Izabela Paszkiewicz (Terespol/KB Szuracz Terespol) i John Kinsella (Parczew/Limerick Running) byli najlepsi w „Piekielnej Kodeńskiej Piętnastce”, jak nazywany jest ze względu na wysoką temperaturę panującą zazwyczaj podczas zawodów Bieg Sapiehów w Kodniu, ze startem przed Bazyliką Św. Anny.
W gminie Terespol realizowanych jest wiele ważnych inwestycji. Trwają prace końcowe przy budowie przychodni w Kobylanach. Obecnie są poszukiwani lekarze mający prowadzić utworzone gabinety lekarskie. Została ukończona przebudowa stanicy w tej miejscowości, dzięki temu powstało miejsce, gdzie będą odbywać się kameralne występy zespołów artystycznych. Rozpoczęły się też prace przy budowie dróg w centrum Kobylan oraz na odcinku Małaszewicze-Podolanka oraz w Małaszewiczach Małych.
Zgodnie z tradycją w pierwszą sobotę sierpnia czeka nas w Kodniu Bieg Sapiehów, pod patronatem „Słowa Podlasia”. Obok biegu głównego na dystansie 15 kilometrów zaplanowane zostały również zawody nordic walking „Marsz nad Bugiem” na 5 km oraz Mały Bieg Sapiehów i Bieg Przedszkolaków.
Władze gminy oraz miejscowy ośrodek kultury zapraszają do udziału w uroczystości, upamiętniającej bitwę pod Wisznicami z 1920 roku. Jednym z elementów będzie odsłonięcie muralu na wisznickim kinie oraz piknik z wieloma atrakcjami.
Przed nami XI Powiatowy Rajd Rowerowy im. Józefa Ignacego Kraszewskiego, który odbędzie się 6 sierpnia. Organizatorami są Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, wójt gminy Sosnówka oraz Gminny Ośrodek Kultury w Sosnówce.
Na sławatyckiej scenie wystąpiły tak znane zespoły jak Róże Europy czy Golden Life oraz Future Folk. Nie zabrakło też prezentacji lokalnych artystów – Janusza Pruniewicza, Elżbiety Gruszkowskiej i Izabeli Jaszczuk oraz gości z Ukrainy – grupy Mołodyczki. Dni Sławatycz połączono z jubileuszem 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej z tej miejscowości. Słowo Podlasia objęło wydarzenie patronatem medialnym.
Od 8 czerwca do 8 lipca trwały konsultacje społeczne dotyczące wyznaczenia obszaru zdegradowanego w gminie Łomazy. Na ostatniej sesji rada gminy przegłosowała 2 uchwały w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji oraz uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Łomazy na lata 2023-2030. Ma to otworzyć drogę do dalszych działań, mających na celu dalszą rewitalizację gminy.
Już w ten weekend 7 sierpnia w łomaskim parku wybrzmiewać będzie muzyka, a nogi same poderwą się do tańca. Każdy może wziąć udział w Łomaskiej Potańcówce Pod Gwiazdami, która została przełożona z 31 lipca na najbliższą niedzielę.
Gmina Łomazy poinformowała w tym tygodniu, że jeszcze w tym roku wspólnie z Powiatem Bialskim zostanie wykonany remont drogi powiatowej biegnącej z Łomaz do Jusaków-Zarzeki. Na ok. 1,5-kilometrowym odcinku rozpoczynającym się od stadionu sportowego od kilku lat jest zapadnięty asfalt, a przepusty wymagają pilnego remontu. Trwa też budowa ul. Kirkuckiej i modernizacja ul. Małobrzeskiej i Budzyń w Łomazach. Mieszkańcy gminy pytają, czy planowane są inwestycje drogowe również poza miejscowością gminną, bo niektórzy czekają już kilka lat. Wójt opowiada, że w pierwszej kolejności są rozpoczynane inwestycje, na które zostały wykonane dokumentacje projektowe.
Samorząd uzgodnił z wykonawcą autostrady A2 kwestię, dotyczącą przebiegu trasy przez miejscowość Łuniew. Tam przeszkodą w budowie jednej z dróg lokalnych był pomnik przyrody, dąb Alojzy, który według GDDKiA nie powinien być objęty taką ochroną. Drzewo ostatecznie pozostanie na swoim miejscu, a wykonawca wspólnie z gminą porozumieli się w sprawie projektu oraz zabiegów pielęgnacyjnych dębu. Nie oznacza to jednak, że GDDKiA wycofa swoją skargę do WSA, dotyczącą uchwały rady gminy o ustanowieniu drzewa pomnikiem przyrody.
Emerytura to doskonały czas na nadrabianie zaległości i podróżowanie. Z takiego założenia wyszli również uczestnicy klubu seniora, działającego na terenie gminy Łomazy. Wybrali się na ostatnią w ramach projektu wycieczkę na Roztocze.
Gmina Łomazy szykuje się do kolejnej drogowej inwestycji. Tym razem zostanie zmodernizowana droga powiatowa nr 1081L na odcinku Łomazy – Jusaki-Zarzeka. – Jesteśmy po procedurze przetargowej na wyłonienie wykonawcy. Prace zostaną przeprowadzone jeszcze w tym roku – przekazuje wójt Jerzy Czyżewski.
Na cały dzień centrum Janowa Podlaskiego zamieniło się w niesamowite miejsce, pełne nadbużańskich ziół i kwiatów. Przy stoiskach specjalistki i specjaliści od kulinariów i ziołolecznictwa przekazywali wiedzę na temat nieocenionych właściwości roślin z łąk i przydomowych ogrodów. Można było zaopatrzyć się w wyjątkowe rękodzieło prosto od lokalnych artystów oraz pierwszej jakości regionalne produkty. Tak wyglądało „Janowskie święto ziół”, którego patronem medialnym było Słowo Podlasia.
Gmina Łomazy, jako pierwsza gmina w województwie lubelskim i szósta w Polsce podpisała porozumienie z Bankiem Ochrony Środowiska dotyczące współpracy w realizacji projektów proekologicznych. Dzięki temu ma szansę na 90-procentowe dofinansowanie kosztów dokumentacji technicznej w ramach inwestycji eko.
Niepowtarzalna atmosfera i klimat dawnych lat towarzyszył uczestnikom potańcówki w Zaściankach. Do tańca zagrała kapela Tęgie Chłopy, a wesołym pląsom poddali się młodsi i starsi. Wszystko za sprawą wyjątkowego projektu, który już po raz drugi realizuje miejscowy ośrodek kultury. A przed nami kolejne taneczne spotkania!