Ile mam czasu na wysłanie do sądu apelacji?

  • 5.10.2017, 10:58
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Ile mam czasu na wysłanie do sądu apelacji?

Dostałem wyrok z sądu, który odebrałem w Białej w sobotę. Wyjeżdżam na wczasy i w miejscu mego pobytu nie będzie poczty czynnej w soboty ani niedziele (rzecz jasna będę miał na to stosowne dowody zakwaterowania w hotelu itp.). Czy w takiej sytuacji muszę apelację wysłać w piątek, czy mogę poczekać do poniedziałku?
Arkadiusz S.
(dane do wiadomości redakcji)

 
Czytelnik niestety nie pisze o wyroku, w jakiego rodzaju sprawie mowa, domniemywać należy, iż ma on na myśli sprawę cywilną bądź karną. W przypadku tych drugich art. 123 par. 3 Kodeksu postępowania karnego stwierdza, że jeżeli koniec terminu przypada na dzień uznany przez ustawę za dzień wolny od pracy, czynność można wykonać następnego dnia. Dni ustawowo wolne od pracy są zaś uregulowane w ustawie z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy, której art. 1 wskazuję, iż są to:
1) dni niżej wymienione:
a) 1 stycznia - Nowy Rok,
b) 6 stycznia - Święto Trzech Króli,
c) pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
d) drugi dzień Wielkiej Nocy,
e) 1 maja - Święto Państwowe,
f) 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja,
g) pierwszy dzień Zielonych Świątek,
h) dzień Bożego Ciała,
i) 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
j) 1 listopada - Wszystkich Świętych,
k) 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,
l) 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
m) 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia;
2) niedziele.
 
Jak nietrudno spostrzec, w wyliczeniu tym nie ma sobót. Niemniej istniały próby konstruowania takich interpretacji, lecz Izba Karna Sądu Najwyższego konsekwentnie je odrzuca, wskazując, że w systemie prawnym brak jest jakiegokolwiek przepisu rangi ustawowej, w którym uznano by, iż soboty są dniami wolnymi od pracy. Przepis art. 123 par. 3 kpk nie posługuje się żadnym innym zwrotem, który by dopuszczał szerszą interpretację, a więc także co do np. dni równoważnych z dniami ustawowo wolnymi od pracy. Wszelkie próby "poszerzenia" zwrotu "dni ustawowo wolne od pracy" na soboty, czynione w formule "dnia równorzędnego z dniem ustawowo wolnym od pracy", podjęte na tle tożsamych zwrotów użytych w art. 57 par. 4 kpa (por. uchwałę siedmiu sędziów NSA z 15 czerwca 2011 r., sygn. I OPS 1/11), muszą być uznane za niemające znaczenia dla regulacji przewidzianej w Kodeksie postępowania karnego (uzasadnienie postanowienia z 23 lutego 2012 roku, sygn. akt III KK 289/11; zbieżnie w uzasadnieniu wyroku z 14 maja 2012 roku, sygn. akt III KK 398/11).
Tymczasem w myśl art. 165 par. 1 Kodeksu postępowania cywilnego terminy oblicza się według przepisów prawa cywilnego. Z kolei wedle znowelizowanego (od 1 stycznia bieżącego roku) brzmienia art. 115 Kodeksu cywilnego, jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą. Jak nietrudno więc spostrzec, wniesienie apelacji w poniedziałek przypadający po sobocie, w trakcie której upłynęły dwa tygodnie od odbioru przesyłki obejmującej wyrok z uzasadnieniem, od tego roku jest już dopuszczalne.

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe