Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 21 maja 2024 03:12

Sklep internetowy - jak go założyć ?

Obecnie stworzenie sklepu internetowego jest o wiele prostsze niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Aby stać się posiadaczem własnej platformy do sprzedaży on-line nie trzeba już nawet posiadać wiedzy z zakresu programowania. Wystarczy dobrze określić założenia: co chcemy sprzedawać, komu i jakimi kanałami, określić sposoby płatności i dostawy i gotowe! Proste, prawda?
  • 04.08.2020 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Sklep internetowy - jak go założyć ?

Od czego zaczynamy?

Przede wszystkim musisz wybrać produkt jaki chcesz sprzedawać i określić profil Klienta. Zastanów się czy będą to produkty ekskluzywne czy ogólnie dostępne. Postaraj się jak najdokładniej sprecyzować kim jest Twój Klient, w jakim jest wieku, gdzie mieszka, jakie ma zainteresowania, ile zarabia, czy jest singlem czy w związku czy kierujesz swoją ofertę jedynie do osób mieszkających w Polsce czy też chcesz sprzedawać w całej Europie lub świecie?

Kiedy już wiesz do kogo będziesz kierował swoją ofertę zastanów się w jaki sposób będziesz promować swój sklep - jeśli dobrze określiłeś profil Klienta to zapewne wiesz już czy spędza on czas w mediach społecznościowych, czy korzysta z nich sporadycznie?

Adres sklepu czyli domena

Wybierając adres www pod którym będzie funkcjonował Twój sklep zwróć uwagę na następujące rzeczy: aby nazwa była łatwo do zapamiętania, dobrze aby sama nazwa już wskazywała na to co sprzedajesz, unikalna, z oczywistą pisownią (unikaj polskich znaków w nazwie). Jeśli planujesz kierować swoją ofertę jedynie do osób z terenu naszego kraju wybierz domenę z końcówką .pl, gdy zaś planujesz otworzyć się na zagraniczne rynki - .com.

Oprogramowanie

Czyli program odpowiedzialny na wystawienie produktów, zarządzanie stanami magazynowymi, proces zakupów, płatności i dostawy. Tu wybór masz na prawdę spory, możesz zlecić wykonanie Twojego sklepu od zera firmom w tym się specjalizującym jednak musisz się w tym wypadku liczyć z dość sporymi nakładami finansowymi od kilku czy kilkunastu tysięcy złotych wzwyż.

Jeśli nie dysponujesz takimi środkami, skorzystaj z innych dostępnych na rynku rozwiązań, a mianowicie możesz otworzyć sklep na platformie e - commerce. Co to takiego? To gotowy system do prowadzenia sklepu, który dostępny jest w abonamencie. Wnosząc comiesięczną opłatę dostajesz gotowy system, który w pewnym, zazwyczaj dość ograniczonym, zakresie możesz modyfikować i dostosować do swoich potrzeb. To świetne rozwiązanie dla osób, które chcą otworzyć swój sklep " na próbę" ale nie tylko. Łatwość zarządzania, intuicyjny interfejs więc nawet jeśli jesteś kompletnym laikiem, w kilka chwil możesz stworzyć swój sklep internetowy. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rozwiązań tego typu w różnych opcjach abonamentowych. Ważne abyś dobrze przeanalizował jakie dany pakiet ma możliwości i ograniczenia, gdyż pewne funkcje, takie jak np integracja z Allegro czy większy katalog produktów mogą być dodatkowo płatne.

Istnieją też platformy e - commerce, które udostępniają swoje oprogramowanie w wersji instalacyjnej całkowicie bezpłatnie - ponieważ działają w systemie Open Source. Co to znaczy? Dokładnie tyle, że możesz pobrać program do prowadzenia sklepu całkowicie bezpłatnie, możesz też go dowolnie modyfikować, rozbudowywać o nowe funkcje, rozwijać. Tutaj jednak potrzebna jest już wiedza z zakresu programowania lub wsparcie kogoś, kto taką wiedzę posiada. Przykładem może być niezwykle popularny WooCommerce.

WooCommerce to wtyczka do WordPressa - najpopularniejszego obecnie systemu do zarządzania treścią, dzięki której klasyczny WordPress staje się w kilka chwil sklepem internetowym. Niesamowite jest to, że sklep ten możesz dowolnie rozwijać i modyfikować, dzięki kolejnym wtyczkom dostępnym na rynku. Z uwagi na ogromną popularność WordPressa, a co się z tym wiąże i WooCommerce nie będziesz miał większych trudności z pracą na nim, system ten cechuje ogromna prostota i intuicyjność. Jeśli do tej pory nie miałeś do czynienia z WordPressem, nie martw się, bez trudu znajdziesz w sieci mnóstwo informacji jak założyć sklep internetowy na WordPress. Są filmy instruktażowe, kursy, grupy dyskusyjne i fora.

Wybierając duet WordPress WooCommerce możesz utworzyć sklep praktycznie za darmo, ale aby móc zainstalować oprogramowanie potrzebujesz konta hostingowego, a więc Twój koszt to opłata abonamentowa za serwer. Ponadto niektóre wtyczki, które będziesz chciał wykorzystać w swoim sklepie mogą również okazać się płatne. Ostatecznie koszt całkowity może okazać się wyższy niż jeśli byś wybrał platformę abonamentową, jednak w zamian otrzymujesz niezależność i dowolność modyfikacji.Taki sklep jest w pełni Twoją własnością.


 

Materiał zewnętrzny