Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 16:04

Jak żyć zdrowo? Fakty i mity

Skomplikowana dieta, wyczerpujące ćwiczenia, mnóstwo wyrzeczeń i monotonia… Właśnie z tym kojarzy Ci się zdrowy styl życia? Nic więc dziwnego, że masz już za sobą wiele niepowodzeń związanych ze zmianą swoich codziennych nawyków na zdrowsze. W rzeczywistości nowy tryb życia wcale nie musi być aż tak bardzo wymagający. Podpowiemy Ci jak żyć zdrowo i nie zwariować.
  • 25.03.2021 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak żyć zdrowo? Fakty i mity

1. Niesmaczne posiłki?

Skojarzenia ze zdrową dietą zazwyczaj ograniczają się do jedzenia sałaty i marchewki. Tymczasem dobrze zbilansowana dieta to przede wszystkim urozmaicona dieta. Owszem, warzywa stanowią jej zasadniczą część, ale na pewno nie jedyną. Musimy sięgać także po: owoce, nabiał, produkty pełnoziarniste, mięso, ryby i tłuszcze. Co istotne, w Internecie i książkach kucharskich znajdziemy olbrzymią ilość zdrowych przepisów z wykorzystaniem wszystkich tych produktów. Monotonia na talerzu na pewno więc nam nie grozi. Niektórzy mogą jednak sądzić, że skomponowanie zdrowego, urozmaiconego jadłospisu wymaga spędzenia wielu godzin w kuchni. I to twierdzenie należy puścić w niepamięć. Wystarczy tylko wybrać przepisy wymagające wykorzystania co najwyżej kilku składników i zakupić trochę gadżetów ułatwiających gotowanie, a wszystko przebiegnie znacznie sprawniej. Zwróć również uwagę na częstotliwość spożywania posiłków, ich wielkość i jakość produktów. Jedz 4-5 posiłków dziennie w stałych odstępach czasowych, czyli mniej więcej co 3-4 godziny. Pamiętaj, że śniadanie powinno być obfite, a kolacja lekka. Jeśli więc z reguły zaczynasz dzień bez posiłku, jak najszybciej zmień ten zwyczaj. Musisz przecież zapewnić sobie energię na rozpoczęcie dnia. Nie zapomnij również o piciu co najmniej dwóch litrów wody dziennie. Zawsze dokładnie czytaj etykiety i sprawdzaj jakość składników, których używasz do sporządzania posiłków. Najlepiej wybierać produkty pochodzące z upraw ekologicznych, w których nie znajdziemy substancji szkodliwych dla naszego zdrowia. Takie produkty znajdziesz na stronie: AleEko.pl.

2. Wyrzeczenia nie do przejścia?

Papierosy, energetyki, alkohol, fast foody, słodzone napoje, słodycze… lista szkodliwych substancji jest dość długa. Tu innego wyjścia nie ma, jeśli chcemy żyć zdrowo, trzeba je po prostu wyeliminować ze swojej diety. Na szczęście istnieją zdrowsze zastępniki niektórych produktów, chociażby słodyczy. W dobrych sklepach ze zdrową żywnością możesz znaleźć słodycze bez cukru np. ciasteczka, nektary owocowe, batony, a nawet czekoladę. W chwilach napadu cukrowego głodu można sięgnąć także po bakalie i owoce. W ten sposób ułatwimy sobie wytrwanie w dobrych postanowieniach.

3. Wyśpij się!

Traktujesz sen jako stratę czasu? Uczysz się lub pracujesz do późnych godzin nocnych? Nic dobrego z tego nie wyniknie. Sen daje nam możliwość regeneracji, dlatego zawsze należy zapewnić sobie odpowiednią liczbę godzin odpoczynku. W przeciwnym razie będziemy nieustannie przeciążać organizm, znacznie zmniejszymy swoją efektywność i zaczniemy odczuwać nieustanne zmęczenie.

4. Wyczerpujące ćwiczenia?

Niektórzy sądzą, że zdrowy styl życia oznacza konieczność spędzania na siłowni wielu godzin w tygodniu. Prawda, do prawidłowego funkcjonowania niezbędna jest odpowiednia ilość ruchu, ale wcale nie trzeba katować się wymagającymi ćwiczeniami. Wystarczy już pół godziny intensywnego spaceru, by dotlenić organizm i rozruszać mięśnie. Wykorzystuj każdą okazję do aktywności. Przesiądź się z samochodu na rower, organizuj spływy kajakowe ze znajomymi, urządzaj rodzinne wędrówki do lasu lub nad rzekę, graj w piłkę z dziećmi. Pamiętaj, że każda minuta ruchu działa na Twoją korzyść.

5. Zadbaj o komfort psychiczny

Przewlekły stres potrafi zrujnować organizm człowieka. Jeśli i Ty zmagasz się z tym problemem, zacznij szukać sposobów na pokonanie stresu. Po pierwsze, nie zostawaj ze swoimi trudnościami sam. Zwierz się bliskiej osobie, a w razie potrzeby poszukaj pomocy u specjalisty. Po drugie, wykorzystuj drobne okazje do odstresowania. Może to być spacer, wypad do SPA, wspólne wyjście ze znajomymi lub czas przeznaczony na rozwijanie swoich pasji. W ten sposób zmniejszysz napięcie i zapewnisz sobie odskocznię od codziennej rutyny.

6. Regularnie się badaj

Przynajmniej raz w roku rób podstawowe badania profilaktyczne np. morfologię. Regularnie kontroluj ciśnienie, sprawdzaj stężenie glukozy i poziom cholesterolu we krwi. Bierz udział w badaniach przesiewowych. Pamiętaj, że im wcześniej wykryjesz niepokojące zmiany, tym większe są szanse na ich wyleczenie.

Zdrowy styl życia nie musi kosztować nas wiele czasu i wyrzeczeń. Kluczem do sukcesu jest dobra organizacja, urozmaicona dieta, odrobina ruchu, badania profilaktyczne i odpowiednia ilość odpoczynku. Dzięki kilku prostym zasadom szybko zauważysz poprawę samopoczucia.

Materiał zewnętrzny