Którą szczoteczkę wybrać do czyszczenia aparatu ortodontycznego?

  • 26.06.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Którą szczoteczkę wybrać do czyszczenia aparatu ortodontycznego?
Noszenie aparatu nazębnego nigdy nie kojarzyło się z komfortem. Musimy uważać na to, co jemy, aby nie przebarwić urządzenia, zaś samo szczotkowanie każdego dnia staje się kilkukrotnie uciążliwe. Komponenty aparatu utrudniają dodatkowo dostęp do przestrzeni międzyzębowych, zaś wokół założonych zamków zbierają się resztki pokarmów. Jak więc możemy sobie pomóc? Na rynku znaleźć można przyrządy do higieny jamy ustnej podczas noszenia aparatu, od szczoteczek manualnych, po końcówki do szczoteczek elektrycznych.

W sklepach nietrudno jest natknąć się na specjalny typ szczoteczek manualnych, stworzony specjalnie dla osób noszących aparaty. Charakteryzują się one specjalnym włosiem, w środku którego znajduje się wycięcie w kształcie rowka. Pozwala to na szczotkowanie miejsc wokół elementów aparatu, bez ryzyka uszkodzenia go. W kwestii najlepszych producentów, możemy znaleźć szczoteczki wyprodukowane przez Curaprox, Oral-B, Elgydium i Vitis. Warto jest przyjrzeć się ofertom tych producentów dokładniej, ponieważ produkowane przez nich szczoteczki różnią się kształtem główki oraz włosiem.

Jak czyszczą szczoteczki elektryczne?

Tutaj najlepszym wyjściem jest oferta Oral-B, a konkretnie zestaw końcówek EBOrthoKit. Pierwszym elementem zestawu są dwie końcówki Ortho o specjalnie umieszczonym włosiu. Ponieważ znajdziemy je tylko w samym centrum i na obrzeżach główki, nie musimy się martwić, że szybka praca szczoteczki doprowadzi do uszkodzenia aparatu poprzez oderwanie zamków. Drugim elementem zestawu jest końcówka Interspace. Włókna jej włosia są skierowane w jeden punkt, co pozwala na precyzyjne doczyszczenie trudno dostępnych miejsc. Warto też zaznaczyć, że jeśli korzystamy ze szczoteczki sonicznej Philipsa, nie musimy się martwić o dobór nowych końcówek. Problemem jest jednak to, że aparat szybciej zużywa włosie takich szczoteczek, wymuszając na nas częstszą ich wymianę.

Wybierz szczoteczki międzyzębowe

Szczoteczki te mają kształt wyciorków o sztywnym rdzeniu i włosiu różnorakich rozmiarów. Wybór jest o tyle zróżnicowany, że możemy zdecydować się na szczoteczki Curaprox (możliwość wymiany końcówek) lub Interprox (6 szczoteczek w zestawie, brak możliwości wymiany końcówek). Dostępne są też wyciorki Flexi, których gumowana rękojeść umożliwia wygodne manewrowanie w jamie ustnej. Szczoteczki te są dostępne w wielu wersjach o różnych długościach włosia. Z kolei osoby poszukujące czegoś mocniejszego mogą się zdecydować na wyciorki firmy Gum, których włosie pokryto bakteriobójczą chlorheksydyną, co czyni je idealnym wyborem podczas noszenia aparatu.

Odpowiednie końcówki do szczoteczki sonicznej

Korzystając ze szczoteczek elektrycznych oraz sonicznych musimy obowiązkowo zaopatrzyć się w specjalne główki ortodontyczne. Tego typu końcówki do szczoteczki sonicznej posiadają specjalne włosie umożliwiające precyzyjne czyszczenie wszystkich elementów aparatu. Ich montaż i eksploatacja nie różni się w ogóle od innych typów główek. Podobnie wygląda kwestia ceny zakupu - końcówki kosztują tyle samo co wszystkie inne typy. Należy jednak pamiętać, że w przypadku końcówek ortodontycznych zaleca się ich częstsze wymiany niż w przypadku zwykłych główek. Wynika to z tego, że czyszczone elementy aparatu ortodontycznego przyczyniają się do bardziej intensywnego zużycia włosia.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: