Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 kwietnia 2024 11:55
Reklama
Reklama

Konstantynów: tu seniorzy czują się jak w domu

Seniorzy z gminy Konstantynów oficjalnie zakończyli projekt „Strefa Aktywnego Seniora”, ale, jak sami podkreślają, to dopiero początek ich aktywności. Ostatnie miesiące pokazały, że uczestnictwo w klubie seniora, to tak naprawdę odkrywanie siebie w byciu z drugim człowiekiem.
Konstantynów: tu seniorzy czują się jak w domu
Seniorzy z gminy Konstantynów oficjalnie zakończyli projekt „Strefa Aktywnego Seniora”, ale, jak sami podkreślają, to dopiero początek ich aktywności

Autor: Justyna Lesiuk-Klujewska

Seniorzy w gminy Konstantynów oficjalnie zakończyli projekt „Strefa Aktywnego Seniora”, ale, jak sami podkreślają, to dopiero początek ich aktywności. Ostatnie miesiące pokazały, że uczestnictwo w klubie seniora, to tak naprawdę odkrywanie siebie w byciu z drugim człowiekiem.

Projekt trwał od lutego 2022 r. do końca października 2023 r. 

– W tym czasie seniorzy wzięli udział w różnych zajęciach, m.in. ruchowych, teatralnych, prozdrowotnych, komputerowych, artystycznych oraz warsztatach fotograficznych. W ramach projektu odbyły się też spotkania z psychologiem i radcą prawnym. W zajęciach wzięło udział 30 osób powyżej 50. roku życia. Dzięki dotacji wyremontowaliśmy, w pełni wyposażyliśmy i dostosowaliśmy do osób z niepełnosprawnością budynek po dawnym przedszkolu – wyjaśnia kierownik klubu, Agnieszka Kasperuk.

Nie chcemy zwalniać tempa
 

– Spotykaliśmy się codziennie. Frekwencja dopisywała z wielu powodów. Jednym z nich była różnorodność zajęć. Na wspólnych spotkaniach i gotowaliśmy, i przygotowywaliśmy dekoracje, i ćwiczyliśmy, i rozmawialiśmy z policjantem, strażakiem, i robiliśmy zdjęcia i wiele innych ciekawych rzeczy. Byliśmy też w Krakowie, Elblągu, Augustowie – opowiadają seniorzy. Dodają, że raz w miesiącu wyjeżdżali do kina do Białej Podlaskiej. Bywali też w teatrze w Lublinie. Przyznają, że to był pozytywny i intensywny czas w ich życiu i nie wyobrażają sobie po zakończeniu projektu „zwolnić tempa”.

Zdjęcie w stylu retro wykonane w ramach zajęć "W obiektywie" prowadzonych przez Katarzynę Kusznerczuk. Fot. Klub Seniora w Konstantynowie

Te zajęcia nie były zwykłym spędzeniem czasu poza domem. To coś więcej. Proszę zrozumieć, że wielu członków klubu to osoby samotne. Są to głównie wdowy. Dzieci dorosły, wyprowadziły się z domu, mają swoje życie. A nam zostały „cztery ściany”. Potrzebujemy kontaktu z drugim człowiekiem – wyznaje Henryka Morchonowicz. – A my tu się zżyliśmy. Mieliśmy biesiady międzypokoleniowe, świętowaliśmy jak rodzina, kiedy ktoś miał urodziny lub imieniny, cieszyliśmy się z czyjegoś sukcesu, płakaliśmy z kimś w nieszczęściu. To jest największy sens bycia w klubie seniora. Odkrywanie siebie w byciu przy drugim człowieku – zaznacza Henryka Morchonowicz.

Małżeństwo Jan i Berrnadetta Janczukowie podkreślają z kolei, że uczestnictwo w klubie to było dla nich coś nowego. – Do tej pory każdy miał pracę, dom, dzieci, byliśmy młodsi. Potem przeszliśmy na emeryturę i wolny czas trzeba było jakoś zapełnić, ale nie wiedzieliśmy do końca jak. Kiedy zapisaliśmy się do klubu seniora w Konstantynowie, nasz harmonogram dnia był jasno określony: wstajemy rano, szykujemy się, zamykamy dom i jedziemy do klubu. Spędzamy tam kilka godzin. Mamy zajęcia dla ciała i ducha, ciepły posiłek w międzyczasie, potem wracamy do domu – opowiadają Jan i Berrnadetta Janczukowie.

Obudzili swoją kreatywność
 

Seniorzy chętnie brali udział w warsztatach prowadzonych przez Mariana Demczuka. Pod okiem artysty z Łomaz tworzyli minibudowle z drewna.  Ich minikapapliczki, miniżurawie, ministudnie, minihuśtawki czy miniwozy ozdabiają teraz parapety klubu. 

Seniorzy chętnie brali udział w warsztatach prowadzonych przez Mariana Demczuka. Fot. Klub Seniora w Konstantynowie

– Najdłużej robi się wóz. Jest to pracochłonne, bo trzeba dopasować boki i koła, aby całość jeździła. Oczywiście pan Marian nam pomagał. Najpierw trzeba było wystrugać patyczki, potem pociąć je na mniejsze części, a następnie wyszlifować, nawiercić otworki i spasować części, aby ostatecznie przymocować je klejem – tłumaczy Józef Romaniuk. – A najszybciej udało nam się wykonać ule i koszyczki. Zrobiliśmy też kapliczki. Z parku przynieśliśmy pień, z którego trzeba było zrobić grotę. I tak się „kombinowało”. Dekorowaliśmy nasze kapliczki mchem, kamyczkami, obrazkami, papierowymi kwiatuszkami – dodaje mężczyzna.

Marian Demczuk podkreśla, że jest bardzo zadowolony ze swoich podopiecznych. 

– Byłem zaskoczony tak dużym zainteresowaniem moimi zajęciami ze strony seniorów. Frekwencja była na szóstkę. Współpraca nam się bardzo dobrze układała. Wykonaliśmy dużo pięknych rzeczy. Seniorzy są zdolni, bardzo się starali – mówi instruktor.

Seniorzy z gminy Konstantynów mają wielkie serca i chętnie pomagają innym. W tym roku wzięli udział w kilku akcjach charytatywnych na rzecz lokalnej społeczności. Na przykład 1 października wsparli dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Konstantynowie. Upiekli ciasta i sprzedawali je po każdej mszy św. na parkingu przed kościołem parafialnym. Pieniądze ze zbiórki przekazali na szafki do szatni. 

– Dzięki taki akcjom czujemy się potrzebni. Czasem odwiedzają nas najmłodsi. Wtedy robimy coś razem i dostajemy skrzydeł. Oni uczą się czegoś od nas, a my od nich – przyznaje seniorka, Katarzyna Zalewska.

Wesele w Kozieradach
 

Seniorzy podsumowali projekt w wyjątkowy sposób. 24 listopada w Gminnym Centrum Kultury w Konstantynowie wystawili sztukę  „Wesele w Kozieradach”. Wielu z nich wystąpiło na scenie po raz pierwszy. Spektakl powstał w oparciu o wspomnienia mieszkańców gminy Konstantynów. Aktorzy przygotowywali się pod okiem instruktora zajęć teatralnych Łukasza Wędy. Widowisko zgromadziło liczną publiczność i okazało się wielkim sukcesem.

    Aktorzy wprawdzie zadebiutowali, ale trzeba przyznać, że spisali się "na medal". fot. Klub Seniora w Konstantynowie

– Kiedy po raz pierwszy ogłosiliśmy rekrutację do projektu, wpłynęło mało zgłoszeń. Potem sytuacja się diametralnie odmieniła, tak że miałam 20 osób na liście rezerwowej, a 30 się dostało. Myślę, że uczestnicy są z udziału z projekcie zadowoleni. Największą popularnością cieszyły się zajęcia rehabilitacyjne – mówi kierownik klubu Agnieszka Kasperuk. – Projekt od 1 listopada nie jest już finansowany ze środków unijnych, a z budżetu gminy. Zajęcia są kontynuowane, ale w mniejszym zakresie. Oczywiście będziemy wnioskować o granty na dalszą aktywizację seniorów, bo potencjał jest ogromny. Warto inwestować w takich ludzi, bo to nasze "perły" – zaznacza.

“Strefa Aktywnego Seniora” to rozwój usług społecznych świadczonych w społeczności lokalnej na terenie gminy Konstantynów poprzez utworzenie Klubu Seniora oraz wypożyczalni sprzętu pielęgnacyjnego, rehabilitacyjnego i wspomagającego, dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO województwa lubelskiego na lata 2014-2020. Wartość projektu to ok. 2 315 000 zł, a dofinansowanie wyniosło ok. 1 950 000 zł.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Rolnik-MyśliwyTreść komentarza: I wyobraźcie sobie, że zdecydowana większość tych kwot przeznaczona jest na wypłatę odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzynę. Dewizowki to nie fanaberia kół, tylko konieczność, która pozwala utrzymać płynność finansową kołom łowieckim. Prosze zadac sobie troche trudu i do tych niby ogromnych zyskow proszę przeciwstawić wysokośćwyplaconych odszkodowań np dla naszego Powiatu.Data dodania komentarza: 28.04.2024, 11:01Źródło komentarza: Łowy na grubą zwierzynę pachną grubymi pieniędzmi. Zostawiają je zagraniczni myśliwiAutor komentarza: sąsiadTreść komentarza: Wyniki bardzo czytelne....... Gratulacje 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 27.04.2024, 20:21Źródło komentarza: Walczyli o puchar Rektora – GALERIA - PATRONAT SŁOWA PODLASIAAutor komentarza: czyt →tTreść komentarza: Robią to DLA CIEBIE. Abyś się zadziwił. COP, a ostatnio wielkie lotnisko, gdzieś Arabi?Bahrajn? Przesiadkowe. Okazało się, że tam trwała wojna w Iraku. Przed wojną był spokój, tylko Husajn, ale Husajn (ten z Waszyngtonu) się na niego obraził i wysłał Dżordża (Żorżik, wiesz, kto to Żorżik wy Lwowi). I był tam straszny swąd spalenizny. Sukses odnotowany, czołgi sprzedane. Zbudujemy nowe, lepsze, nowsze. Kochani, My ostrzegamy, prosimy, pokazujemy Księżyc, brudnym paluchem (ponieważ jesteśmy zapracowani, tak, tak). I kiedy się już nie spodziewasz (Ż), Grom uderza. Zwyczajny grom, uderza po raz Trzeci. Taka jest historia. Pani Kasia o COŚ prosiła. No.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 10:22Źródło komentarza: Są pieniądze na bialską megainwestycję komunikacyjnąAutor komentarza: Sima GrymtransTreść komentarza: Bzdura to t... Mam CMR ot 06.04.2024 I 8 km do 68.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 00:32Źródło komentarza: 1100 ciężarówek w kolejce do przejścia granicznego Kukuryki-KozłowiczeAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Dzień dobry. A co ma Pan zamiar zrobić z chamem leśniewskim , który wyżywa się na kursantach?Data dodania komentarza: 26.04.2024, 22:48Źródło komentarza: Nowy dyrektor WORD: To będzie najnowocześniejsze centrum w regionie
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama