Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 07:13
Reklama

Co dalej z Izbą Celną?

Poseł Stanisław Żmijan zainicjował akcję obrony Izby Celnej w Białej Podlaskiej przez parlamentarzystów i samorządowców. Interweniować w tej sprawie u władz centralnych zamierza także marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski. Tymczasem Sąd Najwyższy skrytykował projekty ustaw o powołaniu Krajowej Administracji Skarbowej i stwierdził, że w takim kształcie nie mogą być uchwalone.
Co dalej z Izbą Celną?

Szykuje się wspólne wystąpienie do premier Beaty Szydło oraz do ministra finansów w obronie Izby Celnej, która na skutek wprowadzenia od stycznia 2017 roku Krajowej Administracji Skarbowej miałaby zostać przeniesiona z Białej Podlaskiej do Lublina. Wielu celników z dnia na dzień stanęłoby przed ważnym życiowym wyborem, związanym ze zmianą miejsca zamieszkania, o ile w ogóle otrzymaliby propozycję pracy.

Poseł Stanisław Żmijan zwrócił się do parlamentarzystów z naszego terenu i do kilku samorządów, aby wspólnie sprzeciwić się planom Ministerstwa Finansów. – Odzew jest i to ze strony różnych opcji. Zbiorę te deklaracje i zaraz po wakacjach będziemy wspólnie działać – zapowiada Żmijan.

Swoje poparcie deklaruje także Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego. – Jestem przeciwny przeniesieniu do Lublina z Białej Podlaskiej tak ważnej instytucji. Tu została stworzona cała infrastruktura na jej potrzeby i tu ta służba powinna pracować – podkreśla.

Jak mówi Mariusz Pajnowski, Związek Zawodowy Celnicy PL nawet w okresie urlopowym lobbuje wśród parlamentarzystów, uświadamiając im, jakie zagrożenia mogą się urealnić po wprowadzeniu KAS. W ocenie związkowców szara strefa, którą rząd chce zwalczyć, wcale by przez to nie ucierpiała. Spotkali się też z prezydentem Białej Podlaskiej Dariuszem Stefaniukiem.

W lipcu Biuro Studiów i Analiz Sądu Najwyższego wydało krytyczną, zawierającą szereg zastrzeżeń opinię projektów ustaw w sprawie powołania KAS. Stwierdzono w niej na koniec, że tak źle przygotowane projekty nie powinny być przedmiotem dalszej legislacji. Sejm ma się tym zająć po wakacjach, a Ministerstwo Finansów utrzymuje, że termin utworzenia KAS od 1 stycznia 2017 roku jest niezagrożony.

Resortowi odpowiedzialnemu za wpływy do budżetu zależy na powołaniu jednej instytucji łączącej administrację podatkową, kontrolę skarbową i służbę celną, dzięki którym państwo pobiera swoje daniny. Obecny model jest, w ocenie resortu, mało efektywny. Każda z tych służb działa odrębnie, ma niezależne systemy informatyczne, a bazy danych są rozproszone i nie ma bieżącej wymiany informacji między nimi. Według MF jeden urząd celno-skarbowy będzie skuteczniej kontrolował podatników i przedsiębiorców oraz wyeliminuje oszustwa.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Pankracy 13.08.2016 23:49
Bo w całej tej reformie najważniejsza jest opcja zerowa. Zatrudni się naszych, a nie naszych się zwolni bez odpraw i zbędnych wyjaśnień.

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: To dlaczego tankując wczoraj 1.07. z kartą Vitaj i KDR uwzględniony był tylko rabat z KDR?Data dodania komentarza: 02.07.2022, 19:42Źródło komentarza: Kolejna sieć stacji paliw obniża ceny o 30 groszy. Rynek pójdzie tą drogą?Autor komentarza: RobakTreść komentarza: To jest polska patologia. Pieniądze z budżetu nie powinny zasilać kasy żadnego klubu. Tymczasem te trupy dalej są pod kroplówką.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:44Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: Danuta KTreść komentarza: Wspomnienia o śp. Marku Ferensie. Znałam Marka, przyjeżdżał do Warszawy na różne uroczystości. Szczególnie upodobał cmentarz Powązkowski, tzw. Łączkę. Bywał na uroczystościach 1-sierpnia, żył przeszłością tamtych wydarzeń. Był oddanym i bardzo wrażliwym człowiekiem. W posiadaniu mam krótkie nagranie z udziałem Marka. Cześć jego pamięci.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 15:08Źródło komentarza: Zmarł wybitny człowiek z Terespola – Marek FerensAutor komentarza: Fan kąkąlewnicyTreść komentarza: Ja kocham konkolewnice od dziecki. To strażne!!!!! Oni zasłuszyli na czfartą ligeeeee!!!!1!1!1!!111!1!1!1! #nieoddamykokalewnicyżywcesprzedajnympolitykomData dodania komentarza: 02.07.2022, 13:45Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: wioTreść komentarza: Pamiętam "Adka" Adama , niezły był z niego agregat.Data dodania komentarza: 01.07.2022, 11:29Źródło komentarza: Jakub Mażysz w trzecioligowym Podlasiu Biała Podlaska
Reklama