Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 23:59
Reklama
Reklama

Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje Urząd Miasta

W listopadzie ubiegłego roku 38 emerytowanych pracowników bialskiego magistratu skierowało pismo do prezydenta miasta w sprawie nierównego traktowania w dostępie do świadczeń okolicznościowych i dofinansowań do wypoczynku z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Dziś sprawę bada inspekcja pracy.
Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje Urząd Miasta
38 byłych pracowników bialskiego magistratu skierowało pismo w sprawie nierównego traktowania w dostępie do świadczeń. Sprawę bada inspekcja pracy

Autor: Joanna Danielewicz

W piśmie kierowanym do prezydenta Michała Litwiniuka byli pracownicy wyrazili nadzieję, że w 2023 roku świadczenie okolicznościowe i dofinansowanie do wypoczynku będzie dostępne dla nich na tych samych warunkach co dla czynnych pracowników magistratu. Byli pracownicy wnieśli o wprowadzenie do regulaminu ZFŚS zapisu o dofinansowaniu do wypoczynku zorganizowanego we własnym zakresie również dla emerytów i rencistów., a nie tylko pracowników, "co byłoby uczciwe, moralne, etyczne, sprawiedliwe, praworządne i społecznie uzasadnione” – dowodzili i dodawali: „Nie można pozbawiać emerytów i rencistów prawa do świadczeń przewidzianych w regulaminie, przyznawanych wyłącznie pracownikom”.

Komu co przysługuje

Kilka miesięcy wcześniej  wniosek o dofinansowanie wypoczynku zorganizowanego we własnym zakresie złożył w Urzędzie Miasta były jego radca prawny, obecnie emeryt, Lech Uchaniuk. W odpowiedzi otrzymał informację z komisji socjalnej, że jemu, jako emerytowi takie świadczenie nie przysługuje. 

„Z dofinansowania do wypoczynku korzysta pracownik, który przebywa na urlopie wypoczynkowym co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych i jest to podstawowe kryterium wypłaty tego świadczenia. Jako że Panu będącym emerytem, nie przysługuje urlop wypoczynkowy należy uznać, iż nie spełnia Pan wymienionego wyżej kryterium(…)” – poinformowała Agnieszka Dzwonnik, przewodnicząca komisji.

Na tę informację, przekazaną Lechowi Uchaniukowi przewodnicząca komisji powołała się również w grudniu 2023 roku, w odpowiedzi na pismo podpisane przez ponad 30 emerytów i rencistów, którzy w listopadzie 2023 roku wnieśli o wypłatę świadczeń na takiej zasadzie, na jakiej otrzymują je czynni pracownicy. Dodatkowo poinformowała, że w 2023 roku nie były one wypłacane żadnej z grup uprawnionych do świadczeń z funduszu. Przekazała też byłym pracownikom, że zgodnie z regulaminem ZFŚS mają możliwość do korzystania ze świadczeń takich jak: bezzwrotna zapomoga (do ok. 5 tys. zł), dofinansowanie do pobytu w domku wypoczynkowym, dofinansowanie do karnetów sportowych (do 500 zł rocznie), dofinansowanie do imprez i wyjazdów integracyjnych (w zależności od posiadanych środków) i pożyczki mieszkaniowej (do 30 tys. zł). To wszystko, jak dodaje przewodnicząca komisji socjalnej,  pojawiło się w regulaminie ZFŚS, jako załączniku do zarządzenia prezydenta z marca 2021 roku.

Pismo przewodniczącej Dzwonnik spotkało się z ripostą reprezentantów emerytowanych pracowników. Lech Uchaniuk i Henryk Grodecki napisali do prezydenta. Stwierdzili, że nigdy nie uważali, że emeryci i renciści są wykluczeni z dostępu do świadczeń socjalnych. 

„ (...) nie były przyznawane i wypłacane należne im świadczenia, w tym świadczenia okolicznościowe finansowego i rzeczowego wsparcia, które były wypłacane z urzędu przez Prezydenta Miasta wyłącznie pracownikom Urzędu Miasta.” – piszą sygnatariusze odpowiedzi na pismo przewodniczącej komisji socjalnej. 

Wytykają również prezydentowi, że powołując w grudniu 2023 roku skład nowej komisji socjalnej , nie powołał do jej składu żadnego byłego pracownika emeryta lub rencistę, choć grupa ta liczy ok. 100 osób.

Sprawę bada PIP

Na tym nie koniec, bo w listopadzie pismo emerytów i rencistów trafiło nie tylko do prezydenta. Złożyli oni również pismo do Państwowej Inspekcji Pracy. Podnieśli w nim nieprawidłowości w ustalaniu regulaminu ZFŚS oraz zasad wydatkowania środków z Funduszu, które w określonych przypadkach trafiają jedynie do pracowników czynnych zawodowo.

Po piśmie emerytów i rencistów przeprowadzona została kontrola. W piśmie pokontrolnym wskazano, że stanowisko Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 2010 roku rzeczywiście wskazuje, że prawo do różnych świadczeń socjalnych powinno przysługiwać tak pracownikom, jak i emerytom i rencistom danego zakładu pracy. 

„Specyfika niektórych świadczeń przemawia za tym, że powinny one być tylko zarezerwowane dla pracowników, dlatego regulamin obowiązujący u danego pracodawcy może na jasnych zasadach określić, że niektóre świadczenia są adresowane wyłącznie do pracowników.”- poinformowała w styczniu tego roku pisemnie zainteresowanych, mł. Insp. pracy  Anna Polakowska z oddziału Okręgowej Inspekcji Pracy w Chełmie. Dodała, że regulamin obowiązujący w UM Biała Podlaska określił osoby uprawnione do korzystania ze świadczeń Funduszu, cele i zasady przyznania pomocy.

Na przeprowadzoną kontrolę skargę do Głównego Inspektora Pracy skierował w lutym tego roku Lech Uchaniuk i Henryk Grodecki. „(…) składamy skargę  na czynności kontrolne (…) które nie zawierają żadnych wniosków pokontrolnych, a zarzuty zawarte w naszej skardze z 27.11. 2023 r. nie zostały w sposób właściwy rozpatrzone i zatwierdzone.”

Sygnatariusze skargi podnoszą, że „(…) nie sposób odnieść się do czynności kontrolnych osoby kontrolującej, która stwierdziła jedynie cyt. „że czynności kontrolne zostały przeprowadzone”. Z pisma nie wynika, kiedy kontrola była przeprowadzona, czy skarżący byli o niej zawiadomieni, czy zarzuty skargi zostały wyjaśnione i czy były słuszne (…) postepowanie kontrolne było ogólnikowe i nie dotyczyło meritum postawionych zarzutów. Podniesione w skardze zarzuty nie zostały w sposób wyczerpujący wyjaśnione (…) kontrolujący (…) je całkowicie pominął i się do nich nie ustosunkował (…)”.

W połowie marca do skargi odniosła się Jolanta Sobota, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy. Do części uwag skarżących się przychyliła. 

„(…) inspektor pracy nie wyjaśnia kluczowej kwestii przedstawionej w piśmie z 27. 11.2023, gdzie zarzucono, że regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych aktualnie funkcjonujący w Urzędzie Miasta Biała Podlaska nie ma mocy obowiązującej i jest z mocy prawa nieważny (ponieważ nie został uzgodniony z pracownikiem wybranym przez załogę (…). Kwestię tą należało wyjaśnić, przede wszystkim, ponieważ określenie obowiązującego źródła regulacji wewnątrzzakładowej dotyczącej świadczeń socjalnych warunkuje możliwość odniesienia się do szczegółowych zarzutów zawartych w piśmie (…)”. 

Dlatego też zastępca OIP uznała za celowe przeprowadzenie ponownej kontroli w zakresie skargi zawartej w piśmie podpisanym przez emerytów i rencistów w listopadzie ubiegłego roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
xx 11.04.2024 07:49
Jakie sępy z tych emerytów oj oj. Odpis na emeryta przecież jest niższy to dlaczego świadczenia mają być na tym samym poziomie? Wystarczy że są zwolnieni z podatku.

czyt →t 12.04.2024 09:49
D O K Ł A D N I E ! Siedzieli po biurach, by zadbać o Bialczaków, a zadbali O? Pozdrwaiam serdecznie, szczególnie sponsora tego wpisu, tj G r a b k i. Literka Gy i całe narzędzie ogrodnicza: chwałcia.

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama