Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 6 maja 2024 20:59
Reklama
Reklama

Śpiewali na ludową nutę. Eliminacje do Kazimierza

Powiatowy Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych odbył się w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie we współpracy z Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz starostwem powiatowym w Białej Podlaskiej. Na scenie wystąpili soliści, soliści instrumentaliści, zespoły i artyści w kategorii pn. mistrz i uczeń, w sumie odbyło się siedemnaście występów.
Śpiewali na ludową nutę. Eliminacje do Kazimierza
Powiatowy Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych odbył się w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie we współpracy z Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz starostwem powiatowym w Białej Podlaskiej. Na scenie wystąpili soliści, soliści instrumentaliści, zespoły i artyści w kategorii pn. mistrz i uczeń, w sumie odbyło się siedemnaście występów

Autor: Waldemar Pepa

Twórcy przyjechali z terenu powiatu bialskiego, w tym z Konstantynowa, Leśnej Podlaskiej, Sosnówki, Janowa Podlaskiego, Drelowa, wystąpił też zespół ludowy z Sarnak z powiatu łosickiego. 

- Sukces odniosła Jadwiga Jaworska, która występowała dwadzieścia kilka lat temu w zespole “Bagnoszki”, a zaprezentowała się z uczennicą Alicją Maksymiuk z Drelowa, której prababcia Stanisława Hawryluk śpiewała w pierwszym zespole śpiewaczym Drelowa, z którym w 1977 r. zdobyła “Złotą Basztę” w Kazimierzu Dolnym. Obydwie panie dostały się do etapu wojewódzkiego - mówi Michał Olesiejuk dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Drelowie. Dodaje, że posiłkując się zdaniem fachowców, którzy co roku oceniają artystów z powiatu, może powiedzieć, że zawsze konkluzja jest jedna - powiat bialski jest jednym z najlepiej obsadzonych jeśli chodzi o województwo. - Od nas jedzie najwięcej twórców. Jurorzy wysoko oceniają poziom jeśli chodzi o tradycyjne śpiewanie - wyjaśnia. Przekazuje, że najlepiej oceniane są pieśni regionalne, które sięgają do korzeni. - Można usłyszeć pieśni Bagnoszy czy Bojarów Międzyrzeckich. Oceniane jest wykonanie, sama technika, czy to jest faktycznie śpiewane głosem białym czy śpiewem stylizowanym. Zazwyczaj muszą być to osoby dobrze do tego przyuczone lub leciwe, pamiętające pieśni swoich babek. Dużą rolę gra też strój, który również powinien być regionalny, na to zwraca się dużą uwagę. Istotny jest też repertuar, gdyż chodzi o to, by promować dorobek ziemi skąd się przyjeżdża - wyjaśnia Michał Olesiejuk. Powiatowy Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych to pierwszy etap eliminacji do 58. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapeli i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. W Drelowie wydarzenie odbyło się już ponad dwadzieścia razy. 

Występy oceniała komisja w składzie: prof. Jan Adamowski, zastępca dyrektora ds. Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w CSK w Lublinie dr Artur Sępoch i kierownik biura WOK w CSK Małgorzata Gryglicka-Szczepaniak. Decyzją jury do eliminacji wojewódzkich prowadzących do 58. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym zostali zakwalifikowani twórcy. 

- Jak zawsze trzeba pamięć, że śpiewać każdy może i śpiewa się w różnych sytuacjach, ale my mamy wyraźnie ukierunkowany nabór. Kazimierz to jednak to miejsce, gdzie próbuje się odnaleźć to, co jest najbardziej tradycyjne, najistotniejsze kulturowo dla regionu. Trzeba przygotować odpowiedni repertuar, a po drugie ważny jest styl śpiewania. Z tym dzisiaj jest trudniej, bo dawniej, wiadomo, starsi śpiewali po swojemu, a teraz trzeba się tego uczyć. Jest to problem, ale do pokonania. Jak widać jest dużo młodych wykonawców i potrafią oni tę tradycję stylu śpiewaczego zachować - zaznaczył prof. Jan Adamowski.

 Zakwalifikowali się: 

W kategorii Mistrz i uczeń: Zdzisław Marczuk z Zuzanną Abramowską i Zuzanną Hodun, Maria Kościuczyk z zespołem „Motwiczanki”, Jadwiga Jaworska z Alicją Maksymiuk z Drelowa. Zespoły: „Leśnianki” z Leśnej Podlaskiej, „Na swojską nutę” z Zahorowa, Zespół Ludowy z Sarnak. Soliści: Natalia Raczkowska, Paulina Ogryzek, Danuta Gryglas, Oliwia Spychel (instrumentalista). 

Czytaj też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: czyt→łłOTreść komentarza: Zwierzęta boją się Wilków. I o jak dobrze, że na niektórych osiedlach, są KANAŁY komunikacji, pieszym. Prawo przejścia. Kiedy zaś są tylko płoty, jeszcze jakieś nierozmyślne, a przemyślne. Tych łosi, pewnie, było więcej. Młodziaki odłączają się później, a mają tak, że migrują. Widziałem sarny w środku wsi. Z powodu wilków. Ale, że z powodu Straży Miejskiej (wiejsko miejskiej?). Ogarnijmy się, nie przejeżdżajmy Jeży (itp). Zobaczyć Łosia. Jak WenecjaData dodania komentarza: 06.05.2024, 15:42Źródło komentarza: Zabłąkane łosie skonały na ulicyAutor komentarza: czy→łłOTreść komentarza: Kiedy Ludzie, czegoś potrzebują, Pojawia się, tajemnicza i niespodziewana. Bociany? Te już nie odlecą. Dobro i Zło, są związane, nawet definicją, jeśli wiesz, o czym piszę.Data dodania komentarza: 06.05.2024, 15:33Źródło komentarza: Kochają bociany i dają im dom. Niezwykłe miejsce w RakowiskachAutor komentarza: Wieś PodlaskaTreść komentarza: Pewne osoby ... nie potrafiły w przeszłości w wielu sytuacjach zachowywać się z empatią do innych ludzi, więc współczuję teraz zwierzętom pod ich nieszczęsną "opieką".Data dodania komentarza: 06.05.2024, 00:27Źródło komentarza: Kochają bociany i dają im dom. Niezwykłe miejsce w RakowiskachAutor komentarza: kibicTreść komentarza: ośmieszacie tylko klub i miasto, sportowo i organizacyjnieData dodania komentarza: 05.05.2024, 14:33Źródło komentarza: Szósty mecz bez wygranej z rzęduAutor komentarza: KrzysztofTreść komentarza: Rozpiska zlotu jest fatalna, żadnej reklamy, plakatu, co będzie na tym WORD ? Chyba sobie daruję.Data dodania komentarza: 03.05.2024, 23:04Źródło komentarza: Rozpoczęcie sezonu motocyklowego. Znamy plan wydarzenia
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama