZZ Solidarność. W pierwszej połowie lat 90. związał się politycznie ze środowiskiem Porozumienia Centrum. Był wśród założycieli tej partii.

Po reformie samorządowej w 1990 roku został marszałkiem Bialskopodlaskiego Sejmiku Samorządowego w Białej Podlaskiej oraz przewodniczącym rady miasta Międzyrzec Podlaski. Po reformie administracyjnej kandydował do rady powiatu. Mandat uzyskał, został też wybrany wiceprzewodniczącym rady powiatu bialskiego (1998-2001).

W latach 1997-1999 pełnił funkcję redaktora naczelnego samorządowej gazety "Głos Międzyrzecki". W kwietniu 1997 roku wybrany został prezesem Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim. Pod jego przewodnictwem wydano wiele cennych opracowań i publikacji tematycznie, związanych z miastem.

Został wyróżniony najwyższą nagrodą regionalną im. Zygmunta Klukowskiego i odznaką zasłużonego dla województwa lubelskiego. Za szerzenie wiedzy o Międzyrzecu i najbliższym regionie oraz promocję miasta otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. 

W roku 2000 otrzymał odznakę "Zasłużony dla Miasta Międzyrzec Podlaski" za szczególny wkład w rozwój samorządności oraz działalność na rzecz rozwoju miasta. Tytuł "Honorowego Obywatela Miasta Międzyrzec Podlaski" otrzymał natomiast 15 grudnia 2015 roku.

Za swoją działalność został uhonorowany wieloma wyróżnieniami i odznaczeniami resortowymi i państwowymi.

PRZECZYTAJ TEŻ:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama