Międzyrzec Podlaski: Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

start 03.03.2019 12:00
koniec 03.03.2019 15:00

Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski

Starostwo powiatowe w Białej Podlaskiej oraz Zespół Szkół Technicznych w Międzyrzecu Podlaskim serdecznie zapraszają wszystkich chętnych do wzięcia udziału w kolejnej odsłonie ogólnopolskiej imprezy sportowej "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych". VII edycja ogólnopolskiej imprezy sportowej pn."Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" odbędzie się w niedzielę, 3 marca. Międzyrzecki bieg wystartuje o godz. 12:00 spod Zespołu Szkól Technicznych przy ul. Warszawskiej 30. Wszyscy chętni proszeni są o telefoniczne zgłoszenia pod numer 83 371 20 15. Każdy uczestnik otrzyma specjalny pakiet sportowy, a po biegu pamiątkowy medal. Uczestnictwo w biegu jest bezpłatne.

Ogólnopolska impreza biegowa odbywa się  na dystansie 1963 m, który symbolizuje rok śmierci ostatniego żołnierza wyklętego, Józefa Franczaka, ps. "Lalek". Przypomnijmy, że w 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic Rzeczpospolitej Polskiej.

Pierwsza edycja biegu, w którym udział wzięło 50 uczestników miała charakter surwiwalowy. Zorganizowała go w 2013 r. grupa pasjonatów i działaczy społecznych w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje wydarzenie do dzisiaj, impreza została przeniesiona do warszawskiego Parku Skaryszewskiego. Pobiegło wtedy 1500 osób. Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych. 

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.