Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 6 maja 2024 01:15
Reklama
Reklama

Adam Trochimiuk zasłużonym dla miasta

Adam Trochimiuk, wieloletni fotoreporter Słowa Podlasia, fotograf znany i ceniony na południowym Podlasiu, otrzymał pośmiertnie tytuł "Zasłużony dla Miasta Biała Podlaska". Uchwałę w tej sprawie jednogłośnie podjęli radni miejscy na posiedzeniu rady miasta, 28 maja.
Adam Trochimiuk zasłużonym dla miasta

Autor: Archiwum

Na piątkowej (28 maja) sesji rady miasta Biała Podlaska, radni podjęli uchwałę o przyznaniu tytułu "Zasłużony dla Miasta Biała Podlaska" zmarłemu niedawno Adamowi Trochimiukowi.  Wieloletni fotoreporter Słowa Podlasia, związany z tygodnikiem niemal od początku jego istnienia, zmarł 6 kwietnia po długiej walce z Covid-19. Na południowym Podlasiu nie ma osoby, która nie znałaby jego zdjęć. Od dekad uwieczniał najważniejsze wydarzenia z życia regionu i ludzi stąd. Jego dorobek stanowi prawdziwą kopalnię wiedzy na temat regionu i wyjątkowe fotograficzne archiwum.

"Chcielibyśmy, aby tytuł przyznany pośmiertnie był hołdem dla pracy Adama Trochimiuka, docenieniem jego bezsprzecznych zasług dla Białej Podlaskiej. Jego fotografie, to swoista kronika zmian w mieście na przestrzeni ostatnich lat. To ogromne dziedzictwo, które pozostanie dla pokoleń. Adam Trochimiuk był wzorem reportera bezstronnie oceniającego rzeczywistość i jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci naszego miasta ostatnich kilkudziesięciu lat" - czytamy w uzasadnieniu uchwały. "Należy również podkreślić, że był osobą niezwykle ciepłą, przyjazną, nie oceniał ludzi przez pryzmat poglądów, wyznania czy pozycji społecznej" - podkreślają w uzasadnieniu radni.

 Adam Trochimiuk urodził się w 3 listopada 1953 roku w Stoczku Łukowskim. Młode lata spędził w Białej Podlaskiej, gdzie ukończył Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater oraz Akademię Wychowania Fizycznego. Studia podyplomowe z dziennikarstwa ukończył w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Po aparat fotograficzny sięgnął już w liceum. Przez niemal całe swoje życie zawodowe pracował jako fotoreporter, przez 42 lata pracując w Słowie Podlasia. Na swoich fotografiach uwieczniał przez dekady życie mieszkańców miast i miasteczek i zmieniający się krajobraz południowego Podlasia.

Nie sposób wymienić wszystkich osiągnięć Adama. Dwukrotnie, w roku 1985 i 1995 został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi przez prezydenta Polski. Decyzją Ministra Kultury i Sztuki w 1986 roku został wyróżniony odznaką Zasłużony Działacz Kultury. W 1987 roku otrzymał Odznakę Za Zasługi Dla Województwa Bialskopodlaskiego, a w 2011 roku został uhonorowany medalem Zasłużony dla Powiatu Bialskiego. W 2014 roku otrzymał Bialską Nagrodę Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej I stopnia. 

Adam był laureatem ogólnopolskiego konkursu fotograficznego pt. "Wieś nowoczesna – praca, ludzie, technika",  zorganizowanego przez Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Nasz redakcyjny kolega zajął II miejsce w kategorii "Technika" za fotografię pt. "Oracz" oraz III miejsce w kategorii "Ludzie" za zdjęcie pn. "Taki mały, taki duży". Był uczestnikiem niezliczonej ilości plenerów fotograficznych między innymi w Międzynarodowych Jesiennych Warsztatach Fotograficznych czy podczas Podlaskich Przełomów Bugu. Zasiadał w jury konkursu „Konie, jeźdźcy i zaprzęgi” organizowanym przez Muzeum Południowego Podlasia oraz konkursu "Powiat bialski wczoraj i dziś". Wspierał organizację konkursu "Moja szkoła w obiektywie" zorganizowanego przez Podlaską Agencję Consultingową Rectus-WOC z Białej Podlaskiej.  Prezentował  swoje prace na wystawie „Platerka del Art” z okazji jubileuszu II LO im. E. Plater. Był autorem i współautorem wielu wystaw organizowanych również przez Fotoklub Podlaski, którego był współzałożycielem. Brał udział w wystawie "Duchowość Pogranicza". Był autorem wystawy jubileuszowej w 60. rocznicę istnienia klubu sportowego Podlasie.  Był autorem i współautorem albumów "Tamten Świat", "Istnienie", "Wieś światłoczuła", "Ziemia Bialska", "Biała Podlaska", "Między Wisłą a Bugiem", "Podlaski Przełom Bugu", "15+5", "Ulotne chwile", "Forty. Przedmoście Terespolskie", "Podlasie, Podlasie..." i wielu innych. Ostatnim dziełem jego współautorstwa jest album "PRL to jest było to".

Więcej na ten temat w wydaniu Słowa Podlasia z 1 czerwca


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Podlasianin 28.05.2021 15:27
Postuluję zmianę nazwy ulicy Warszawskiej na Adama Trochimiuka. Była już ulicą Feliksa Dzierżyńskiego więc przywiązanie do historii nie powinno być przeszkodą.

Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama