Izolacja pionowa fundamentów – czym jest i dlaczego nie warto z niej rezygnować?

  • 07.01.2019, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Izolacja pionowa fundamentów – czym jest i dlaczego nie warto z niej rezygnować?
Izolacja pionowa fundamentów to podstawowa czynność podczas ocieplania budynku. Jej brak doprowadzić może do szkód i zniszczeń obiektu, a także wzrostu rachunków za ogrzewanie. Jedną z najlepszych metod ocieplania jest natrysk pianką poliuretanową. Sprawdź, na czym polega izolacja pionowa ścian fundamentowych i jakie materiały nadają się do tego najlepiej.

Czym jest pionowa izolacja fundamentów?

Izolacja pionowa fundamentów jest zabezpieczeniem ścian fundamentowych w miejscu ich stykania się z ziemią – chroni ściany między innymi przed wnikaniem wody do murów. Warto pamiętać, że izolacja wymaga zabezpieczenia przed usterkami mechanicznymi, co chroni ją przed utratą właściwości.

 

Najczęściej hydroizolację układa się na ścianę fundamentową, a następnie pokrywa materiałem termoizolacyjnym. W tym celu najlepiej sprawdza się materiał o niskim poziomie nasiąkliwości, czyli m.in. pianka poliuretanowa. Izolację fundamentów można jednak wykonać inaczej – najpierw ocieplając ścianę, a następnie pokrywając ją hydroizolacją. Należy jednak pamiętać o osłonie izolacji pionowej fundamentów folią kubełkową, która ochroni ją przed zniszczeniem mechanicznym i pomoże odprowadzić wodę.

 

Kiedy konieczna jest izolacja pionowa fundamentów?

Izolacja pionowa fundamentów nie jest konieczna wtedy, gdy fundament wykonany jest z mało nasiąkliwego i odpornego na mróz materiału, np. betonu lub kamienia. Jeśli jednak ściany fundamentowe składają się z zasypowych pustaków, betonowych bloków lub cegły ceramicznej, hydroizolacja fundamentów jest niezbędna.

 

Pionowa izolacja ścian fundamentowych konieczna jest również podczas budowy domu na terenie, gdzie wody gruntowe zawierają w składzie elementy przyczyniające się do korozji betonu.

 

Rodzaje izolacji pionowej fundamentów

Izolację ścian fundamentowych typu lekkiego wykonuje się na gruncie przepuszczalnym, np. na rumosze i żwirze, z hydroizolacyjnych mas bitumicznych. Są elastyczne, łatwe w kładzeniu i doskonale wypełniają nierówności w podłożu.

 

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów typu średniego sprawdza się w przypadku gleb nieprzepuszczalnych, np. gliny oraz wtedy, gdy poziom wody może okazać się wyższy niż najniższy punkt fundamentów. Wykonuje się ją z papy termozgrzewalnej, mas bitumicznych o większej grubości niż w przypadku izolacji typu lekkiego, podwójną warstwą papy na lepiku. Do izolacji pionowej wykorzystać można także membranę polietylenową lub z PVC. Warstwę zewnętrzną hydroizolacji zabezpieczyć należy folią kubełkową.

 

Hydroizolacja fundamentów typu ciężkiego stosowana jest w najtrudniejszych przypadkach – przy umiejscowieniu budynku na glinie, piasku gliniastym lub ile, które długo utrzymują wodę. Izolacja przeciwwodna sprawdza się wtedy, gdy woda gruntowa znajduje się ponad fundamentami lub okresowo je przekracza. Wiąże się z zastosowaniem odpowiednich materiałów hydroizolacyjnych ze specjalistycznym profilem i drenażu opaskowego.

 

Izolacja pionowa pianą poliuretanową

Piana poliuretanowa zamkniętokomórkowa do izolacji fundamentów jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów do ocieplania i ochrony przeciwwilgociowej budynków. Cechuje się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi, niskim stopniem nasiąkliwości i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Natrysk pianki poliuretanowej tworzy powłokę, która zabezpiecza powierzchnię przed wnikaniem zimna do murów od podstaw obiektu.

 

Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa do izolacji fundamentów, np. Purios H, jest trwała, szczelna i mało nasiąkliwa. Uniemożliwia przenikanie wody między komórki i utrzymuje parametry termoizolacyjne na najwyższym poziomie przez cały czas. W przypadku normalnych warunków wodnych stanowi optymalną ochronę hydroizolacyjną. Izolacja pionowa ścian fundamentowych pianką PUR to jedno z najnowocześniejszych technologicznie rozwiązań, którego skuteczność szacuje się na długie lata.

 

Dowiedź się więcej o izolacji pionowej fundamentów pianką poliuretanową z artykułu

https://purios.com/blog/izolacja-pionowa-fundamentow-sprawdz-jak-ja-wykonac

Grupa Tipmedia
Galeria zdjęć
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: