Tancerze z Podlasia podbijają Amerykę Południową

  • 21.03.2017, 00:21 (aktualizacja 21.03.2017 09:34)
  • Jakaś sprawa porusza mieszkańców Twojej okolicy? Powiedz nam o tym, zajmiemy się tematem│redakcja@slowopodlasia.pl
Tancerze z Podlasia podbijają Amerykę Południową
Cel, który jeszcze przed kilkoma miesiącami tancerzom Zespołu Pieśni i Tańca Podlasie AWF wydawał się tylko marzeniem, udało się spełnić. 11 marca bialczanie wylecieli do Paragwaju, gdzie reprezentują Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym.

W Ameryce Południowej bialski zespół spędzi ponad trzy tygodnie. Będzie to intensywny czas występów na kilku scenach festiwalu Karawana Folkloru. Jako pierwszy punkt swojego wyjazdu bialscy tancerze obrali stolicę tanga, czyli Argentynę. Po kilku spędzonych tam dniach przenieśli się do Paragwaju, czyli do serca festiwalu.

– Na scenach trzech festiwali zaprezentujemy tradycyjne tańce regionalne, ale także naszą choreografię Impresje Podlaskie, w której łączymy folklor podlaski z nowocześniejszymi brzmieniami, czyli jazzem – mówi Marcin Bochenek, instruktor Zespołu Pieśni i Tańca Podlasie.

Zanim jednak wyjazd nastąpił, zespół przeszedł weryfikację Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF, decyzją której tancerze ZPiT Podlasie mogą reprezentować kraj w międzynarodowych przedsięwzięciach. Potrzebne były również fundusze i w tym zakresie zespół wsparli prezydent Białej Podlaskiej i starosta bialski.

Wyjazd to duże wyzwanie logistyczne dla zespołu. Za ocean poleciało prawie sto osób, tancerzom towarzyszą muzycy oraz instruktor Marcin Bochenek i kierownik zespołu Marian Rzędzicki. Trzeba było przewieźć ze sobą stroje i instrumenty. Na miejscu z miasta do miasta podróżują autokarami. – Wyjazd i występy zespołu są niewątpliwie promocją naszego kraju, a przede wszystkim Białej Podlaskiej. Zespół jest ambasadorem polskiej kultury na świecie, a młodzi tancerze są dumni z tego, że poznają tradycje regionalne, które niestety współcześnie zanikają, a następnie prezentuje je przed międzynarodową publicznością – wyjaśnia Bochenek.

To nie pierwszy wyjazd zagraniczny ZPiT Podlasie. Przez 47 lat istnienia bialscy tancerze mieli okazje występować na scenach większości krajów europejskich, takich jak Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Cypr, Litwa, Włochy, Holandia czy Anglia. Na mapie swoich muzycznych podróży mają również Azję, ale w Ameryce Południowej bialczanie są po raz pierwszy.

Monika Pawluk

Więcej na ten temat w papierowym lub elektronicznym wydaniu "Słowa" nr 12.

Jakaś sprawa porusza mieszkańców Twojej okolicy? Powiedz nam o tym, zajmiemy się tematem│redakcja@slowopodlasia.pl
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe