Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 04:06
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Uprawa papryki w gruncie - porady, pielęgnacja, zbiory

Papryka to jedno z najzdrowszych warzyw, jakie pojawia się na stołach. Niezależnie od koloru zawiera ogromne ilości witamin, minerałów oraz wielu innych, wartościowych składników odżywczych. Co prawda paprykę można kupić w każdym sklepie spożywczym, jednak nigdy nie będzie tak smaczna i zdrowa, jak wyhodowana we własnym ogródku.
Uprawa papryki w gruncie - porady, pielęgnacja, zbiory

Uprawa papryki

Nasiona papryki najlepiej wysiać w pojemniku przed ostatnim przymrozkiem (druga połowa marca). Może to być także uprawa papryki pod osłonami, gdyż w ciepłym podłożu nasiona kiełkują najlepiej. Początkowo warto zapewnić im stałą temperaturę, która oscyluje w granicach 25 stopni Celsjusza. W późniejszym czasie papryka będzie tolerować temperaturę nawet o kilka stopni niższą. Należy jednak pamiętać, że poniżej 18 stopni Celsjusza papryka będzie rosnąć znacznie wolniej.

Podłoże dla papryki

Stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione, ale także osłonięte od wiatrów. Gleba musi zawierać mnóstwo składników odżywczych i być przepuszczalna - warto zasilać ją kompostem. Glebę należy także systematycznie podlewać - wilgotność powinna oscylować między 70 a 80%. Susza nie sprzyja papryce - owoce mogą się zdeformować. Zbyt dużo wody także nie jest zalecane, gdyż korzenie mogą przestać rosnąć.

 

Papryka najlepiej rozwija się w glebie przewiewnej, lekko kwaśnej, próchniczej i możliwe szybko nagrzewającej się. Z tego względu powinna wzrastać w glebie gliniasto-piaszczystej, gdzie pH oscyluje między 6,7 a 7,2.

Uprawa papryki w przydomowym ogródku

Hodując paprykę należy pamiętać przede wszystkim o rozstawie, która wynosić powinna około 40 × 60 cm. Należy systematycznie ją nawadniać - zwłaszcza wtedy, gdy rzadko pada deszcz. W celu uniknięcia połamania papryki przez wiatr, można zastosować palikowanie.

Ochrona papryki

Ważne jest odchwaszczanie papryki oraz spulchnianie twardej gleby wokół. Istotną kwestią jest także ściółkowanie, zwykle słomą lub trocinami. W przypadku używania trocin, konieczne jest nawożenie azotem o 30% większe. Glebę można dodatkowo przykryć czarną folią, co zapewni roślinom stałą wilgotność, utrzymanie lub podniesienie ciepła, a także zahamuje wzrost chwastów.

Cięcie papryki

Konieczne jest cięcie papryki - za pierwszym liściem, nad owocem. Jednak aby to zrobić, na roślinie musi znajdować się co najmniej 8 zawiązanych owoców. Cięcie pozwala papryce lepiej dojrzeć oraz wydać większe i lepsze jakościowo plony.

Innym, ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest ogławianie papryki, czyli pozbawianie jej wierzchołka wzrostu. W tym celu trzeba odłamać lub przyciąć górną część łodygi - na wysokości około 3-go liścia - wraz z końcem lipca. To spowoduje, że papryka nie wyczerpie sił do wypuszczania kolejnych kwiatów i liści, a będzie szybciej rozwijać uformowane już owoce.

Zbiory papryki

Zbiory papryki należy przeprowadzać sukcesywnie, w miarę dojrzewania owoców. Papryk dojrzałych nie zostawia się na roślinie zbyt długo, gdyż w ten sposób ograniczony zostanie wzrost pozostałych, jeszcze zielonych owoców. Krzewy papryki, które owocują postawia się w ogrodzie do pierwszych mrozów. Resztki roślin wyrzuca się do śmieci, jednak nie na kompostownik. Dzięki temu można uniknąć rozprzestrzeniania się ewentualnych chorób.

Papryka jest warzywem ciepłolubnym - w czasie chłodnej, deszczowej pogody marnieje. W Polskim klimacie do uprawy papryki w gruncie należy się dobrze przygotować, aby w maksymalny sposób wykorzystać najcieplejsze dni. Więcej cennych porad na temat uprawy papryki w gruncie znajduje się na http://www.ogarnijogrod.pl.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: Rolnik-MyśliwyTreść komentarza: I wyobraźcie sobie, że zdecydowana większość tych kwot przeznaczona jest na wypłatę odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzynę. Dewizowki to nie fanaberia kół, tylko konieczność, która pozwala utrzymać płynność finansową kołom łowieckim. Prosze zadac sobie troche trudu i do tych niby ogromnych zyskow proszę przeciwstawić wysokośćwyplaconych odszkodowań np dla naszego Powiatu.Data dodania komentarza: 28.04.2024, 11:01Źródło komentarza: Łowy na grubą zwierzynę pachną grubymi pieniędzmi. Zostawiają je zagraniczni myśliwiAutor komentarza: sąsiadTreść komentarza: Wyniki bardzo czytelne....... Gratulacje 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 27.04.2024, 20:21Źródło komentarza: Walczyli o puchar Rektora – GALERIA - PATRONAT SŁOWA PODLASIAAutor komentarza: czyt →tTreść komentarza: Robią to DLA CIEBIE. Abyś się zadziwił. COP, a ostatnio wielkie lotnisko, gdzieś Arabi?Bahrajn? Przesiadkowe. Okazało się, że tam trwała wojna w Iraku. Przed wojną był spokój, tylko Husajn, ale Husajn (ten z Waszyngtonu) się na niego obraził i wysłał Dżordża (Żorżik, wiesz, kto to Żorżik wy Lwowi). I był tam straszny swąd spalenizny. Sukses odnotowany, czołgi sprzedane. Zbudujemy nowe, lepsze, nowsze. Kochani, My ostrzegamy, prosimy, pokazujemy Księżyc, brudnym paluchem (ponieważ jesteśmy zapracowani, tak, tak). I kiedy się już nie spodziewasz (Ż), Grom uderza. Zwyczajny grom, uderza po raz Trzeci. Taka jest historia. Pani Kasia o COŚ prosiła. No.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 10:22Źródło komentarza: Są pieniądze na bialską megainwestycję komunikacyjnąAutor komentarza: Sima GrymtransTreść komentarza: Bzdura to t... Mam CMR ot 06.04.2024 I 8 km do 68.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 00:32Źródło komentarza: 1100 ciężarówek w kolejce do przejścia granicznego Kukuryki-KozłowiczeAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Dzień dobry. A co ma Pan zamiar zrobić z chamem leśniewskim , który wyżywa się na kursantach?Data dodania komentarza: 26.04.2024, 22:48Źródło komentarza: Nowy dyrektor WORD: To będzie najnowocześniejsze centrum w regionie
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama