Powiat radzyński: Nie utrudniajmy młodzieży dostępu do nauki

  • 26.05.2021, 08:46
  • Joanna Danielewicz
Powiat radzyński: Nie utrudniajmy młodzieży dostępu do nauki fot. Archiwum
Po siedmiu miesiącach przerwy uczniowie wracają do nauki w trybie stacjonarnym. Część z nich do szkół w Radzyniu Podlaskim musi dojechać z ościennych gmin. Okazuje się, że mogą mieć trudności, bo zawieszone kursy autobusowe nie wróciły do wcześniejszego wymiaru. – Wnioskuję o usunięcie tego zaniedbania. Nie można uczniom utrudniać realizacji obowiązku szkolnego – apeluje radny powiatowy Jakub Jakubowski. W odpowiedzi otrzymuje pismo zarządu powiatu z informacją, że nie jest on organem założycielskim, ani akcjonariuszem PKS Radzyń Podlaski.

- Dziś trzeci dzień powrotu uczniów do szkół. W powiecie radzyńskim - dla tych mieszkających poza miastem - to trzeci dzień kłopotów z dotarciem na lekcje – alarmował w ubiegłym tygodniu radny powiatowy Jakub Jakubowski. - PKS Radzyń Podlaski nie przywrócił i podobno nie zamierza przywrócić do wakacji, połączeń autobusowych, którymi uczniowie dojeżdżali do LO, ZSP i być może innych szkół w Radzyniu Podlaskim.

Radny interweniuje

Z apelem o uregulowanie kwestii komunikacji publicznej w powiecie radny zwrócił się m.in. do władz starostwa powiatowego. - Proszę o podjęcie wszelkich działań aby niezwłocznie przywrócić komunikację publiczną na liniach, z których korzystali uczniowie szkół. Nie można nam odwrócić się do nich tyłem! Trzeba promować komunikację publiczną, zachęcać do korzystania z niej przez lokalną społeczność, podnosić jej standard i rozwijać. Liczę, że władze spółki też tak na to spojrzą – argumentował.

W wystosowanym oficjalnym piśmie zwracał uwagę na to, że: „(…) W okresie przed pandemią z samego kursu z Radzynia Podlaskiego w kierunku Suchowoli korzystało ponad 40 uczniów. Były wręcz prośby o uruchomienie dwóch kursów, ponieważ zdarzyło się, że uczniowie nie mieścili się do jednego autobusu. (…) samorząd miasta, gmin i powiatu ma moralny obowiązek przywrócić możliwość korzystania z publicznych środków transportu.” – pisał radny Jakub Jakubowski we wniosku do starosty radzyńskiego, burmistrza Radzynia podlaskiego i prezesa PKS Radzyń Podlaski, spółki podległej miastu.

Na publicznym profilu facebookowym radnego Jakubowskiego, pod zamieszczonym przez niego wnioskiem, w komentarzach pojawiło się pismo od zarządu powiatu. Władze tego samorządu informują w nim: „ (…)Zarząd Powiatu Radzyńskiego nie jest organem założycielskim, ani akcjonariuszem Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Radzyniu Podlaskim S.A.”. (...)

Cały artykuł przeczytacie w radzyńskim wydaniu Słowa Podlasia z 25 maja

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 30.05.2021, 11:48
Burmistrz miasta nie dba o mieszkańców, on dba o interesy swoje prywatne i znajomych

Pozostałe