Wybór laptopa dla dziecka - na co zwracać uwagę?

  • 05.03.2018, 08:00
  • Grupa Tipmedia
Wybór laptopa dla dziecka - na co zwracać uwagę?
Czym jest laptop ? Najprostszym wyjaśnieniem słowa laptop, jest określenie go po prostu jako komputer przenośny. Nazwa odnosi się do sposobu trzymania komputera, a mianowicie na kolanach, stąd połączenie dwóch angielski słów "lap" oraz "top", czyli na kolanach, na podołku. Laptop swoim wyglądem przypomina teczkę, wszystkie podzespoły są umieszczone w płaskiej obudowie, na której zamontowana jest klawiatura, natomiast do ww. obudowy jest przytwierdzony ekran na specjalnych zawiasach. Dzięki takiej budowie można go złożyć i bez problemu przenosić. To bardzo komfortowe i przydatne cechy. Należy podkreślić, iż jest to sprzęt mobilny, co odróżnia go ewidentnie od komputera stacjonarnego.

Czy laptop jest odpowiedni dla dziecka?

To pytanie z pewnością zadaje sobie wielu rodziców. W dzisiejszych czasach multimedialne urządzenia w rękach dzieci nie są niczym zaskakującym, a wręcz przeciwnie. Już najmłodsze dzieci obserwując dorosłych, zaczynają interesować się komputerem, telefonem, tabletem itp.

Według psychologów najbardziej odpowiednim wiekiem dziecka, z uwagi na bezpieczeństwo korzystania z komputera jest wiek 7 lat, ale z uwzględnieniem nadzoru osoby dorosłej. Maluchy do 2 roku życia nie powinny mieć kontaktu z takimi urządzeniami, gdyż jest to czas interakcji z otoczeniem, ludźmi, poprzez kontakt bezpośredni.

Prawda jest taka, że jeśli rodzice, opiekunowie kontrolują ilość spędzanego przed komputerem czasu, jak również nadzorują treści, które dziecko ogląda, to korzystanie z tych technologii może być bogatym źródłem wiedzy dla dziecka.

(jak wybrać najlepszy laptop - https://jaki-komputer.pl/najlepszy-laptop-2017/)

Jaki laptop wybrać?

Jeżeli staniemy przed wyborem laptopa dla naszej pociechy, mamy zazwyczaj nie lada problem. Zastanawiamy się jaki komputer przenośny będzie najbardziej odpowiedni.

Pierwszą zasadniczą wytyczną jest wiek dziecka, im młodsze, tym bardziej prosty model laptopa powinien zostać zakupiony. Cena komputera też nie powinna być zbyt wysoka, ponieważ nie wiadomo jak długo ww. sprzęt będzie odporny na poczynania dziecka, które stawia pierwsze kroki w zakresie obsługi laptopa. Niemniej jednak nie zmienia to faktu, że zanim dokonamy zakupu, powinniśmy dokładnie obejrzeć dany sprzęt komputerowy, aby nie okazało się, iż jakieś elementy poprzez złe spasowanie odstają, tworzą luzy i stanowią realne zagrożenie w postaci zranienia się dziecka. Obudowa musi być wykonana z mocnego materiału, który będzie odporny na uszkodzenia mechaniczne. Laptop powinien być prosty w obsłudze, tak aby młody użytkownik nie miał problemu z przyswojeniem wiedzy na temat korzystania z opcji laptopa. Również ważna jest ergonomiczna klawiatura oraz przycisk włączania, ponieważ dobrze oznaczone przyciski ułatwiają posługiwanie się nimi.

Jeśli chcemy przeznaczyć na komputer nieco większą kwotę, warto postawić na podświetlaną klawiaturę i co ważne wodoodporną. Niestety często zdarza się, że dziecko przez nieuwagę wylewa na sprzęt wodę, soczek itp., stąd klawiatura wodoodporna jest świetnym rozwiązaniem. Warto zainwestować także w dwurdzeniowy, ewentualnie dla starszych dzieci w czterordzeniowy procesor oraz dobrą kartę graficzną. Wiadomym jest, że gry i bajki to główny cel użytkowania laptopa przez najmłodszych. Komputer przenośny jest urządzeniem mobilnym, dlatego ważnym jego elementem jest bateria i WIFI. Nie można zapomnieć o monitorze. Powinien nie męczyć wzroku, tym bardziej że wraz z wiekiem dziecko spędza przed nim coraz więcej czasu. Monitor z dobrą jakościowo matrycą, która jest matowa, ma odpowiednią rozdzielczość będzie najlepszym rozwiązaniem.

(jak wybrać taniego laptopa - https://jaki-komputer.pl/laptopy-do-1000zl-czyli-dobry-sprzet-za-niska-cene/)

Dlaczego warto kupić dziecku laptop?

Laptop, z którego dziecko korzysta rozsądnie, umożliwia rozwijanie wielu umiejętności, poprzez gry edukacyjne uczy języków obcych, liczenia i literek. Dziecko będące w wieku szkolnym ma możliwość dzięki udostępnionemu na komputerze internetowi, pozyskania informacji na praktycznie wszystkie tematy. Należy tutaj zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczenia i blokady, aby młody człowiek nie trafił na niewłaściwe treści. Od początku zetknięcia się dziecka z laptopem należy zadbać o wypracowanie w nim właściwych nawyków, tak aby sensownie z niego korzystało. Laptop to nie tylko nauka, ale również relaks. Dziecko może słuchać na nim swojej ulubionej muzyki, grać w gry, malować, rysować i robić wiele innych kreatywnych rzeczy. Najważniejsze, aby rozsądnie dysponować czasem dziecka spędzanym przed komputerem.

(na co zwracać uwagę przy wyborze fotela do komputera - https://jaki-komputer.pl/jaki-fotel-do-komputera/)

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: