Polska na pierwszym miejscu w rankingu unijnym. Mamy się czego wstydzić

  • 23.04.2021, 11:24
  • News4Media
Polska na pierwszym miejscu w rankingu unijnym. Mamy się czego wstydzić iStock
Całkiem niedawno polski rząd chwalił się, że mamy najniższe bezrobocie wśród wszystkich zrzeszonych w UE krajów. Teraz znowu Polska zajmuje pierwsze, choć już nie tak chlubne, miejsce. Według badań Eurostatu, czyli Europejskiego Urzędu Statystycznego, Polska zajęła pierwsze miejsce pod względem przyrostu cen, w stosunku do roku poprzedniego.

Według badań Eurostatu, czyli Europejskiego Urzędu Statystycznego, Polska zajęła pierwsze miejsce pod względem przyrostu cen, w stosunku do roku poprzedniego. Inflacja na poziomie 4,4 proc. pozwoliła nam wyprzedzić takie kraje jak Węgry (3,9 proc.) i Rumunia (2,5 proc.), choć i one nie mają się czym szczycić. 

Pandemia ustala zasady

Od ponad roku cały świat zmaga się z pandemią. Jedna po drugiej mrożone są branże, które mogłyby przyczynić się do rozprzestrzeniania wirusa. Przedsiębiorcy liczą straty i aktualizują cenniki. Podwyżki cen towarów i usług to jedyny sposób na odbudowanie ich stabilności rynkowej. Inflacja, czyli - w uproszczeniu - proces wzrostu przeciętnego poziomu cen (poprzez spadek wartości pieniądza), rośnie razem z ich podwyżkami wśród poszczególnych jednostek.

Wysoko ponad średnią

Dane Eurostatu wykazały, że średnia wartość inflacji w krajach Unii Europejskiej to zaledwie 1,7 proc. Tymczasem Polska przebiła ten wynik prawie trzykrotnie. Inaczej sytuacja wygląda w raportach Głównego Urzędu Statystycznego, który opublikował dane wskazujące na średni przyrost cen, wyliczony metodą rok do roku, w wysokości 3,2 proc. To mniej, ale nadal dużo. Analitycy finansowi alarmują, że wartości te mogą utrzymać się na wysokim poziomie jeszcze przez kilka miesięcy.

Grecja świeci przykładem

Choć niektóre kraje odnotowały niewielką, niemalże nieodczuwalną dla mieszkańców, średnią podwyżkę wartości produktów i usług, na szczególne wyróżnienie zasłużyła Grecja. To jedyne miejsce, które wg. danych Eurostatu wykazało tzw. deflację, czyli zjawisko odwrotne do inflacji. Tam w ciągu ostatniego roku ceny spadły o 2 proc. Oznacza to, że za tę samą ilość pieniędzy, można w tym śródziemnomorskim kraju dziś kupić więcej, niż rok temu.

Ranking drożyzny

Według portalu bankier.pl, najwyższy wzrost cen wykazał w marcu sektor usług finansowych. Tuż za nim znajduje się wywóz śmieci. Trzecie miejsce zajęły ceny LPG. Najmniejsze podwyżki cen odnotowano w restauracjach i hotelach.
„W najnowszym zestawie danych GUS-u na uwagę zasługuje blisko 50-procentowy wzrost cen usług finansowych. Spory udział w tym mają podnoszące opłaty banki, które w ten sposób „odbijają sobie” niskie stopy procentowe” – czytamy w publikacji.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe