Milion na zagospodarowanie fortu i terenów rekreacyjnych

  • 29.08.2017, 09:51
  • www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku
Milion na zagospodarowanie fortu i terenów rekreacyjnych

Zabytkowy fort w Małaszewiczach Małych otrzyma nową rolę. Budynek należący do Twierdzy Brzeskiej, wzniesionej przez Imperium Rosyjskie, stanie się miejscem przeznaczonym do organizowania wystaw. To drugi z siedmiu fortów na terenie gminy, które samorząd chce odtworzyć w pierwotnym kształcie. Właśnie otrzymano dofinansowanie na ten cel.

Fort w Małaszewiczach Małych przejdzie gruntowną rewitalizację. – Odtwarzanie zabytków jest bardzo drogie, a procedura uzyskania pozwolenia na rozpoczęcie budowy długa. Obiekt był mocno przebudowany, więc cieszymy się, że zostanie odtworzony w pierwotnym kształcie, mimo że konserwator zabytków preferuje trwałą ruinę – mówi Krzysztof Iwaniuk, wójt gminy Terespol.

Projekt "Zagospodarowanie Fortu w Małaszewczach Małych – Dzieło Międzyfortowe Kobylany I" jest dofinansowywany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Inwestycja, której całkowita wartość wynosi prawie 932 tys. zł, w 76 proc. będzie dofinansowywana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Gmina obecnie przygotowuje się do przetargu. W ramach realizacji projektu zaplanowano wykonanie prac remontowo-budowlanych i przyłączy wodno-kanalizacyjnych oraz elektrycznych do budynku. Chodzi o wstawienie okien i drzwi, wykonanie posadzek i instalacji elektrycznej, wyrównanie ścian, urządzenie pomieszczeń sanitarnych, wyposażenie sal w meble i gabloty, a także wykonanie elewacji zewnętrznej.

– Obecnie Gminne Centrum Kultury w Kobylanach organizuje wystawy w Prochowni, która jest bardzo mała i ciasna. Oprócz elementu wystawienniczego planujemy przygotowywać tam inne atrakcje dla turystów, np. projekcje multimedialne. Ale to wszystko, jeśli powiedzie się inny projekt, przygotowany wspólnie z Brześciem w ramach programu Polska-Białoruś-Ukraina. Nasi sąsiedzi zamierzają zgłosić Twierdzę Brzeską do listy światowego dziedzictwa UNESCO i zaprosili nas do partnerstwa, ponieważ część tej fortyfikacji leży po naszej stronie – dodaje wójt.

Przypominamy, że celem transgranicznego projektu jest wybudowanie Centrum Promocji i Kultury w Kobylanach oraz odtworzenie i udostępnienie turystom fortów w Łobaczewie Małym, Koroszczynie, Małaszewiczach Małych i Kobylanach. Decyzja o przyznaniu grantu na ten projekt jeszcze nie została podjęta.

Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa nr 35

(sb)

www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

POLAK
POLAK 29.08.2017, 12:58
Brawo !!!!!!!!!!!!!!!!!

Pozostałe