Jesienny off-road? Pamiętaj o odpowiedniej wyciągarce

  • 25.10.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Jesienny off-road? Pamiętaj o odpowiedniej wyciągarce
Jesienny off-road to często jazda w trudnym, błotnistym terenie. Coraz więcej osób oddaje się jednak temu hobby w pogoni za adrenaliną i pokonywaniem własnych słabości. Aby możliwe było pokonanie trudnej trasy, konieczna jest odpowiednia wyciągarka.

Jak wybrać wyciągarkę?

W czasie jazdy w trudnych warunkach zdarzają się sytuacje, gdy pojazd lgnie w błocie, a nawet ląduje w rowie. Zamiast czekać na pomoc, dzięki wyciągarce można poradzić sobie samodzielnie. Z jej pomocą szybko wrócimy do jazdy i pokonamy teren rajdu. Podstawą doboru sprzętu jest określenie jego przeznaczenia. Uciąg liny musi osiągać minimum 1,5 razy więcej maksymalnego uciągu, niż masa pojazdu. Aby mieć pewność, że rzeczywisty uciąg jest taki, jak wskazują parametry urządzenia, należy wybierać renomowanych producentów, takich jak np. www.dragonwinch.com. W ekstremalnych warunkach sprawdzą się modele mechaniczne i hydrauliczne. Więcej informacji na temat wyboru urządzenia można uzyskać w artykule: Wyciągarki samochodowe na chwilę kryzysu 

Czy warto zainwestować w markową wyciągarkę?

Wiele osób, chcąc zaoszczędzić, decyduje się na zakup wyciągarki nieznanej firmy. Niestety, często okazuje się, że jej rzeczywisty maksymalny uciąg nie odpowiada podanym parametrom. Dlatego lepiej poszukać odpowiedniego modelu u renomowanego producenta. Nawet wysokiej jakości sprzęt nie musi być drogi. Za to z pewnością będzie trwały i bezpieczny dla użytkownika. Tanie urządzenia mogą szybko przegrzewać się w czasie pracy, pękać, rdzewieć, a nawet uszkodzić nasz samochód. Oszczędność może skończyć się tym, że będziemy musieli prosić innych użytkowników rajdu o pomoc, gdyż nasza wyciągarka odmówi pracy.

Jak przygotować wyciągarkę do jesiennego off-roadu?

Jeżeli nasza wyciągarka jest nowa, musimy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi. Jest to konieczne zwłaszcza w przypadku początkujących użytkowników tego sprzętu. Poznanie budowy i sposobu działania oraz zasad bezpieczeństwa przyda się w terenie. Jeżeli posiadamy wyciągarkę już jakiś czas, przed ruszeniem w trasę powinniśmy zrobić jej przegląd. Sprawdzamy linę, a następnie konserwujemy ją olejem penetrującym, smarujemy przekładnię, wymieniamy zużyte elementy. Po zakończonej jeździe sprawdzamy stan techniczny urządzenia.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: