Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 13:21
Reklama

Domy do 70 mkw. bez pozwolenia – jest projekt ustawy

Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym trafił do konsultacji i uzgodnień. Nowe przepisy umożliwią m.in. wybudowanie domu o powierzchni do 70 mkw. bez dziennika budowy i kierownika budowy. Zapowiadane zmiany są częścią programu Polski Ład. Mają wejść w życie po upływie miesiąca do dnia ogłoszenia. Autorem projektu jest Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.
Domy do 70 mkw. bez pozwolenia – jest projekt ustawy
Autor: Fot. ilustracyjna (Pixabay)

Według rządu, nowe przepisy mają spowodować wzrost budów niewielkich domów jednorodzinnych, bo taka jest społeczna potrzeba. – Również na rynku bialskim są inwestorzy, którzy marzą o własnym domu na działce o metrażu poniżej 100 mkw. Przeraża ich jednak często długa i skomplikowana procedura związana m.in. z uzyskaniem pozwolenia. Czas pokaże, czy propozycja rządu okaże się trafna i faktycznie pomoże w osiągnięciu ich celu – mówi agent Północ Nieruchomości w Białej Podlaskiej Wojciech Gałecki. – Nie ulega wątpliwości, że rynek nieruchomości w całym kraju rozgrzany jest do czerwoności. Nieruchomości drożeją. Ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych też. Wiele osób, która rozpoczęła budowę domu, zastanawia się, czy uda jej się zakończyć prace przy zaplanowanym na początku budżecie – dodaje.

Co ma się zmienić?

Nowe przepisy pozwolą na wybudowanie budynków mieszkalnych jednorodzinnych do 70 mkw. jedynie na zgłoszenie. Z założenia mają to być domy o prostej konstrukcji. Może to być budynek z poddaszem, o łącznej powierzchni mieszkalnej do 90 mkw. Może być to więc budynek dwukondygnacyjny, co wynika z definicji zawartej w rozporządzeniu ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie „za kondygnację uważa się także poddasze z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi”.

Większe budynki rekreacji indywidualnej

Ustawodawca chce uniknąć rozbudowy osiedli mieszkaniowych złożonych z takich domów. Dlatego w projekcie ustawy pojawia się zapis o tym, że 1 budynek może powstać na działce o powierzchni co najmniej 1000 mkw. Zmiany dotyczą też wolnostojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej (domków letniskowych). Po wejściu w życie nowych przepisów ich powierzchnia będzie mogła wynosić do 70 mkw., a nie jak obecnie – do 35 mkw. Mając na uwadze względy bezpieczeństwa, przewiduje się wprowadzenie ograniczenia, aby rozpiętość elementów konstrukcyjnych w takich obiektach nie wynosiła więcej niż 6 m, a wysięg wsporników był ograniczony do 2 m.

Wnioski przez Internet

Przypomnijmy, od 1 lipca dzięki nowelizacji przepisów budowlanych część wniosków związanych z budową domu można złożyć elektronicznie. Wchodząc na stronę: e-budownictwo.gunb.gov.pl, można złożyć elektroniczne wniosek o: odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych, pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym, wydanie odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego, zmianę pozwolenia na budowę, wydanie pozwolenia na budowę tymczasowego obiektu budowlanego, wszczęcie uproszczonego postępowania legalizacyjnego, pozwolenie na użytkowanie lub zawiadomić o zakończeniu budowy. Można też dokonać zgłoszenia z projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
Reklama