ASF reaktywacja. Pięć nowych ognisk w powiecie bialskim

  • 13.06.2017, 11:28 (aktualizacja 13.06.2017 11:56)
  • W Twojej okolicy dzieje się coś ważnego? Poinformuj nas, nagłośnimy temat │redakcja@slowopodlasia.pl
ASF reaktywacja. Pięć nowych ognisk w powiecie bialskim Adam Trochimiuk
Kolejne ogniska ASF wykryto w czterech gminach powiatu bialskiego: Biała Podlaska, Leśna Podlaska, Janów Podlaski i Konstantynów. Na godzinę 12 w poniedziałek 12 czerwca potwierdzono, że zarażone tuczniki znajdowały się w pięciu gospodarstwach, a nieoficjalnie mówiło się o kolejnych trzech.

Zaczęło się od Woskrzenic Dużych w gminie Biała Podlaska. 8 czerwca Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o ognisku w znajdującym się w tej miejscowości w niewielkim gospodarstwie z ośmioma świniami. Następnego dnia dołączyły Buczyce Stare w gminie Janów Podlaski (11 świń) i Mariampol w gminie Leśna Podlaska (14 świń).

Po weekendzie doszły miejscowości Witulin (6 świń) w tej ostatniej gminie oraz Komarno (3 świnie) w gminie Konstantynów. Na drogach w strefach zapowietrzonych (w promieniu 3 km od ogniska) pojawiły się posterunki ze strażakami OSP i matami dezynfekującymi.

Od 17 lutego 2014 roku do 12 czerwca 2017  w Polsce stwierdzono 30 ognisk ASF u świń w gospodarstwach rolnych i 338 przypadków ASF u dzików.

Ostatnio potwierdzono obecność wirusa u tych zwierząt odstrzelonych przez myśliwych lub u znalezionych padłych okazów w miejscowościach Roskosz w gminie Biała Podlaska, Werpol w gminie Nurzec Stacja (powiat siemiatycki), Kajanka w gminie Siemiatycze, u pięciu dzików znalezionych w pobliżu Litewnik Nowych w gminie Sarnaki, u jednego martwego dzika w miejscowości Osłowo w gminie Mielnik i w Nosowie Kolonii w gminie Leśna Podlaska.   

Beata Malczuk

Cały artykuł w papierowym i elektronicznym wydaniu "Słowa" nr 24

 

W Twojej okolicy dzieje się coś ważnego? Poinformuj nas, nagłośnimy temat │redakcja@slowopodlasia.pl
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe