Bułgarskie podróże kulinarne

  • 16.08.2017, 13:15 (aktualizacja 18.08.2017 14:43)
  • www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku
Bułgarskie podróże kulinarne
Radosław Bogusz z Leśnej Podlaskiej, student technologii żywności i żywienia człowieka na SGGW i miłośnik kuchni, który od wielu lat zgłębia tradycje kuchni regionalnej, wybrał się w podróż do Bułgarii. W rozmowie z nami opowiada o potrawach, których tam spróbował, i o tym, jak bardzo różnią się od tradycyjnych potraw polskich.

Kuchnia bułgarska jest różnorodna, bowiem wpływ na nią miały różne kuchnie bałkańskie, takie jak grecka, macedońska czy turecka. To kuchnia bogata w aromaty, zapachy, kolory i struktury produktów. Czego więc możemy się dowiedzieć po podroży kulinarnej Radka? – To kuchnia lekka, przyjemna i uważana za jedną ze zdrowszych w Europie. Jest na tyle specyficzna, że coś dla siebie znajdą miłośnicy potraw mięsnych i nie tylko. W siódmym niebie będą zdecydowanie wielbiciele kopru, gdyż koper jako główne zioło króluje na tamtejszych stołach. Znajdziemy je praktycznie w każdej potrawie – opowiada Radek.

Bułgarzy jedzą też dużo białego owczego sera i specjalnego kremowego jogurtu. Przygotowanie potraw jest dla Bułgarów niemalże rytuałem. – Jedzą aromatyczne mięso, m.in. cielęcinę i drób, głównie kurczaka, a także owoce morza. Używają też dużej ilości czosnku. Tam średnio na jednego Bułgara przypada około 1 kg przypraw. Jedzą też dużo papryki, pomidorów i nabiału – mówi.

Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na letnie potrawy, szczególnie na sałatkę szopską (ogórek, pomidor, czerwona cebula, papryka z serem sirene). Ser sirene używany przez Bułgarów jest bardzo podobny do fety, tylko bardziej suchy. Ciekawostką jest fakt, że do tej pory trwa spór między Bułgarami a Grekami, skąd pochodzi ten ser. Bułgarzy twierdzą, że to oni go wymyślili, a Grecy im podwędzili, no i odwrotnie. Ser jest na tyle popularny i smaczny, że można go znaleźć w nietypowych połączeniach, np. z frytkami. Dodają go do każdego dania – wspomina Radek. 

Więcej na ten temat w elektronicznym i papierowym wydaniu Słowa nr 33.

Maciej Maciejuk

 

www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe