Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 02:28

Lecytyna – na pamięć i nie tylko

Powszechnie znana jako jeden z najbardziej skutecznych składników wspomagających koncentrację oraz napędzających do intensywnej pracy szare komórki ludzkiego mózgu. Lecytyna – sojowa, słonecznikowa, czy jakakolwiek inna stanowi substancję tłuszczową pełną rozmaitych, cennych dla organizmu związków, do jakich zaliczyć trzeba między innymi potężną grupę występujących w niej fosfolipidów.
  • 23.06.2020 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Lecytyna – na pamięć i nie tylko

Jakie funkcje spełnia?

Obecna zarówno w naszym, jak i zwierzęcym i roślinnym organizmie, jest niezrównanym źródłem witamin i minerałów, a także chroni wątrobę, trzustkę czy mięsień sercowy. Idealna do zastosowania zarówno w przemyśle spożywczym, jak również jako chętnie przyjmowany suplement zróżnicowanej, zbilansowanej diety. Na stronach typu witaminyswanson.pl można odnaleźć lecytynę w formie kapsułkowej, która przyjmowana wedle zaleceń producenta potrafi w błyskawicznym czasie zdziałać mnóstwo dobrego, nie tylko w kontekście usprawniania intelektu. Dodatkowo, lecytyna poprawia kondycję skóry oraz polepsza pracę płuc. Udrażnia oskrzela, więc automatycznie likwiduje uporczywy kaszel. Jest niezawodnym środkiem na wyciszenie dla nerwusów. Obfitując w potas, cholinę, żelazo, wapń, fosfor i inozytol stanowi kopalnię wartościowych dla zdrowia elementów. W lecytynie występują również kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6. Jest w niej mnóstwo witamin z grupy B, witamina D, K oraz A.

Krótka historia

O lecytynie głośno było zwłaszcza w latach trzydziestych ubiegłego stulecia, chociaż zupełnie przypadkowo odkrył ją Hermann Bollmann jakąś dekadę wcześniej. To on jako pierwszy przeprowadził proces pozyskiwania lecytyny z roślinnych surowców. Niemiec upowszechnił ten istotny dla człowieka składnik niemal natychmiast – najpierw eksportując od naszych zachodnich sąsiadów do licznych krajów całego świata, a później rozwijając kolejne segmenty ekstrahowania lecytyny z różnorodnych gatunków roślinnych. Z czasem dostrzeżono, że omawiany związek znajduje się też w żółtkach jaj oraz słoneczniku. Po dziś dzień jednakże za główne źródło pozyskiwania lecytyny uznaje się soję, tak jak miało to miejsce za czasów eksperymentów  Bollmanna.

Potwierdzone naukowo

Nad wpływem lecytyny na organizm człowieka pracuje non stop wiele grup specjalistów, badających różne płaszczyzny jej oddziaływania na organizm. W szczególności należy podkreślić, że lecytyna przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu, dlatego wyżej wspomniana jej nieoceniona rola w stymulacji prawidłowego działania serca. Chroni przed tak zwanym „złym” cholesterolem, ale także zwiększa poziom tego „dobrego”. Dodatkowo, to skuteczne wsparcie dla układu pokarmowego – lecytyna tworzy swego rodzaju zaporę ochronną uniemożliwiającą powstawanie stanów zapalnych jelita grubego, a także rozwoju zespołu jelita drażliwego oraz choroby Leśniowskiego-Crohna. Wreszcie, to lecytynie przypisuje się spokojne karmienie piersią świeżo upieczonych mam, bowiem charakteryzowana mieszanka związków nie dopuszcza do jakichkolwiek powikłań oraz sprzyja laktacji.

--- Artykuł sponsorowany ---