Międzyrzeccy rolnicy podziękowali za plony

Podziel się:
Oceń:
06.09.2016, 15:34

Bereza była gospodarzem tegorocznych dożynek gminy Międzyrzec Podlaski. W niedzielę 4 września zjechali tam mieszkańcy z całej gminy oraz pobliskiego Międzyrzeca. Świętowano do późnych godzin wieczornych.

Dożynki rozpoczęła msza dziękczynna za tegoroczne plony. Po niej wójt Krzysztof Adamowicz podziękował rolnikom za ich ciężką pracę. Podzielił też bochen chleba upieczony z tegorocznych ziaren, który przekazali starostowie dożynek – sołtys Berezy Teresa Nikończuk oraz Tadeusz Rosiński, rolnik z tej miejscowości.

Wójt wspólnie z przewodniczącym sejmiku wojewódzkiego Przemysławem Litwiniukiem oraz starostą Mariuszem Filipiukiem wręczyli odznaki "Zasłużony dla Rolnictwa". Minister rolnictwa wyróżnił nimi: Bożenę Jendruchniewicz z Sawek, Dariusza Pawłowskiego ze Strzakł, Edwarda Litwiniuka i Waldemara Bartoszuka z Berezy, Ewę Biernacką z Rudnik, Grzegorza Kowalskiego i Zbigniewa Kowalskiego z Mań, Janusza Dąbrowskiego i Łukasza Łaziuka z Tłuśćca, Pawła Boguckiego z Jelnicy oraz Piotra Semeniuka z Sitna.

Ci, co przybyli na imprezę, podziwiali misternie wykonane dożynkowe wieńce. W konkursie na wieniec tradycyjny najwyżej oceniono pracę mieszkańców Berezy. Drugie miejsce zajęły Przychody, a trzecie Manie Przyłuki. W konkursie na wieniec nowoczesny nagrodzono Rogoźniczkę i Pościsze.

Rolnicze święto było okazją do zaprezentowania się poszczególnych sołectw gminy Międzyrzec. W bogato ozdobionych kwiatami i owocami stoiskach można było posmakować wspaniałych wypieków i tradycyjnych potraw, co sprawiło, że były one wręcz oblegane przez przybyłych na dożynki. W konkursie na najpiękniejsze stoisko zwyciężyły Misie, drugie miejsce zajęła Rzeczyca, a trzecie – Strzakły. Odbył się także konkurs na najsmaczniejszy chleb dożynkowy. Najwyżej oceniono wypiek z Jelnicy, drugą lokatę przyznano dla Miś, a trzecie – Pościszom.

Na scenie królowały tego dnia zespoły ludowe. Licznie zgromadzonej publiczności zaprezentowały się: Ale Baby z Kapelą z Berezy, Sami Swoi z Tłuśćca, Echo z Przychód, Leśne Echo oraz dziecięcy zespół Hreczka z Zaścianek. Zebrani obejrzeli również inscenizację tradycyjnego wesela podlaskiego "Wybieram chleb, sól i jego, żeby pracował na niego", przygotowaną przez Klub Seniora z Rzeczycy.

Imprezę zakończyła zabawa pod chmurką. Do godz. 23 bawiono się przy muzyce zespołów Fortex i CamaSutra. Dożynki wspólnie z mieszkańcami Berezy przygotował Gminny Ośrodek Kultury.

Marek Wasiluk, Karolina Branicz

zdjęcia Karolina Branicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.