POWIAT PARCZEWSKI: Szpital przed groźbą likwidacji łóżek

  • 07.01.2019, 09:55 (aktualizacja 07.01.2019, 10:06)
  • TWA
POWIAT PARCZEWSKI: Szpital przed groźbą likwidacji łóżek
Jeśli w najbliższych dniach w parczewskim szpitalu nie zostanie zatrudnionych co najmniej 9 dodatkowych pielęgniarek, to jeszcze w tym miesiącu zlikwidowanych zostanie 12 łóżek dla pacjentów na oddziałach internistycznym i geriatrycznym.

Jest to skutek nowej regulacji ministerstwa zdrowia w sprawie liczby pielęgniarek na oddziałach. Przepisy weszły w życie 1 stycznia. Zgodnie z rozporządzeniem na jedno łóżko na zwykłym oddziale musi przypadać 0,6 etatu pielęgniarki, natomiast na oddziałach o profilu zabiegowym 0,7 etatu pielęgniarki. Nowe wytyczne jeszcze bardziej skomplikowały i tak już trudną działalność wielu szpitali, szczególnie powiatowych. W placówkach tego typu od wielu lat pielęgniarek jest za mało, ale dyrektorzy uzupełniali braki tzw. pomocą medyczną lub ratownikami medycznymi. Jednak według nowych wytycznych pomoc medyczna i ratownicy nie są brani pod uwagę w kontekście liczenia normy.

- Mamy braki na bloku operacyjnym oraz na oddziałach internistycznym i geriatrycznym. Pielęgniarek szukamy od dawna, ale nie są zainteresowane pracą w naszej jednostce, gdyż nie jesteśmy konkurencyjni. Szpitale wyższej rangi oferują lepsze warunki płacowe i dochodzi do sytuacji, że nawet nasze pielęgniarki odchodzą. Nie jesteśmy w stanie tego zmienić, bo nie stać nas na oferowanie wynagrodzeń na poziomie szpitali specjalistycznych. Do norm wynikających z rozporządzenia musimy jednak się dostosować, więc jeśli nie znajdziemy jeszcze dziewięciu pielęgniarek będziemy zmuszeni zlikwidować 12 łóżek – tłumaczy dyrektor naczelny Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Parczewie Janusz Hordejuk. Na internie z 40 łóżek dla pacjentów do likwidacji przeznaczono 9, natomiast na geriatrii z 38 łóżek ubędą 3. Co to oznacza dla pacjentów? Przy pełnym obłożeniu oddziałów może dojść do sytuacji, że chorzy będą odsyłani do innych placówek medycznych.

Cały artykuł przeczytacie w najbliższym numerze Słowa Podlasia, nr 2

TWA
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Grzegorz
Grzegorz 08.01.2019, 10:30
Wystarczy zapłacić za pracę i chętne się znajdą, zapłacić a nie dać zasiłek.

Pozostałe