Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 13:22
Reklama
Reklama

Pułkowa tradycja żywa wśród bialczan

Po raz trzeci bialczanie uczcili pamięć o żołnierzach 34. Pułku Piechoty. Są plany, że w przyszłym roku, z okazji setnego jubileuszu powstania pułku, odtworzony zostanie jego sztandar.
Pułkowa tradycja żywa wśród bialczan

Obchody święta 34. Pułku Piechoty przywrócono w mieście w ubiegłym roku. To powrót do tradycji i przypomnienie, jak istotne miejsce w historii Białej Podlaskiej zajmuje jednostka, która w latach 1918-1939 stacjonowała nad Krzną. Oficjalne uroczystości odbyły się 7 maja przed pomnikiem 34. Pułku Piechoty przy ul. Warszawskiej. Tam przybyły delegacje władz miasta, bialskich instytucji, szkół i organizacji. Święto połączone było z piknikiem wojskowym, który odbył się na obiektach sportowych IV Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica.

– Bardzo się cieszę, że już po raz drugi spotykamy się przy tym pomniku, żeby świętować święto pułkowe. Przywróciliśmy to święto, ponieważ wiemy, że w 20-leciu międzywojennym bialczanie bardzo hucznie obchodzili święta pułkowe, a tradycja 34. Pułku Piechoty była żywo związana z naszym miastem. Dzisiaj nie mamy jednostki wojskowej w naszym mieście. Ale mamy jeszcze inne służby mundurowe – mówił prezydent Dariusz Stefaniuk.

Podczas oficjalnej części uroczystości ze strony prezydenta padła zapowiedź związana ze zbliżającą się w przyszłym roku setną rocznicą sformowania 34. Pułku Piechoty. Są plany, żeby z tej okazji odtworzyć sztandar Pułku. Zbiórkę na ten cel, wzorem niedawno odsłoniętego pomnika pary prezydenckiej, miałby przeprowadzić komitet, do zawiązania którego zachęca mieszkańców prezydent. – To okazja, żeby powołać komitet społeczny i zebrać pieniądze na odtworzenie sztandaru. Bo nie sztuka zakupić go z budżetu, ale sztuka zaangażować mieszkańców i pieniądze zebrać własnymi siłami – stwierdził Stefaniuk. Zachęcał również nauczycieli, uczniów bialskich szkół oraz pasjonatów historii do zawiązania z tej okazji grup rekonstrukcyjnych, które mogłyby odtwarzać tradycję pułkową.

Więcej na ten temat w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa nr 19.

Monika Pawluk

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ksiądz IgnacyTreść komentarza: Most powinien być nazwany imieniem wielkiego Polaka. Jednym z takich jest Świętej Pamięci Pan Generał Wojciech Jaruzelski .Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:30Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Szkoda, że marszałek na stałe nie wspiera Podlasia, tak jak słabsze od bialskiej drużyny piłkarskie. No ale w Białej rządzą jego polityczni wrogowie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:20Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: bialszczaninTreść komentarza: To pytanie do rektora Nitychoruka, który zaraz po śmierci Bergiera doprowadził do wycofania drużyny - wizytówki uczelni z rozgrywek ligowych.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:12Źródło komentarza: Poznały rywalkiAutor komentarza: obywatelTreść komentarza: Podpisywana petycja zawiera błąd, gdyż nowa ulica nie przebiegnie w miejscu "powstającej ulicy na dotychczasowej Drodze Wojskowej", tylko kilkaset metrów obok. No chyba, że pomysłodawcy chcą, aby ul. Droga Wojskowa zmieniła nazwę na „św. Jozafata Kuncewicza”. Ja optuję za ul. Riada Haidara, gdyż trasą będzie można dojechać do ronda WOŚP, z którą to Orkiestrą Śp. RH był od początku mocno związany.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:09Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: AlicjaTreść komentarza: Np procto vitale, żeby daleko nie szukać.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:34Źródło komentarza: Zioła na jelita – które są skuteczne?
Reklama
Reklama