Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 03:54

Źle wykonany remont - i co dalej?

Powszechnie zalecana praktyką w przypadku zlecenia wykonania prac remontowych jest sporządzenie umowy, opisującej charakter przewidywanych prac, termin ich wykonania oraz zakres odpowiedzialności stron. Z różnych powodów praktyka ta nie jest nawykiem, a to z kolei czasem prowadzi do nieporozumień w przypadku stwierdzenia braku należytej staranności po stronie wykonawcy. Zastanówmy się wspólnie, jakie prawa przysługują inwestorowi w momencie stwierdzenia uchybień w realizacji zlecenia remontowego.
  • 28.06.2021 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Źle wykonany remont - i co dalej?

Umowa o dzieło, kiedy obowiązuje?

Mamy dla Was dobrą informację. Zgodnie z artykułem 627 Kodeksu Cywilnego poprzez zawarcie stosownej umowy rozumie się porozumienie pomiędzy zleceniodawcą a wykonawcą odnośnie do szczegółów wykonywanych prac remontowych oraz formy i terminie wypłaty wynagrodzenia. Istotne jest to, że umowa może być zawarta zarówno w formie pisemnej, jak i ustnej.

Innymi słowy, w przypadku, kiedy z jakichś powodów umowa pisemna nie została sporządzona, nasze prawa wynikające ze źle wykonanego remontu w dalszym ciągu są chronione.

Nie zmienia to faktu, że w takim przypadku (brak pisemnej umowy) udowodnienie swoich racji może być utrudnione, ponieważ mamy tu do czynienia z niepisaną zasadą, że słowo jest przeciwstawne słowu. W takich sytuacjach najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie skorzystać z informacji oraz pomocy oferowanej na stronie https://kancelaria-slaski.pl/.

Źle wykonany remont, reklamacja czy odszkodowanie?

Po zakończeniu wadliwie wykonanego remontu, mamy prawo do:

  • reklamacji;

  • odszkodowania.

Podstawową różnicą wynikająca z definicji tych dwóch pojęć, jest fakt, że zgłaszając reklamację, spodziewamy się doprowadzenia stanu rzeczy reklamowanej do pożądanej przez nas jakości.

Odszkodowanie dotyczy sytuacji, kiedy ponieśliśmy konkretną szkodę na skutek błędów, zaniedbania lub złej woli wykonawcy.

W celu uzyskania odszkodowania za źle wykonany remont dobrze jest zwrócić się o pomoc prawną. Należy pamiętać, że w trakcie takiego postępowania istnieje konieczność przeprowadzenia dowodu uwiarygadniającego zasadność roszczenia. Wsparcie prawnika może być czynnikiem decydującym o powodzeniu przedsięwzięcia.

Zetknąłeś się z niesolidną firmą, poniosłeś szkody? Chcesz wiedzieć, czego oczekiwać po pomocy prawnej? Już dziś skorzystaj z formularza kontaktowego. Opisz swoją sprawę i odetchnij spokojnie, resztą zajmiemy się we własnym zakresie.

 

Materiał zewnętrzny