Dziewięć ataków na portfele seniorów

  • 14.03.2017, 12:51 (aktualizacja 14.03.2017 13:46)
  • Jakaś sprawa porusza mieszkańców Twojej okolicy? Powiedz nam o tym, zajmiemy się tematem│redakcja@slowopodlasia.pl
Dziewięć ataków na portfele seniorów
9 osób ustrzegło się przekazania gotówki oszustom. Sprawcy przez telefon usiłowali wyłudzić nawet 150 tysięcy złotych. Powód jaki podawali zawsze był ten sam - wypadek kogoś z rodziny.

W poniedziałek (13 marca) na terenie Białej Podlaskiej doszło do kilku prób usiłowania oszustwa metodą "na wnuczka". Za każdym razem scenariusz działania był podobny.

– Na numer stacjonarny mieszkańców miasta zadzwonił mężczyzna, podający się za członka rodziny, który roztrzęsionym głosem mówił, że miał wypadek samochodowy.  Po tym  przekazywał słuchawkę rzekomemu policjantowi. Ten w trakcie rozmowy wyjaśniał, że potrzebna jest pomoc materialna dla ofiar zdarzenia – mówi Barbara Salczyńska-Pyrchla, rzecznik prasowy bialskiej Komendy Miejskiej Policji.

Z taką właśnie  prośbą sprawcy zadzwonili do 88-letniej bialczanki. Dopiero, gdy kobieta oświadczyła, że idzie do budynku komendy, aby osobiście spotkać się z „funkcjonariuszem”, ten zakończył połączenie. Taką samą historię nieznajomi rozmówcy telefoniczni przedstawili 77-letnej mieszkance miasta. 

– Sprawca zażądał od niej kwoty 150 tys. złotych odszkodowania dla rzekomych ofiar wypadku – dodaje rzecznik.

Jak ustalili funkcjonariusze, w ciągu minionej doby, takie połączenie otrzymało co najmniej dziewięcioro mieszkańców  Białej Podlaskiej. Żadna z osób, które otrzymały telefon z taką prośbą, nie dała się jednak zwieść oszustom  i nie przekazała gotówki. Sprawców usiłowania oszustw poszukują bialscy policjanci.

Policja przestrzega, żeby w przypadku takich telefonów zawsze wykazać się czujnością.

– Prawdziwi policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy. Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób – przestrzega Salczyńska-Pyrchla.

 I przypomina, żeby nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy. Zawsze należy potwierdzić prośbę „o pomoc”, na przykład kontaktując się osobiście z członkami rodziny. Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie lub pojawia się podejrzenie, że to może być oszustwo, należy koniecznie powiadomić policję.

(mp)

Jakaś sprawa porusza mieszkańców Twojej okolicy? Powiedz nam o tym, zajmiemy się tematem│redakcja@slowopodlasia.pl
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe