Czy można odnowić termin rozliczenia się z kontrahentem?

  • 7.01.2017, 15:57 (aktualizacja 09.01.2017 16:35)
  • Słowo Podlasia│www.slowopodlasia.pl│Polub nas na Facebooku
Czy można odnowić termin rozliczenia się z kontrahentem?
Jestem przedsiębiorcą, mój kontrahent się ze mną nie rozliczył. Wiem, że dobiega termin przedawnienia i że można go odnowić przez złożenie do sądu wniosku o zawarcie ugody. Mam jednak zasadniczą wątpliwość – czy muszę kierować ten wniosek do sądu w Świdniku, czy też mogę go skierować do Białej Podlaskiej? Dodam, że obaj mieszkamy w powiecie bialskim i że w umowie z kontrahentem zawarliśmy zapis na bialski sąd (wymieniając go z nazwy).

Niestety, w zaistniałej sprawie właściwy dla rozpoznania przedmiotowego wniosku jest tylko i wyłącznie wydział gospodarczy Sądu Rejonowego Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku. Ponad dwa dziesięciolecia temu Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały z dnia 30 czerwca 1992 roku, sygn. akt III CZP 74/92, podniósł, że "przekazanie spraw gospodarczych sądom nastąpiło z mocy ustawy z dnia 24 maja 1989 r. o rozpoznawaniu przez sądy spraw gospodarczych (Dz. U. Nr 33, poz. 175 ze zm.). Artykuł 1 tej ustawy, umieszczony na wstępie rozdziału I, zatytułowanego »Rozpoznawanie spraw gospodarczych«, stwierdza, że rozpoznawanie spraw gospodarczych powierza się sądom rejonowym i wojewódzkim, w których tworzy się odrębne jednostki organizacyjne – sądy gospodarcze".

Następnie tłumacząc, co oznacza wspomniane słowo "rozpoznawanie" wskazał on, iż "pod pojęciem "rozpoznawanie" kryją się także czynności pomocnicze, niezależnie od miejsca i sposobu ich uregulowania. Wśród tych czynności można by wymienić jeszcze przykładowo zabezpieczenie dowodu (art. 310 i 311 k.p.c.) albo postępowanie wywołane wnioskiem o »zawezwanie do próby ugodowej« (art. 185 § 1 k.p.c.)." Wprost więc zostało wskazane, że tzw. postępowanie pojednawcze między przedsiębiorcami w zakresie ich działalności gospodarczej należy do właściwości sądów gospodarczych, czyli dla wspomnianego powiatu jest to świdnicki sąd.

Niczego także w tym zakresie nie zmienia stosowny zapis w umowie – w drodze takowego nie można bowiem zmodyfikować tzw. właściwości wyłącznej (art. 46 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego). Tymczasem niedawno, bo 1 czerwca 2015 roku, Sąd Najwyższy stwierdził, że właściwość sądu zastrzeżona dla tzw. zawezwania do próby ugodowej ma właśnie taki charakter.

 

Czytaj też: Alkomat wykazał, że kierowałem po alkoholu

 

Słowo Podlasia│www.slowopodlasia.pl│Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe