Biała Podlaska: Dyrektor zwolniony dyscyplinarnie. Młodzież i rodzice protestują

  • 03.12.2019, 09:00
  • Paulina Chodyka
Biała Podlaska: Dyrektor zwolniony dyscyplinarnie. Młodzież i rodzice protestują
Niespokojny tydzień mają za sobą uczniowie, ich rodzice, nauczyciele, a przede wszystkim były już dyrektor Zakładu Doskonalenia Zawodowego, Henryk Zacharuk, który we wtorek, 26 listopada, został zwolniony dyscyplinarnie przez nową prezes ZDZ w Lublinie Katarzynę Kusę. Powody decyzji nie są do końca znane, choć jak podał w swoim oświadczeniu lubelski zarząd placówki, na Zacharuku ciąży 11 zarzutów. W jego obronie murem stanęła cała szkolna społeczność. Protesty trwały cały tydzień, a w poniedziałek, 2 grudnia odbył się strajk włoski uczniów zaś ulicami miasta przeszedł marsz milczenia. Poparcie dla zwolnionego dyrektora wyrazili również lokalni politycy, samorządowcy i przedstawiciele instytucji, którzy od lat z nim współpracują.

Henryk Zacharuk pełnił funkcję dyrektora Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Białej Podlaskiej ponad 20 lat. Za jego rządów placówka osiągnęła wiele sukcesów i dorobiła się pozytywnej opinii wśród lokalnej społeczności czy instytucji współpracujących. Jako jedyny oddział w województwie lubelskim, przynosi zyski, a obecnie uczęszcza do niej ponad 800 uczniów, to najwięcej ze wszystkich oddziałów. Przypomnijmy, że ZDZ to placówka niepubliczna, a nadzór nad nią sprawuje stowarzyszenie oświatowe. To prowadząca szkoły organizacja pozarządowa. Decyzja o zwolnieniu dyscyplinarnym spadła jak grom z jasnego nieba i była jedną z pierwszych podjętych przez nową prezes zarządu ZDZ w Lublinie, Katarzynę Kusę, która swą funkcję pełni od 21 listopada. - Moim zdaniem zarzuty zarządu są absurdalne. Oskarżono mnie m.in. o to, że naraziłem stowarzyszenie na straty finansowe, wypłacając nadwyżki nauczycielom, jednak to działanie zgodne z rozporządzeniem ministerstwa. Stwierdzono też nieprawidłowy nadzór nad niektórymi rozliczeniami prowadzonymi przez księgowość. Skierowano w moją stronę wiele innych zarzutów, które nie mają żadnych podstaw. Można to rozpatrywać w kategorii jakiejś zemsty. Nie dostałem żadnych wyjaśnień. Pracownicy są zdezorientowani, dezorganizuje to całkowicie pracę szkoły. Mam nadzieję, że pani prezes jest świadoma konsekwencji swoich decyzji – mówił w środę, 27 listopada, Henryk Zacharuk.

– Jesteśmy oburzeni decyzją pani prezes. 28 lat pracy na rzecz szkoły, odznaczenia, przecież zarząd sam o nie wnioskował. Ta szkoła powstała dzięki pracy Henryka Zacharuka i ludzi, których przekonał do tej inicjatywy. My nie wyobrażamy sobie pracy z innym dyrektorem. Zdajemy sobie sprawę z tego, że możemy za swoje wypowiedzi dostać wypowiedzenia. Liczymy się ze wszelkimi konsekwencjami, ale nie ustąpimy i staniemy w obronie pana Zacharuka. Będziemy wszelkimi możliwymi sposobami próbować wpłynąć na zmianę decyzji lubelskiego zarządu – komentuje nauczycielka historii w ZDZ, Anna Chmiel. Kontrowersje od początku wzbudzał sam sposób zwolnienia. W środę bowiem dyrektor i pracownicy zastali zaplombowane na polecenie lubelskiego zarządu drzwi do sekretariatu, który zgodnie z zawieszoną na nich kartką do odwołania pozostaje nieczynny. Henryk Zacharuk zatrudnił już pełnomocnika i skierował sprawę do sądu pracy.

Cały artykuł przeczytacie w elektronicznym i papierowym wydaniu Słowa Podlasia, z 3 grudnia 

Paulina Chodyka

Zdjęcia (38)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Absolwentka
Absolwentka 05.12.2019, 09:59
Ludzie co z wami? Skąd tyle znieczulicy??Człowiek traci pracę(i reputację) z nie do końca jasnych powodów. Osoba która staje w jego obronie zostaje ofiarą mowy nienawiści w internecie.. Mieszasz - ktoś napisał, gorzej by było gdyby nie zrobiła nic. Jej postawa jest godna jedynie pochwały. Ta kobieta ma odwagę by wyrazić swoje zdanie i nazywać rzeczy po imieniu.
Czy dyrektor wróci na swoje stanowisko czy nie to jedna sprawa ale dlaczego tak bardzo cierpi na tym jego nazwisko, przecież to kwestia zmiany władzy w Lublinie zabiera mu posadę, czemu w tak okrutny sposób? Powinien odejść z pracy w blasku chwały, bo naprawdę na to zasługuje.
Wypożyczanie podręczników
Stypendia dla uczniów zdolnych
Coroczne wyjazdy na narty
Częste wyjścia do kina
Nigdy nie blokował inicjatywy uczniów
Jest to bardzo ugodowy człowiek, z którym bez problemu da się dojść do porozumienia.
Pavel
Pavel 04.12.2019, 22:59
Lublin chce doprowadzić szkołę do ruiny i sprzedać za marne grosze, które wykorzysta do pokrycia własnych długów. Hańba!
Tj
Tj 03.12.2019, 23:18
Aniu to sa plotki z sadu cie wyzucili teraz mieszasx wzdz
#MuremZaDyrektorem
#MuremZaDyrektorem 04.12.2019, 17:03
Ajjś... Widać po komentarzu że zazdrość bierze górę. Też byś tak chciał /ła przed kamerą nie?? A tu cóż lipa! Bo takim jak Ty przez całe życie odwagi brak pokazać twarz!
#MuremZaDyrektorem
#MuremZaDyrektorem 03.12.2019, 17:46
Stańmy murem i nie dajmy zgnoić porządnego człowieka! Los szkoły nie może zależeć od blondynki która na spotkanie służbowe bierze teściową jako obstawę i adwokata. Trzeba walczyć z łamaniem prawa w biały dzień! A odłamom takim jak Pan od W-fu (ten o nazwisku na K) gratuluję bycia szują! Może masz chęć wskoczyć na stołek ale sory gościu, brak Ci wszystkiego o rozumie nie wspominając.
Aniol
Aniol 03.12.2019, 22:08
Adwokat nie ukończył szkoły a uczył się z zakresu prawa kanonicznego zięć Pani L oskarżone o naprawdę poważne zarzuty.
Fanka Zdz
Fanka Zdz 04.12.2019, 16:06
Widać inteligentną wypowiedź. "Adwokat nie ukończył szkoły a uczył się...." zapewne wypowiedź (i) nauczyciela (li) z popularnej od tygodnia szkoły. Śmiem to twierdzić po wypowiedziach do kamery jednej nauczycielki-celebrytki. Niedługo ją zobaczymy w "tańcu z gwiazdami". Proszę się juz nie ośmieszać...
#MuremZaDyrektorem
#MuremZaDyrektorem 04.12.2019, 16:57
Fanko ZDZ!
Odczep się od Pani Ani i reszty nauczycieli stojących murem za Dyrektorem. Skoro nie masz nic ciekawego do napisania to zamilknij proszę.
P. S
Nie odpowiadaj na komentarz bo szkoda miejsca na ekranie.
MuremzaDyrektorem
MuremzaDyrektorem 03.12.2019, 14:36
Uwaga, szemrane towarzystwo z Lublina planuje doprowadzić do zamknięcia bialskiego ZDZ, sprzedaży majątku i pokrycia własnych długów. Dzieciaki walczcie o swoją szkołę!
Merek_wir
Merek_wir 03.12.2019, 12:36
Nie dać się, zagrywka Pani "Prezes" ma na celu tylko zdobycie czasu. Brawa dla wszystkich uczniów, rodziców i pedagogów.

Pozostałe