Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 06:01
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Ludzie z pasją: Paleta barw Jarosława Struka

Jarosław Struk z Białej Podlaskiej jest malarzem. Główny nacisk stawia na kolor, który jest dla niego głównym środkiem wyrazu i komunikacji. – Najbardziej cenię barwę. To moje najważniejsze medium budowania obrazu – podkreśla artysta.
Ludzie z pasją: Paleta barw Jarosława Struka
Jarosław Struk z Białej Podlaskiej jest artystą malarzem oraz nauczycielem plastyki w Szkole Podstawowej nr 5. Na koncie ma wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Wygrywał liczne konkursy plastyczne i brał udział w plenerach. Należy do kilku grup artystycznych

Autor: archiwum Jarosława Struka

Od dzieciństwa przejawiał zdolności artystyczne, dlatego uczęszczał początkowo na zajęcia plastyczne odbywające się w Domu Kultury „Piast”, a później do Młodzieżowego Domu Kultury. Ukończył studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom obronił w pracowni malarstwa Jacka Wojciechowskiego. – Mieliśmy różne zajęcia praktyczne: rysunek, rzeźbę, malarstwo, to ostatnie najbardziej mnie interesowało – zaznacza Jarosław Struk

Dodaje, że prof. Jacek Wojciechowski potrafił ukierunkować swoich studentów, wydobyć i wskazać, to co w ich pracy artystycznej było najlepsze. – Później profesora kilkukrotnie spotkałem na wydarzeniach artystycznych, nawet uczestniczyliśmy w tym samym plenerze. Miło wspominam nasze rozmowy – przyznaje artysta. Wyjaśnia, że do dziś utrzymuje kontakty z kolegami ze studiów, a z niektórymi spotyka się na wystawach. – Branża artystyczna ma to do siebie, że wciąż się poznaje nowe, ciekawe osobowości, obcuje się z ich sztuką, co bardzo cieszy i rozwija – zaznacza. 

Moje inspiracje

Pytany o inspiracje, odpowiada, że największy wpływ na jego twórczość mieli polscy koloryści. – Najbardziej cenię barwę. To moje najważniejsze medium budowania obrazu. Zawsze interesowała mnie sztuka współczesna. Szczególnie cenię artystów XX-lecia międzywojennego, w tym Józefa Pankiewicza, Zbigniewa Pronaszko czy Olgę Boznańską. Ich prace są mi bardzo bliskie, inspirują mnie – podkreśla Jarosław Struk. Wskazuje, że ich twórczość w zasadzie ukształtowała uprawiane przez niego malarstwo. 

Ze względu na to, że pracuje zawodowo jako nauczyciel plastyki, swojej pasji, czyli działalności artystycznej poświęca przede wszystkim weekendy, ferie i wakacje. – Szczególnie ważne są wakacje, gdyż wtedy odbywają się plenery, a bardzo je lubię je, bo to kontakt ze sztuką i artystami na żywo – mówi twórca. Odsłaniając kulisy tworzenia zdradza, że malując bardzo często potrzebuje wyciszenia, zdarza się jednak i tak, że słucha muzyki, ale jest to wtedy muzyka klasyczna, chociaż w młodości był fanem rocka. – Albo się słucha albo się tworzy – stwierdza. Nie ukrywa, że lepiej maluje mu się przy świetle dziennym. Wskazuje, że światło jest bardzo ważne w czasie tworzenia, gdyż determinuje cienie, kontrasty i głębię na płótnie. 

– Bywa, że maluję, dopóki dam radę. Unikam malowania na siłę, uważam, że proces tworzenia powinien być naturalny – zaznacza. Zajmuje się przede wszystkim malarstwem olejnym, a także pastelem i rysunkiem. Tematyką jego prac jest szeroko rozumiana natura od form realnych i rozpoznawalnych, poprzez uproszczenia i modyfikacje do abstrakcji włącznie. Artysta główny nacisk stawia na kolor, który jest dla niego głównym środkiem wyrazu i komunikacji. W swojej palecie stawia przede wszystkim na barwy ciepłe, kojarzące się z naturą, światłem i życiem.

Kazimierska Konfraternia Sztuki

Wskazuje, że jest wielu twórców współczesnych, których pracę podziwia i ceni m.in. twórczość Michała Smółki czy Marka Andały. Wraz z przyjaciółmi, artystami, tworzy grupę artystyczną „Kontrast”. Należy do niej siedem osób, pochodzących z województwa lubelskiego. – Wspólnie tworzymy, wystawiamy, jeździmy na wernisaże, organizujemy plenery. Dobrze nam się współpracuje. Członkowie grupy wpływają na mnie kreatywnie i pobudzają artystycznie. Wzajemnie się wspieramy i inspirujemy, ale też różnimy się, tworzymy w różnych technikach i stylach – przekazuje malarz. 

Jarosław Struk jest również członkiem Kazimierskiej Konfraterni Sztuki oraz Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków z siedzibą w Lublinie. Bierze udział w licznych plenerach artystycznych, akcjach charytatywnych, wystawach indywidualnych, środowiskowych i zbiorowych. Ważniejsze wystawy indywidualne i zbiorowe odbyły się w takich miastach jak: Biała Podlaska, Puławy, Lublin, Warszawa, Białystok, Chełm, Gdynia, Gdańsk, Węgorzewo, Kazimierz Dolny, Międzyrzec Podlaski, Parczew, Radzyń Podlaski, Lipsko, Janów Lubelski. Poza granicami kraju wystawiał między innymi na Ukrainie we Lwowie i Łucku, w Danii w Křge, na Słowacji w Bardejowie. 

