Trzeba tworzyć przyjazne środowisko dla dziecka z autyzmem i jego rodziny

  • 19.04.2017, 10:58 (aktualizacja 19.04.2017 13:52)
  • Słowo Podlasia│www.slowopodlasia.pl│Polub nas na Facebooku
Trzeba tworzyć przyjazne środowisko dla dziecka z autyzmem i jego rodziny J. Danielewicz
Z Małgorzatą Popek, dyrektorem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Zofii Sękowskiej w Radzyniu Podlaskim, o tym jak oswoić otoczenie, by stało się przyjazne dla osób z autyzmem, rozmawia Joanna Danielewicz.

Autysta i jego otoczenie są czasem trudne do pogodzenia. Kto do kogo powinien się dostosować, by wszystkim było ze sobą dobrze?

– W rozumieniu autyzmu ważne jest to, by zaakceptować fakt, iż autyzmu nie da się wyleczyć. Dziecko z autyzmem można przyzwyczajać do środowiska, stopniowo wprowadzając w jego życiową przestrzeń nowe doznania, dźwięki, smaki, zjawiska. Ale generalnie, to otoczenie musi się dostosować do jego potrzeb, nie odwrotnie.

Czy w społeczeństwie istnieje takie właśnie rozumienie porządku rzeczy?

– Jest dużo lepiej, ale niestety rodzice dzieci z autyzmem wciąż skarżą się na niewłaściwe interpretowanie zachowania dzieci, złe traktowanie, z którym spotykają się w sklepie, na placu zabaw, a czasami w rodzinie. Rodzice słyszą, że ich podopieczni są niewychowani, niegrzeczni, krnąbrni. To boli. Tymczasem okazuje się, że dziecko z autyzmem zareagowało impulsywnie na jakiś zapach czy hałas, jeśli ma nadwrażliwość na te bodźce. Dlatego my w przedszkolu obchodzimy małe święto, gdy na przykład w wyniku długich treningów smakowych dziecko zje coś, co dotychczas nie było przez nie akceptowane.

Czy zatem dziecko z autyzmem można nauczyć samodzielnego funkcjonowania w konkretnym otoczeniu, tak by współdziałało w nim z innymi?

– Dzieci z autyzmem z zasady działają w pewnym schemacie...

Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa nr 16.

Joanna Danielewicz

 

Słowo Podlasia│www.slowopodlasia.pl│Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Sportsmenka
Sportsmenka 20.04.2017, 13:59
bardzo dobrze że myślą o najmłodszych w taki sposób. Dzieci autystyczne potrzebują naszej uwagi. PS. https://retrokicks.pl/pol_m_DAMSKIE-168.html

Pozostałe