Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 15:22

Ubezpieczenie auta w leasingu - poradnik dla przedsiębiorców z Podlasia i nie tylko

Leasing to elastyczna i często korzystna zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób indywidualnych forma finansowania pojazdu. Jej wybór wiąże się jednak z określonymi wymogami, a jednym z nich jest obowiązek ubezpieczenia auta. Zapraszamy do lektury kierowców z Podlasia, którzy chcą dowiedzieć się więcej o wykupywaniu polis dla samochodu wziętego w leasing.
  • 13.04.2021 11:00
Ubezpieczenie auta w leasingu - poradnik dla przedsiębiorców z Podlasia i nie tylko

Gdy kupujesz auto za gotówkę, automatycznie po podpisaniu umowy stajesz się jego właścicielem. W przypadku leasingu sytuacja wygląda jednak inaczej, ponieważ samochód należy nie do Ciebie, lecz do firmy, która Ci go udostępniła – właścicielem możesz stać się dopiero po opłaceniu ostatniej raty i wykupieniu pojazdu za umówioną wcześniej kwotę. Dlatego to firma leasingująca auta ustala zasady dotyczące ubezpieczenia, do których masz obowiązek się stosować.

OC – oczywista sprawa

Wymogiem, który zawsze się pojawia, jest objęcie samochodu polisą OC, jednak dotyczy to każdego auta zarejestrowanego w Polsce niezależnie od tego, kto jest właścicielem, ile ma lat i ile jest warte. Decydując się na wzięcie auta w leasing, musisz mieć na uwadze konieczność wykupienia dodatkowo autocasco, które ogólnie jest dobrowolne, ale w przypadku tej formy finansowania – obowiązkowo wymagane przez firmy, które jej udzielają. Podobnie zresztą jest z pojazdami kupionymi w ramach kredytu bankowego. Wiele podmiotów świadczących usługę leasingu pojazdów poza autocasco wymaga też NNW, niekiedy także assistance.

Bezpieczeństwo, a nie koszty

Konieczność wykupienia dodatkowych ubezpieczeń wiąże się co prawda z dodatkowymi kosztami, ale gwarantuje zabezpieczenie zarówno dla klienta, jak i podmiotu, który udziela leasingu. Dzięki autocasco obie strony są chronione przed stratą w razie szkody z winy kierowcy lub z powodów zdarzeń losowych. Gdyby nie AC, w takich sytuacjach ktoś musiałby ponieść dodatkowe wydatki, podczas gdy ubezpieczenie za stosunkowo niewielką cenę pozwala tego uniknąć.

Autocasco jest bardzo istotne w przypadku leasingu, gdyż z reguły dotyczy on nowych lub stosunkowo młodych aut, których wartość jest relatywnie wysoka. Skoro wydatki na ewentualne naprawy po szkodzie znacznie przerastają cenę polisy, jej wykupienie zdecydowanie ma sens i jest rozsądnym postępowaniem. Dotyczy to każdego nowego lub wartościowego pojazdu niezależnie od tego, czy został wzięty w leasing, czy jest kupiony za gotówkę. Więcej informacji o polisie AC zajdziesz pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-ac-jak-wybrac-odpowiednie-autocasco/.

Co ważne, towarzystwa ubezpieczeniowe stawiają pewne wymogi dotyczące autocasco, dlatego nie każda oferta je spełnia, a składka z tego powodu jest wyższa. Przeważnie chodzi o:

  • brak udziału własnego w szkodzie,

  • zerową franszyzę integralną,

  • dokładnie wskazaną metodę usunięcia szkód,

  • niezmienną sumę ubezpieczenia.

Gdzie wykupić ubezpieczenie dla auta w leasingu

Firmy oferujące finansowanie pojazdów w ramach leasingu przeważnie współpracują z towarzystwami i oferują ich ubezpieczenia. Proponowane pakiety są atrakcyjne, szczególnie w przypadku klientów, którzy rozpoczynają leasing, jednak nie ma konieczności decydowania się na nie. Jeśli uda Ci się znaleźć w innej firmie polisy spełniające wymagania, bez przeszkód możesz je wykupić. Po więcej rzetelnych informacji na temat procedury ubezpieczania samochodu wziętego w leasing zapraszamy na stronę http://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu-w-leasingu-co-warto-wiedziec.

--- Artykuł sponsorowany ---