Najważniejsze nagrody

Do najważniejszych nagród zalicza: I nagrodę oraz wyróżnienie w konkursie malarstwa – „Biała Podlaska wczoraj i dziś”, 2004 r. Otrzymał też wyróżnienie w VIII Ogólnopolskim Biennale Twórczości Plastycznej, Lublin 2006 r., nagrodę w X Ogólnopolskim Biennale Twórczości Plastycznej, Lublin 2010 r., wyróżnienie w I Biennale Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków, Lublin 2010 r., III nagrodę w XXVI Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Pedagogów Plastyki, Rzeszów 2010 r., nagrodę Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków, Lublin 2010 r., nagrodę w VI Międzynarodowym Biennale Twórczości Artystycznej Nauczycieli, Tarnów 2010 r, nagrodę w VII Międzynarodowym Biennale Twórczości Artystycznej Nauczycieli, Tarnów 2012 r., I nagrodę w XII Ogólnopolskim Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli, Świdnik 2014 r., wyróżnienie w XXIX Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Pedagogów Plastyki, Rzeszów 2014 r., wyróżnienie w XIII Ogólnopolskim Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli, Zamość 2016 r., wyróżnienie w III Ogólnopolskim Biennale Malarstwa – Pejzaż Architektoniczny, Bisztynek 2020 r.

Jako nauczyciel plastyki stara się dać dobry przykład swoim uczniom. – Nauczyciel, który sam tworzy, wystawia, którego obrazy można zobaczyć w galeriach, a nawet w szkole, jest dobrym przykładem. Zapraszam też uczniów na wystawy, chociażby do Galerii Podlaskiej. Zainteresowani przychodzą, to mnie cieszy. Ważne jest by własnym autorytetem mobilizować ich do obcowania ze sztuką i tworzenia. Staram się wydobyć z młodych ludzi indywidualizm i potencjał – mówi Jarosław Struk. – Nie krytykuję, bo nie każdy jest uzdolniony plastycznie. Chcę, żeby na plastyce uczniowie czuli się swobodnie, staram się im stwarzać warunki do spontanicznej ekspresji. Doceniam i chwalę ich prace, eksponuję je na wystawach, wysyłam na konkursy. Staram się w każdej pracy wskazać i uwypuklić jej mocne strony, dobre cechy. Nie ma nic gorszego niż zabicie u młodego człowieka jego spontaniczności, autentyczności i oryginalności. Chodzi o to, by stworzyć atmosferę do działania – zaznacza nauczyciel. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Rolnik-MyśliwyTreść komentarza: I wyobraźcie sobie, że zdecydowana większość tych kwot przeznaczona jest na wypłatę odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzynę. Dewizowki to nie fanaberia kół, tylko konieczność, która pozwala utrzymać płynność finansową kołom łowieckim. Prosze zadac sobie troche trudu i do tych niby ogromnych zyskow proszę przeciwstawić wysokośćwyplaconych odszkodowań np dla naszego Powiatu.Data dodania komentarza: 28.04.2024, 11:01Źródło komentarza: Łowy na grubą zwierzynę pachną grubymi pieniędzmi. Zostawiają je zagraniczni myśliwiAutor komentarza: sąsiadTreść komentarza: Wyniki bardzo czytelne....... Gratulacje 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 27.04.2024, 20:21Źródło komentarza: Walczyli o puchar Rektora – GALERIA - PATRONAT SŁOWA PODLASIAAutor komentarza: czyt →tTreść komentarza: Robią to DLA CIEBIE. Abyś się zadziwił. COP, a ostatnio wielkie lotnisko, gdzieś Arabi?Bahrajn? Przesiadkowe. Okazało się, że tam trwała wojna w Iraku. Przed wojną był spokój, tylko Husajn, ale Husajn (ten z Waszyngtonu) się na niego obraził i wysłał Dżordża (Żorżik, wiesz, kto to Żorżik wy Lwowi). I był tam straszny swąd spalenizny. Sukses odnotowany, czołgi sprzedane. Zbudujemy nowe, lepsze, nowsze. Kochani, My ostrzegamy, prosimy, pokazujemy Księżyc, brudnym paluchem (ponieważ jesteśmy zapracowani, tak, tak). I kiedy się już nie spodziewasz (Ż), Grom uderza. Zwyczajny grom, uderza po raz Trzeci. Taka jest historia. Pani Kasia o COŚ prosiła. No.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 10:22Źródło komentarza: Są pieniądze na bialską megainwestycję komunikacyjnąAutor komentarza: Sima GrymtransTreść komentarza: Bzdura to t... Mam CMR ot 06.04.2024 I 8 km do 68.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 00:32Źródło komentarza: 1100 ciężarówek w kolejce do przejścia granicznego Kukuryki-KozłowiczeAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Dzień dobry. A co ma Pan zamiar zrobić z chamem leśniewskim , który wyżywa się na kursantach?Data dodania komentarza: 26.04.2024, 22:48Źródło komentarza: Nowy dyrektor WORD: To będzie najnowocześniejsze centrum w regionie
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama