Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 02:12

Budowa frezów palcowych do metalu

Przedmioty produkowane przez frezarki CNC możemy spotkać na każdym kroku – części samochodowe, takie jak bloki silników, turbosprężarek, elementy zawieszenia czy ramy pomocnicze, elementy codziennego użytku dla których były produkowane formy wtryskowe czy profile, np. okienne, powstają dzięki temu, że frezarki cnc pracują niemalże nieustannie (zwykle wielozmianowo), a potencjał branży i stabilność zatrudnienia zachęcają zarówno przyszłych operatorów i programistów, jak też właścicieli firm. Nie samą obrabiarką, jednak, ta produkcja się odbywa. Podstawowe narzędzie jakim jest frez palcowy do metalu, jest koniecznym łącznikiem, który łączy frezarki cnc z surowym materiałem, z którego wykonane będą przedmioty codziennego użytku.
  • 08.08.2022 09:43
  • Autor: Grupa Tipmedia
Budowa frezów palcowych do metalu

                Frez palcowy do metalu to ogólne określenie na walcowy odcinek węglika spiekanego lub rzadziej już dzisiaj, stali szybkotnącej, na którym poprzez szlifowanie zostały wykonane ostrza (zwane też zębami lub piórami), mające na celu na wskutek jego obrotów oraz posuwu realizowanego przez serwomotory frezarki cnc, usuwać kolejne warstwy materiałów, celem uzyskania kształtów, wymiarów czy też jakości powierzchni wymaganej przez użytkowników przedmiotów obrabianych. Analizując jednak katalog narzędziowy firmy Groth Abplanalp Tools http://www.abplanalptools.pl/images/download/katalog-cennik-groth-2021.pdf w którym znajdziemy m.in. frezy palcowe do metalu holenderskiego producenta VanHoorn, zauważymy, że mimo podobnych średnic (zwykle 2-20mm z naciskiem na liczby parzyste) frez palcowy do metalu, frezowi palcowemu do metalu nie równy – patrząc na popularną średnicę 10mm zobaczymy modele RS3, RS4, STR4, MS/MSL oraz AS2 które zdają się mieć zupełnie inne cechy i kształt. W czym więc tkwi różnica i jak to wpływa na pracę frezarki cnc?

                Pierwszą rzucającą się w oczy różnicą jest liczba ostrzy – frez palcowy do metalu (a konkretnie metali kolorowych) AS2 posiada 2 ostrza, RS3 to rozwiązanie trójostrzowe, RS4/STR4 posiadają 4 ostrza a MS/MSL 6-8. Ogólna zasada zakłada, że większa ilość ostrzy sprawia, że frezarki cnc mogą stosować wyższe posuwy przy pracy bokiem narzędzia, zwiększa sztywność ale utrudnia odprowadzanie wióra, co sprawia że jest niewskazana przy pracy pełną szerokością oraz w materiałach mających tendencję do zaklejania ostrza (np. stopy aluminium). Frezy wieloostrzowe są też z natury droższe, bo ich wykonanie zajmuje więcej czasu.

                Kąt pochylenia rowka wiórowego bezpośrednio wpływa na siły działające na frez palcowy do metalu oraz na jego zdolność do odprowadzania wióra w kieszeniach. Co do zasady, im większy kąt rowka wiórowego, tym mniejsze siły promieniowe ale kosztem zwiększenia osiowych. Standardem z którego korzystają frezarki CNC są narzędzia z kątem 30-50 stopni, ale np. fazowniki VanHoorn CH4/CH6 korzystają z kąta 0 stopni, z racji specyfiki pracy niskimi warstwami skrawania.

--- Artykuł sponsorowany ---