Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 4 maja 2024 07:27
Reklama
Reklama

Aleja lipowa na szczęście nietknięta

W Widok 17 świeżych pni przy cennej przyrodniczo alei lipowej w Górkach (gmina Platerów) zaniepokoił czytelnika i zaalarmował naszą redakcję. – Lipy pozostały nietknięte – uspokaja wójt Jerzy Garucki.
Aleja lipowa na szczęście nietknięta

Drzewa rosły na prywatnym gruncie, obok zabytkowej alei lipowej, i w świetle obowiązujących od stycznia przepisów nikt nie mógł właścicielowi zabronić wycinki. Ale jeszcze w grudniu ubiegłego roku decyzja leżała w gestii wójta gminy i to wtedy właściciel zwrócił się do niego w tej sprawie. Uzasadnił potrzebę usunięcia drzew tym, że przeszkadzają w uprawie pola i obniżają plony. Gmina z kolei poprosiła o opinię Zarząd Dróg Powiatowych w Łosicach. Powiat jest zarządcą drogi, przy której rosną stare lipy oraz w drugim rzędzie inne drzewa.

Aleja lipowa w Górkach jest pomnikiem przyrody. – Obejmuje on grupę 90 drzew o  pierśnicy od 65 do 364 cm i wysokości 20-25 m, rosnących w pasie drogowym. Aktualnym aktem prawa, obowiązującym wobec tego pomnika przyrody, jest rozporządzenie wojewody mazowieckiego nr 9 z 2 marca 2009 r. w sprawie ustanowienia pomników przyrody położonych na terenie powiatu łosickiego. W rozporządzeniu wskazane są między innymi zakazy w stosunku do pomników przyrody. Nadzór nad wyżej wymienionym pomnikiem przyrody sprawuje Rada Gminy – przypomina Agata Antonowicz, główny specjalista ds. komunikacji społecznej i kontaktów z mediami w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.

Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu "Słowa" nr 12.

Beata Malczuk


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama