Biała Podlaska: Luksusowe gadżety za pieniądze podatników!

  • 12.03.2019, 08:42
  • Piotr Pyrkosz
Biała Podlaska: Luksusowe gadżety za pieniądze podatników!
Blisko pięć tysięcy złotych kosztowały zegarek prezydenta Michała Litwiniuka i telefon komórkowy jego zastępcy Macieja Buczyńskiego, zakupione przez Urząd Miasta Biała Podlaska z pieniędzy podatników. Jak to się ma do szumnych zapowiedzi o oszczędnym urzędzie?

– Z dezaprobatą obserwowałem styl rządzenia opierający się na wykorzystywaniu urzędu do prywatnych celów. Nie wyobrażam sobie, że mógłbym parkować służbowy samochód pod własnym domem. To narzędzie pracy, które nie powinno być wykorzystywane do przemieszczania się chociażby z własną rodziną. Władza to służba a nie przywileje – mówił o swoim poprzedniku, w trakcie trwania kampanii wyborczej Michał Litwiniuk, wówczas jeszcze kandydat na prezydenta Białej Podlaskiej.

Nie minęły dwa miesiące od momentu, gdy bialczanie powierzyli mu zarządzanie miastem, a jego czyny zaprzeczyły danemu słowu. Jeszcze w grudniu ubiegłego roku Kancelaria Prezydenta wydała 4 905,24 zł na zegarek dla prezydenta i telefon dla jego zastępcy. Faktura została opłacona przez Wydział Informatyki i Łączności Urzędu Miasta Biała Podlaska, 27 grudnia 2018.

Ekspres pierwszym zakupem

– Szanuję nasze miejskie, publiczne pieniądze i nie wydaję ich w sposób nieuzasadniony i tam gdzie nie ma takich potrzeb. Koszty naprawy starego ekspresu były za duże, dlatego za około trzy tysiące złotych kupiliśmy nowy sprzęt – mówił Litwiniuk 31 stycznia, podczas internetowego spotkania na żywo z mieszkańcami Białej Podlaskiej. Odnosił się wówczas do zakupu nowego ekspresu do kawy do swojej kancelarii. Wydatek rzędu trzech tysięcy złotych tłumaczył potrzebą wymiany starego, jak podkreślał awaryjnego sprzętu.

Zagadkowy zegarek

Okazuje się, że w tym samym czasie ratusz zakupił nowy zegarek dla prezydenta i telefon komórkowy dla jego zastępcy. Oba gadżety kosztowały 4 905,24 zł. O ile telefon komórkowy można uznać za narzędzie pracy, to jak wytłumaczyć zakup zegarka, który prezydent tak dumnie prezentuje na ręce?

– Nie jestem sobie w stanie wyobrazić, do wykonywania jakich zadań i obowiązków prezydenta jest potrzebny smartwatch! – nie kryje oburzenia Krzysztof Jakubowski, prezes lubelskiej Fundacji Wolności, dbającej min. o przejrzystość finansów publicznych. – Mieliśmy kiedyś w Lublinie taką sytuację, że z publicznych pieniędzy zakupiono etui do telefonu, co bardzo zbulwersowało mieszkańców miasta. Nie spotkałem się jeszcze z taką sytuacją, żeby urząd kupił swojemu pracownikowi służbowego smartwatcha. Ciekaw jestem uzasadnienia do jakich celów zakupiono ten gadżet – dodaje prezes Fundacji Wolności.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 11

Piotr Pyrkosz
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (32)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
siekiera1984
siekiera1984 15.03.2019, 23:54
i tak najciekawsze przed nami.....obiecuje ze sie nie zawiedziecie...
josef
josef 14.03.2019, 19:57
Stało się w myśl przysłowia"po złym panie jeszcze gorszy nastanie".W PO od góry do dołu to sami ZŁODZIEJE.jAK KTOŚ MA SKŁONNOŚCI DO BRANIA MNIEJSZYCH RZECZY to weźmie wszystko,aby tylko mu podsunąć.Rada powinna przygotowywać referendum do odwołania złodzieja!
Darek
Darek 14.03.2019, 18:30
Żyjemy w chorym i bardzo zawistnym społeczeństwie któremu się należy socjal 500+ i wszystko plus, od siebie nic zero!!! Są takie czasy w których korzysta się z poczty elektronicznej która jest niezbędna w codziennej pracy, ludzie zawistni czekający aż im manna z nieba zleci nie rozumieją tego ponieważ używają takich gadżetów do Facebooka na którym chcą pochwalić się swoimi zdjęciami żenada . Prezydent po prostu używa zegarka do pracy , meile można odbierać a bierząco. Panie prezydencie nie przejmuj się maluczkimi zakompleksionymi PISiurami, rób swoje!!!
Bolo
Bolo 14.03.2019, 18:02
POKO w pigułce. Jak wygrają wybory jesienią to bialskie szkoły zaleją lekcje gender lgbt. Tym ludziom nie można wierzyć. Wybieram Konfederację.
Ceglana
Ceglana 13.03.2019, 20:07
Na ceglanej przydałaby się jedna latarnia bo ciemmo i strach spacerować po zmroku.
Pan
Pan 13.03.2019, 09:55
Czytając komentarze, to mam wrażenie że ludzie tylko narzekać potrafią. Pozdrawiam zrzędy :)
Pan
Pan 13.03.2019, 09:52
@Robin: Nie tylko "lewicowych".
Bialczanka
Bialczanka 13.03.2019, 06:23
No i się zaczyna!!!! Czapski do koryta ponownie dopuszczony, Nowy - skromny Prezydent zabawki wymienia , bo na rządzeniu nie bardzo sie zna .
Dzban
Dzban 12.03.2019, 21:39
Tylko krasc umia i obiecywac wiecej nic
Asia
Asia 12.03.2019, 20:41
O co ta afera ,??? ale mi wydatek :) ja też sobie nie wyobrażam pracy bez porządnego zegarka. Może... to kupuje- tyle w tej kwestii. Ekspres w porządnym biurze to już nie luksus tylko konieczność. Czym częstować prestiżowych gości ? Kawą rozpuszczalną ? A i pracownikom po ciężkim dniu należy się aromatyczna mała czarna. Przy ogromie kasy wydawanej przez nas rząd chociażby na ochronę czy przemieszczanie się samolotami to ten zegarek wydaje się niewielką ekstrawagancją. ;)
Jacek
Jacek 13.03.2019, 12:32
Asiu,nie kupił tylko wziął za samorządowe pieniądze Czytaj ze zrozumieniem
andy
andy 12.03.2019, 20:24
za szybko im przeszkodzili i nie zdążyli kupic garnitury,slipki,skarpetki nowe buty a prezydent nowe opony i lampkę do roweru -przeciez władza musi jakos sie prezentowac i nie wyglądac jak gołodupcy z Podlasia
marcel
marcel 12.03.2019, 18:07
nic dodać nic ująć wciąż wybieramy między dżumą a cholerą ,szlag
Alicja
Alicja 12.03.2019, 16:26
Nie przesadzajcie.Ale moze ktos zajmie sie rozkladam jazdy zkm z Terebelskiej.W odstepie 10 min jedzie jeden autobus za drugim a pozniej jest dluga przerwa.Kto to zaplanowal - gratuluje bezmozgowia.Podobnie z autobusami linii do miejscowosci. PODMIEJSKICH
Jest autobus LINII D do Rakiwisk a. Poltora km dalej do Terebeli pieszo.No coz nie mieszka tam zaden prominent!
Jan
Jan 12.03.2019, 14:49
Ha ha ha a takie gratulacje pisali ze dobry wybór:)))
Robin
Robin 12.03.2019, 14:39
Typowe dla działaczy Platformy i działaczy lewicowych. Naobiecywac ludziom na wyborach. A potem to już i tak swoje robić
Bla bla Car
Bla bla Car 12.03.2019, 16:18
A gdyby był z prawicy, to na pewno by tak nie zrobił. Na jakim Ty świecie żyjesz?
Edi
Edi 12.03.2019, 13:37
Ale jaja, ale jaja. To dopiero początek inwestycji prezydenta 😂
Obi
Obi 12.03.2019, 12:27
PeOwskie zlodziejstwo....
ŁoMatko
ŁoMatko 12.03.2019, 12:24
Bez nadziejni ludzie , a jak kupią mu nowiutka drukarkę za 10 tys to też afere zrobicie? "Stefan" ty idz na tę budowę i prosto cegły układaj a nie takie bzdurne komentarze wypisujesz
Stefan
Stefan 12.03.2019, 12:03
Ja jak chce sie napic kawy na budowie to mam termos niech sobie za swoje kupi expres albo inne bzdury dla kolegow zlodzieje....
Stefan Ty dzbanie
Stefan Ty dzbanie 13.03.2019, 10:35
Człowieku pojęcia nie masz co elita pije i z czego, Goście nie będą pili kawy z termosu, jeżeli chcesz mieszkać w mieście które reprezentuje jakiś poziom nie każ przywozić kawy w termosie Pani z Kancelarii, albo może jeszcze Panu Prezydentowi na rowerze.
Pan
Pan 13.03.2019, 09:54
Nie każdy ma tak samo. Nigdy nie miał nie ma i nie będzie miał. Po co się pieklisz? Ciesz się z termosu :)
Paweł
Paweł 12.03.2019, 11:29
Szkoda, że to jedyna innowacja jaką nowa władza wprowadza do Białej... Kolejne inwestycje kuleją, a prezydent wymienia zegarki. Czas wymienić starych i skompromitowanych współpracowników, panie prezydencie
Bolo
Bolo 14.03.2019, 18:04
Kolejne innowacje mogą być tęczowe. Policjanci, urzędnicy czy dziennikarze też mają dzieci. Będą wiedzieli co zrobić.

Pozostałe