Materace - jak wybrać ten idealny?

  • 20.03.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Materace - jak wybrać ten idealny?
Łóżka to z pewnością meble wyjątkowe, odpowiadające nie tylko za jakość wypoczynku, ale też ogólne samopoczucie i stan zdrowia swoich właścicieli. W ich kompletowaniu szczególną rolę odgrywają prawidłowo wybrane oraz eksploatowane materace. To właśnie im należy poświęcić najwięcej uwagi podczas zakupów. Jak znaleźć materace, które nie zrujnują domowego budżetu, a jednocześnie przełożą się na zdrowie oraz świetny nastrój?

Materace dopasowane do masy ciała

Waga to pierwszy czynnik, który należy wziąć pod uwagę, kiedy szuka się materaca. Poszczególne produkty wyróżniają się bowiem odmiennym poziomem twardości. Naczelna zasada mówi, że im więcej waży potencjalny użytkownik, tym twardszy powinien być materac. Jednak w praktyce wiele zależy od indywidualnych preferencji danej osoby.

Zbyt miękkie materace nie są polecane, ponieważ nie zapewniają utrzymania prawidłowej pozycji kręgosłupa i nie odciążają mięśni. Przyjmuje się, że człowiek ważący od 60 do 80 kilogramów powinien korzystać z materacy o stopniu twardości H2, czyli średniotwardych, ale jeżeli masa jego ciała jest bliższa tej niższej wartości i lepiej wypoczywa mu się na materacu oznaczonym symbolem H1, to właśnie z takiego produktu powinien korzystać.

Skala twardości jest dosyć umowna, należy ją także zmodyfikować w przypadku osób starszych. Im zaleca są właśnie bardziej miękkie materace. Z kolei dla dzieci należy wybierać produkty zaprojektowane specjalnie z myślą o ich delikatnym kręgosłupie. A nawet wtedy warto obserwować reakcje malucha. Jeżeli po przebudzeniu jest nerwowy i zmęczony, problemem także może być źle dobrany materac. Na szczęście na rynku działają renomowane i godne zaufania sklepy, które pozwalają wymienić materace, jeżeli okaże się, że te zakupione się nie sprawdziły.

Pozycja spania a materace

- Zachęcamy naszych klientów, by przed zakupem nowego materaca, przyjrzeli się najczęściej przyjmowanej pozycji snu - informuje przedstawiciel sklepu z materacami Sleeptime.pl. Jego zdaniem materace warto wybierać z uwzględnieniem takiego czynnika, ponieważ poszczególne produkty trochę inaczej oddziałują na ludzkie ciało.

Jeżeli ktoś śpi na boku, to priorytetem jest utrzymanie jego kręgosłupa w linii prostej. Dzięki temu można uniknąć bólu pleców, ale też zadbać o nie w dłuższej perspektywie czasu. Do takiego zadania bardzo dobrze nadają się materace piankowe, zwłaszcza te wykonane z pianki wysokoelastycznej lub termoelastycznej. Dzięki nim na wysokości bioder oraz ramion materac ugina się bardziej, przez co kręgosłup przez wiele godzin snu znajduje się w optymalnej pozycji.

Osobom preferującym wypoczynek na wznak specjaliści polecają natomiast materace o wyższym stopniu twardości, który chroni między innymi przed nadmiernym zapadaniem się ciała. Dobrze sprawdzają się tu materace kieszeniowe. Ciekawym rozwiązaniem pozostają także łóżka kontynentalne.

Jeżeli trudno wskazać jedną, najczęściej przyjmowaną pozycję snu lub wiadomo, że w ciągu nocy bywa ona zmienna, najlepszym co można zrobić dla swojego ciała jest sięgnięcie po materace, które łatwo i szybko dostosowują się do krzywizn ludzkiego ciała.

Z biegiem czasu producenci oferują klientom coraz bardziej innowacyjne wyroby. Nie ulega wątpliwości, że materace bardzo się zmieniają. Wystarczy porównać te stosowane jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu z produktami dostępnymi współcześnie. Komfort wypoczynku jest zupełnie inny. Opłaca się poznać najnowocześniejsze materace. Choć niektóre z nich sporo kosztują, to jednak jest to inwestycja, która będzie zwracała się każdej nocy przez wiele lat.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: