Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 kwietnia 2024 19:25
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Zimowy pejzaż Albiczuka w Muzeum Południowego Podlasia

Krajobrazów zimowych w malarstwie Bazylego Albiczuka nie jest wiele. Jeden z takich pejzaży niedawno zasilił zbiory Muzeum Południowego Podlasia. Teraz instytucja ma dwa zimowe obrazy malarza prymitywisty z Dąbrowicy Małej.
Zimowy pejzaż Albiczuka w Muzeum Południowego Podlasia
Krajobrazów zimowych w malarstwie Bazylego Albiczuka nie jest wiele. Jeden z takich pejzaży niedawno zasilił zbiory Muzeum Południowego Podlasia

Autor: Joanna Danielewicz

Pejzaż zimowy trafił do zbiorów MPP w ubiegłym roku. Nabyty został w drodze zakupu, po tym jak do muzeum zgłosiła się jego ówczesna właścicielka. – To niecodzienne wydarzenie. Jesteśmy dumni z tego zakupu i powiększenia naszej kolekcji Bazylego Albiczuka. Prace tego artysty nie pokazują się w przestrzeniach aukcyjnych. To jest wyjątkowa chwila dla naszego muzeum i myślę, że dla wielbicieli twórczości Bazylego Albiczuka – mówi Rafał Izbicki, dyrektor MPP. - Ostatnim właścicielem była mieszkanka Piszczaca, która obraz otrzymała od babci z Terespola. Nasza oferentka będąc dzieckiem była na zajęciach muzealnych u nas i zapamiętała, że tu są prace Bazylego Albiczuka. Gdy zdecydowała się na rozstanie z obrazem, przyszła właśnie do nas. I to też cieszy, że wśród mieszkańców rośnie świadomość związana z zabezpieczeniem cennych eksponatów. Muzeum jest najlepszym miejscem do przekazania obiektów zabytkowych, bo jesteśmy gwarancją ich przetrwania.

Przy konserwacji pozyskanego obrazu pracowała Agnieszka Andryszczak. - Obraz był za szkłem, był wycięty z większej całości, nie był zamontowany na blejtramie, ale przybity od tyłu wprost do ramy. Lico obrazu pokrywały liczne spękania z tendencją do wykruszania się. Płótno też było wyjałowione i suche, więc zaszła konieczność jego impregnacji. Sama konserwacja nie była mocno wymagająca, ale żmudna. Każde odspojenie farby z gruntem musiałam podklejać, a tego był dużo. Zabiegi po prostu były bardzo czasochłonne. Muszę natomiast powiedzieć, że z chęcią popracuję w przyszłości z kolejną praca Albiczuka, jeśli taką pozyskamy – mówi konserwator.

Wyeksponowany obraz można oglądać w MPP do 12 maja (fot. J. Danielewicz)

Płótno nabyte przez muzeum pochodzi z 1965 roku.  – U nas w zbiorach był dotąd jeden obraz zimowy i jedna zimowa akwarela. W ubiegłym roku nabyliśmy właśnie ten obecnie eksponowany obraz o zimowej tematyce. To dosyć cenne uzupełnienie naszej  kolekcji – mówi Agnieszka Mikszta, kustosz w dziale etnografii MPP. 

Czemu obrazy o tematyce zimowej są rzadkością w twórczości Albiczuka? - Artysta cieszył się przyrodą i w okresie letnim nie malował, bo kontemplował przyrodę. Uważał, że gdyby obrazy miały mu przesłonić przyrodę, przestałby malować. Malował więc zimą i ten okres jest najmniej odzwierciedlony w jego obrazach – wyjaśnia kustosz. 

MPP posiada największe zbiory prac Bazylego Albiczuka. - Samych obrazów olejnych jest około 20, dużo jest akwareli i rysunków – dodaje Agnieszka Mikszta. Przypomina, że artysta był ceniony już za życia i wiele prac robił na zamówienie, co odciągało go nierzadko od pracy artystycznej. Temu przypisuje się niepełny cykl Ogrody. - W pierwotnych pracach artysta malował swój ogród. Już pierwszy obraz w cyklu Ogrody został zauważony i przysporzył Albiczukowi popularności. Kolejne obrazy z tego cyklu w założeniu miały prezentować miesiące składające się na rok. Cykl miał powstać na jego osobiste potrzeby, ale zainteresowanie jego malarstwem i zamówienia od klientów odciągały go od pracy i wszystkie obrazy w cyklu nie powstały – mówi Agnieszka Mikszta. Jak dodaje, z czasem Bazyli Albiczuk odchodził od malowania ogrodu na rzecz innych pejzaży.

Zaprezentowany, najnowszy nabytek do kolekcji Bazylego Albiczuka, MPP będzie prezentować na oddzielnej ekspozycji do 12 maja. - Zastanawiamy się, jaka jest możliwość umieszczenia tego obrazu na wystawie stałej prac Bazylego Albiczuka, gdzie mamy obecnie 20 płócien olejnych. Być może będziemy mieli możliwość dołączyć do nich i ten obraz – mówi dyrektor Izbicki. 


Niezwykła kolekcja

Muzeum Południowego Podlasia, jak czytamy w charakterystyce działu etnograficznego: "posiada cenny zestaw prac malarza Bazylego Albiczuka z Dąbrowicy Małej (1909-1995), artysty o wyjątkowo dużym dorobku artystycznym, który w polskiej sztuce ludowej zaistniał dzięki malowanym ogrodom, pokazanym po raz pierwszy na wystawie w 1965 r. Muzeum bialskie posiada największy w kraju zbiór prac olejnych, akwareli, rysunków, ponadto dokumentację osobistą (korespondencję prywatną i służbową, notatki, kalendarze, zdjęcia)".

Twórczość Bazylego Albiczuka można oglądać w MPP na wystawie stałej, gdzie umieszczono pięćdziesiąt prac: obrazów olejnych, akwareli i rysunków artysty.  


CZYTAJ TEŻ: 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: Rolnik-MyśliwyTreść komentarza: I wyobraźcie sobie, że zdecydowana większość tych kwot przeznaczona jest na wypłatę odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzynę. Dewizowki to nie fanaberia kół, tylko konieczność, która pozwala utrzymać płynność finansową kołom łowieckim. Prosze zadac sobie troche trudu i do tych niby ogromnych zyskow proszę przeciwstawić wysokośćwyplaconych odszkodowań np dla naszego Powiatu.Data dodania komentarza: 28.04.2024, 11:01Źródło komentarza: Łowy na grubą zwierzynę pachną grubymi pieniędzmi. Zostawiają je zagraniczni myśliwiAutor komentarza: sąsiadTreść komentarza: Wyniki bardzo czytelne....... Gratulacje 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 27.04.2024, 20:21Źródło komentarza: Walczyli o puchar Rektora – GALERIA - PATRONAT SŁOWA PODLASIAAutor komentarza: czyt →tTreść komentarza: Robią to DLA CIEBIE. Abyś się zadziwił. COP, a ostatnio wielkie lotnisko, gdzieś Arabi?Bahrajn? Przesiadkowe. Okazało się, że tam trwała wojna w Iraku. Przed wojną był spokój, tylko Husajn, ale Husajn (ten z Waszyngtonu) się na niego obraził i wysłał Dżordża (Żorżik, wiesz, kto to Żorżik wy Lwowi). I był tam straszny swąd spalenizny. Sukses odnotowany, czołgi sprzedane. Zbudujemy nowe, lepsze, nowsze. Kochani, My ostrzegamy, prosimy, pokazujemy Księżyc, brudnym paluchem (ponieważ jesteśmy zapracowani, tak, tak). I kiedy się już nie spodziewasz (Ż), Grom uderza. Zwyczajny grom, uderza po raz Trzeci. Taka jest historia. Pani Kasia o COŚ prosiła. No.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 10:22Źródło komentarza: Są pieniądze na bialską megainwestycję komunikacyjnąAutor komentarza: Sima GrymtransTreść komentarza: Bzdura to t... Mam CMR ot 06.04.2024 I 8 km do 68.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 00:32Źródło komentarza: 1100 ciężarówek w kolejce do przejścia granicznego Kukuryki-KozłowiczeAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Dzień dobry. A co ma Pan zamiar zrobić z chamem leśniewskim , który wyżywa się na kursantach?Data dodania komentarza: 26.04.2024, 22:48Źródło komentarza: Nowy dyrektor WORD: To będzie najnowocześniejsze centrum w regionie
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama