Biała Podlaska: Przedsiębiorcy czekają na pomoc. Na co czeka prezydent?

  • 14.04.2020, 09:27
  • Joanna Danielewicz
Biała Podlaska: Przedsiębiorcy czekają na pomoc. Na co czeka prezydent?
Bialscy przedsiębiorcy proszą miasto o pomoc. Ich zdaniem działania ratusza są niewystarczające. Do końca ubiegłego tygodnia, jedyną decyzją jaką podjął prezydent miasta, było odroczenie lub rozłożenie podatku i czynszu za najem lokali od ZGL na raty. Tymczasem inne miasta wychodzą firmom naprzeciw i na czas epidemii koronawirusa oferują pomoc finansową oraz zwolnienia z podatków.  

Dla przykładu władze bliźniaczej co do wielkości i zaludnienia Stalowej Woli postanowiły, że miasto z własnego budżetu przeznaczy na pomoc firmom, których biznesy ucierpiały z powodu koronawirusa, 7 milionów złotych. Zwolnione zostanę one także  z podatku od nieruchomości na okres trzech najbliższych kwartałów do końca 2020 roku. Uboga jest więc przy tym proponowana przez prezydenta Białej Podlaskiej, możliwość odroczenia płatności podatku o trzy miesiące. To oznacza, że pierwszą rzeczą, która będzie czekać na przedsiębiorców uruchomiających firmy po epidemii, to stos rachunków do zapłacenia. Tymczasem dziś, stojąc w obliczu głębokiego kryzysu, zadają sobie pytanie: zapłacić podatki kosztem zwolnień kadry, czy nie płacić podatku i czekać na komornika?  

„(…) należy w trybie pilnym i optymalnie szerokim zakresie podjąć szeroko zakrojone działania osłonowe dla utrzymania działalności firm i powstrzymania procesu masowych redukcji etatów (…)” – piszą przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Podlasie oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników, w piśmie przesłanym prezydentowi Białej Podlaskiej, 6 kwietnia. Zaznaczają, że działania powinny być „(…) szczególnie odważne i ambitne, tak by możliwe było jednocześnie złagodzenie tego gospodarczego szoku, jak i przygotowanie przedsiębiorstw i firm do szybszej odbudowy po okresie zapaści (…)”.

(...)

Blisko 4 tygodnie temu, 20 marca rzecznik magistratu przesłała mediom rozpiskę aktywności miasta i prezydenta za okres od początku wprowadzania restrykcji związanych z pandemią, gdzie zawarty został komunikat dotyczący działań podejmowanych w stosunku do przedsiębiorców. – Zdecydowano o wprowadzeniu ułatwień dla przedsiębiorców w ramach możliwych aktualnie działań prawnych – informowała Gabriela Kuc – Stefaniuk.(...)

- W moim odczuciu, jako przedsiębiorcy, wszystkie decyzje związane z pomocą przedsiębiorcom, podejmowane na każdym szczeblu władzy, są mocno spóźnione – mówi Bogusław Broniewicz, przewodniczący rady miasta, przedsiębiorca i prezes ruchu miejskiego Biała Samorządowa. – Jako przewodniczący rady miasta mogę zapewnić, że w momencie, gdy powstaną projekty uchwał dotyczących wsparcia miasta dla przedsiębiorców, jestem w stanie natychmiast zwołać posiedzenie rady miasta, by je procedować. Na razie sygnału z magistratu, o gotowości do przedstawienia radzie odpowiednich propozycji nie otrzymałem – informował w piątek, 10 kwietnia Broniewicz.

(...)

Zarząd województwa lubelskiego już kilka dni temu wdrożył w życie swoją tarczę antykryzysową. Zgodnie z nią: „podmioty prowadzące działalność gospodarczą na majątku Województwa Lubelskiego mogą ubiegać się w szczególności o umorzenie należności przysługujących Województwu Lubelskiemu w całości albo w części.” Wnioski składa się do Zarządu Nieruchomości Wojewódzkich w Lublinie. Dokumenty wpłynęły tam już choćby od pięciu najemców lokali w budynku przy ul. Warszawskiej w Białej Podlaskiej, który jest własnością urzędu marszałkowskiego właśnie.

Naprzeciw mieszkańcom i prowadzącym działalności wychodzi też miasto Międzyrzec Podlaski. Tu najemcy lokali należących do miasta i dzierżawcy gruntów miejskich mogą wnioskować o zmniejszenie opłat czynszowych o 80 procent. Decyzja o zmniejszeniu świadczenia będzie dotyczyła okresu od 1 kwietnia do czasu zakończenia stanu epidemii i obejmie tych wnioskodawców, którzy dotychczas nie zalegali z opłatami. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 14 kwietnia

 

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Staś
Staś 15.04.2020, 08:11
Pobieranie podatku od nieruchomości od firm które nakazem rządu nie pracują to ..... [ wycencurowano]

Pozostałe