Gmina Drelów: Ludziom na ratunek

  • 27.07.2019, 08:00
  • Anna Ostapiuk
Gmina Drelów: Ludziom na ratunek
W przeplataną deszczem i upałem niedzielę, 21 lipca, po upływie 100 lat od powołania jednej z pierwszych w ówczesnym powiecie radzyńskim Ochotniczej Straży Pożarnej, zasłużeni druhowie przyjęli odznaczenia, medale i dyplomy, stanowiące dowód wdzięczności i szacunku dla ich ofiarnej i bezinteresownej służby pożarniczej.

Jubileusz zainaugurowała msza święta dziękczynna w intencji strażaków i ich rodzin celebrowana przez ks. kan. Wiesława Mańczynę, proboszcza parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Drelowie. Po niej nastąpił przemarsz pododdziałów prowadzonych przez Poczty Sztandarowe i Orkiestrę Dętą z Łomaz na plac przed budynek Remizy OSP. Po złożeniu meldunku przez dowódcę uroczystości druha Marcina Kazimierczaka, wciągnięciu flagi na maszt i odsłuchaniu hymnu państwowego, poświęcono tablicę na pamiątkowym głazie. Symboliczną biało-czerwoną wstęgę zdjął prezes OSP, Mirosław Daciuk.

Święto było okazją do przypomnienia historii jednostki oraz zaprezentowania nowo powstałej "Monografii OSP Łózki", zredagowanej na podstawie wspomnień i archiwalnych dokumentacji przez Elżbietę i Zbigniewa Łaziuków. - Cieszymy się, że mogliśmy opisać dzieje jednostki, jednej z pierwszych na terenie dawnego powiatu radzyńskiego – mówił Zbigniew Łaziuk, były komendant miejski PSP w Białej Podlaskiej. Publikacja jest wyrazem hołdu wszystkim bezimiennym i zmarłym druhom. 

Jednostka powstała w 1919 r. jako pierwsza na dzisiejszym obszarze gminy Drelów. Prężnie działający zastęp wyróżniono za całokształt działalności  na rzecz ochrony przeciwpożarowej, dekorując sztandar Złotym Znakiem Związku OSP RP.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 30

Anna Ostapiuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe