Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 8 maja 2024 17:27

Jak archiwizować dane? Najlepsze sposoby przechowywania dokumentów

Czujesz strach, gdy myślisz, że Twoje ważne dokument, fotografie czy muzyka, które od wielu lat skrupulatnie kupujesz, mogą zniknąć? Powszechnie wiadomo, że dane mają swoją określoną żywotność, ale nikt nie chcę, żeby dokumentacja zniknęła zbyt wcześnie. Wolimy nad tym panować i zabezpieczać własne dokumenty na różne sposoby. Częstą praktyką jest robienie kopii zapasowych, trzymaniu dokumentów na dwóch komputerach, albo archiwizowaniu wszystkiego w wersji papierowej. Nie warto jednak aż tak się stresować i drukować każdy nowo wyprodukowany dokument, należy jednak przewidzieć konsekwencji utraty danych i zabezpieczyć się w łatwy sposób.
  • 22.01.2019 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak archiwizować dane? Najlepsze sposoby przechowywania dokumentów

Nośniki pamięci

Na rynku jest wiele typów nośników, które umożliwiają archiwizowanie zapasowych kopii naszych dokumentów. Zanim jednak wybierzesz rozwiązanie idealne dla siebie, warto byś poznał kilka ciekawych informacji.

Dysk zewnętrzny

Chcesz szybko, sprawnie i bez większego trudu archiwizować domowe zasoby? Potrzebujesz do tego przenośnego dysku zewnętrznego, na którym zapiszesz wszystkie niezbędne informacje ze swojego komputera. Dyski zewnętrzne nie wymagają skomplikowanych procesów instalacji i parowania ich z komputerami. Z łatwością przeniesiesz dane z laptopa na napęd zewnętrzny o pojemności nawet do 2 TB. Na rynku możesz znaleźć dyski zewnętrzne z własnym zasilaniem i te, które działają za sprawą zasilania pobieranego z komputera. Sprawdź oferty dysków zewnętrznych i wybierz odpowiedni model dla siebie.

Pendrive

Wśród różnych ofert znajdziesz pendrive’y od 2 GB pamięci roboczej do 64 GB. Są to urządzenia bardzo trwałe i łatwe w obsłudze. Mają jednak jedną wadę, która wynika z ich rozmiaru. Ze względu na to, że są małych gabarytów często zapominamy, gdzie je położyliśmy, albo gubimy. W takiej sytuacji najlepiej jest przyczepić sprzęt do kluczy albo do karabińczyka razem z portfelem. Częstym rozwiązaniem jest też przypinanie pamięci USB do wewnętrznej szlufki w plecaku, dzięki czemu unikniemy poszukiwań urządzenia w najmniej oczekiwanym momencie. Atutem małych pamięci USB jest ich odporność na pole magnetyczne, które często rozstraja, a nawet niszczy sprzęt elektroniczny. Warto też wspomnieć o tym, że pendrive’y są odporne na wstrząsy i upadki. Ze względu na małą liczbę podsystemów elektronicznych w pamięci USB, upadek na podłogę czy wyślizgnięcie się sprzętu na chodnik nie spowoduje jego uszkodzenia. Więcej informacji dotyczących pamięci USB znajdziesz w neo24.pl.

Tylko część formatów przetrwa próbę czasu

Z pewnością zależy Ci na długoterminowym przechowywaniu swoich dokumentów, poza dyskiem komputera. Chcesz zrobić kopię zapasową swoich danych, ale nie wiesz, czy wszystkie dane możesz zapisać? Do przechowywania najlepiej nadają się format PDF/A, który został stworzony z myślą o archiwizowaniu dokumentów cyfrowych. Przetrwa on próbę czasu, gdyż do jego otwarcia potrzebujesz jedynie darmowej wersji oprogramowania Adobe Reader. Najbezpieczniejsze pliki multimedialne to JPG, które nie potrzebują dodatkowego oprogramowania do uruchomienia, a jedynie podstawową przeglądarkę multimediów, która jest zainstalowana na każdy komputerze stacjonarnym i laptopie. Wśród plików dźwiękowych prym wiedzie rozszerzenie MP3, natomiast materiały wideo najlepiej przechowywać w formacie MPEG-2, które następnie możesz otworzyć za pomocą bezpłatnego oprogramowania.

--- Artykuł sponsorowany ---