Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 05:27
Reklama
Reklama

Nauczyciele przeciwko reformie oświaty

Nauczyciele z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Białej Podlaskiej oraz Publicznego Gimnazjum w Ciciborze wzięli udział 31 marca w ogólnopolskim proteście nauczycieli. Są przeciwni reformie oświaty i domagają się m.in. gwarancji zatrudnienia do 2022 roku.
Nauczyciele przeciwko reformie oświaty

Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi jest jedyną placówką w Białej Podlaskiej, która wzięła udziału w strajku. W sumie w tej szkole protestowało 49 nauczycieli. Dzieci miały jednak zapewnioną opiekę. Odbyły się lekcje i były zastępstwa za protestujących nauczycieli.

Dwie szkoły w powiecie

– Walczymy m.in. o 10-procentową podwyżkę, gdyż od 2012 nie mieliśmy żadnego wzrostu płac. Przede wszystkim jednak protestujemy przeciwko zwolnieniom. Jako Zespół Szkół jesteśmy trochę w innej sytuacji, ale część klas oraz przedmiotów odejdzie, więc na pewno kilka osób straci pracę. Mamy nadzieję, że ten przekaz dotrze do ministerstwa – mówi Renata Kordyś, nauczyciel w ZS z Oddziałami Integracyjnymi w Białej Podlaskiej, prezes ogniska ZNP w placówce.

W powiecie bialskim do protestu dołączyło jeszcze Gimnazjum w Ciciborze. Tam strajkowało 18 nauczycieli. Nie prowadzono żadnych zajęć dydaktycznych. Tylko troje uczniów przyjechało do szkoły, a nauczyciele, którzy nie podjęli protestu, zajmowali się nimi. – Przez wygaszanie gimnazjów stracimy miejsca pracy. Wiem, że na terenie Białej Podlaskiej komisja oświatowa podjęła decyzję, by obligować dyrektorów szkół podstawowych do zatrudniania w pierwszej kolejności nauczycieli tracących pracę. Natomiast na terenie gminy jeszcze nie wiemy jak to będzie – mówi protestujący nauczyciel wychowania fizycznego Grzegorz Biegajło.

Nie ma szans na negocjacje

Oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego w Białej Podlaskiej uważa, że wyczerpały się inne możliwości negocjacji z Ministerstwem Edukacji Narodowej w sprawie reformy oświatowej. Stąd protest w szkołach. Przyszłość, według prezes ZNP, w sprawie reformy jest wyjątkowo trudna. – MEN praktycznie nie rozmawia ani z nauczycielami, ani ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego o zmianach, jakich dokonuje. Minister dziwi się, że nauczyciele przystępują do strajku, skoro za chwilę dostaną podwyżki płac. Trudno jednak mówić, że nauczycielom wzrosną pensje, skoro są to kwoty w granicach 20 zł. To żenujące, że mówi się o takich podwyżkach – dodaje prezes Sidoruk.

Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa nr 14

Maciej Maciejuk


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

biala 04.04.2017 09:50
Po co psuć coś co działało ? Tyle kasy poszło na darmowe podręczniki do gimnazjum i po 2 latach są do wyrzucenia. Rozumiem, że wydawnictwa najbardziej cieszą się z tej reformy .

BP 03.04.2017 17:30
Te nauczyciele i całe ciało pedagogiczne jest coś chyba nie tegest na rozumie. Teraz kiedy powinni walczyć aby zatrzymać bądz spowolnić reformę aby wogle pracy nie stracić, to oni jeszcze dodatkowo walczą o podwyżkę. Rząd logicznie myśląc wprowadza reformę aby zmniejszyć koszty na oświatę a te jeszcze chcą podwyżki. Powinni trzymać się jednego postulatu aby zatrzymać reformę, wtedy szanse byłyby większe.

CoSięDziejeWNaszymPaństwie 03.04.2017 15:14
Ludzie starsi pracowali po tyle lat na polach , trudzili się fizycznie , a teraz osoby starsze , którzy są schorowani , potrzebują pieniędzy na lekarstwa , nie stać ich na płacenie dla lekarzy za prywatne wizyty , a zarabiają najczęściej mniej niż 1.000 zł a porównując do nauczycieli którzy zarabiają około 2.000 zł , to wygląda tak jak zażalenia polityków że za mało zarabiają .. Obawę rozumiem w tym że mogą te osoby stracić pracę i o to się powinni martwić.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Butik Parkowa 13 – oferta odzieży w rozmiarach 38-60. Unikalne kolekcje dla Twojej sylwetki. Zapraszamy na zakupy przy kawie
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ducati Diavel xDiavel v4 Treść komentarza: Czy tego komarka - motorka będą klepać czy oddadzą na złom ? Kupię tego rozwalonego motorka . Wyklepię , wyprostuję , poszpachluję i wyatawię na Otomoto jako Igła , nie bity , Okazaja . A to , że dwa ślady będzie zostawiał to nic ..... wiekszość motorków to klepane używane gruchoty zostawiające dwa ślady bo..... Mało kogo stać na nowy motocykl z salonu . Data dodania komentarza: 22.06.2026, 16:02 Źródło komentarza: Zderzenie motocykla z ciężarówką w Olszance [ZDJĘCIA] Autor komentarza: Xd Treść komentarza: A wiadomo do kiedy zespół z Parczewa ma się określić? Już jednak to trochę trwa. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 15:35 Źródło komentarza: Czy Parczew będzie miał IV ligę? Autor komentarza: Tylko ja Treść komentarza: Dawca organów. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 12:03 Źródło komentarza: Zderzenie motocykla z ciężarówką w Olszance [ZDJĘCIA] Autor komentarza: Gość1 Treść komentarza: Było więcej ściągać ludzi z Siedlec i Lublina i koncowo są tego rezultaty zamiast postarać się i ściągnąć kogoś doświadczonego Data dodania komentarza: 21.06.2026, 19:02 Źródło komentarza: Do szczęścia zabrakło tylko i aż utrzymania Autor komentarza: Amper Treść komentarza: Jesli w Polsce rocznie jest ok 63 dni slonecznych, to musi to jakoś być rozdzielone. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 13:55 Źródło komentarza: Ani jednej minuty słońca! Grudzień wyjątkowo ponury na wschodzie Polski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama